İzmir depreminde yıkılan Sulh Sitesi’ne ait 6 şehremaneti görevlisi üzerine sevgili açıldı

İzmir depreminde 3 bloku yıkılan 11 kişinin hayatını kaybettiği Hazar Sitesi’nin 1992, 1999 ve 2000 yıllarında inşaat, restorasyon ve tebeddülat ruhsatı işlemlerini yaptığı tez edilen 6 belediye görevlisi için, “görevi kötüye sarmak” suçundan 6 aydan 2 yıla büyüklüğünde mapus cezası istemiyle dava açıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 30 Ilk Teşrin 2020’dahi meydana mevrut depremde Barış Sitesi’ndeki B, C ve D blokların alt katlarının çökmesi sonucu 11 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin üstelik yaralandığı belirtildi. Sitenin A blokunda ise hasar oluşmadığı kaydedildi.

Ehlihibre raporlarında binaların duruk, etriye, bina yer değiştirme ve zelzele abra hesaplarının 1975 günlü Kıran Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Için Yönetmelik hükümlerine akıllıca yapılmadığının belirlendiği aktarılarak, şöyle denildi:

“Eksper raporları ile 4483 sınırlanmış yasa layıkıyla yapılan civar inceleme raporu ve deliller nazara alındığında; binanın statik hesabında, hareket dara hesaplarının, etriye hesaplarının, bina göçüşme hesaplarının, 1975 yılında çıkarılmış Facia Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Karşı Yönetmelik hükümlerine akıllıca yerine inşa edilmemesinden yağlık statik-betonarme projeyi onaylayan mercilerin, antrparantez 2 Ara 1992 tarihli inşaat ruhsatı, 26 Haziran 1999 günlü restorasyon ruhsatı ve 8 Eylül 1999 ile 1 Mart 2000 tarihli tebeddülat ruhsatlarını düzenleyen ve onaylayan mercilerin sorumlu tutulması gerektiği anlaşılmıştır.”

Bayraklı ilçesine vabeste Mansuroğlu Mahallesi’nde kâin Barış Sitesi’nin, yapım tarihi bakımından Karşıyaka Belediyesi sınırları dahilinde olduğu belirtilirken, ruhsatların verildiği dönemde belediyede şüphelilerden H.K’nin “mimar statüsünde mamure müdürü”, K.T’nin “inşaat mühendisi statüsünde ümran müdürü”, S.B.U’nun dahi “müdür yardımcısı” yerine görev yaptığı kaydedildi.

Ruhsatın düzenlenmesinde memur adına A.İ’nin, inşaat mühendisi adına F.Z’nin, mimar statüsünde ofis şefi adına birlikte F.P.U’nun görev aldığı belirtilen iddianamede, şu ifadelere düzlük verildi:

“3194 az İmar Kanunu’nun 22. maddesindeki düzenlemeye göre bina ruhsatı ve eki mimarlık proje ile statik projeyi inceleyip taharri eden, icazet veren ve anılan yapıya mezuniyet düzenleyen kamu personeli şüphelilerin hareket ve işlemlerinin tıpkısı külliyet yeryüzü ettiği, şüphelilerin 3194 çevrilmiş İmar Kanunu’ndaki kanuni mevzuat ile 1975 günlü talimatname hükümlerine göre kendilerine yüklenen görevin gereklerine çap akıntı ederek yaşanan deprem sonucu bahis konusu olayın meydana gelmesine, kamunun zarara uğramasına, kişilerin maddesel ve manevi mağduriyetlerine yol açmak vasıtasıyla görevlerini kötüye kullandıkları anlaşılmaktadır.”

İddianamenin son bölümünde, sanıklar H.K, K.T, S.B.U, A.İ, F.Z. ve F.P.U’nun Türk Ceza Kanunu’nun 257/1 maddesi uyarınca “görevi kötüye kullanma” suçundan ayrı ayrı 6 aydan 2 yıla büyüklüğünde cezalandırılmaları dilek edildi.

Barış Sitesi’ndeki ölüm ve yaralanma olayı ile ilişik İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesinde işyar binanın stator ve betonarme projesine müsaade veren meslek mensubu ya bile mensuplarının kimliklerinin belirleme edilemediği dahi belirtildi.

İddianame, 37. Temel Ceza Mahkemesince akseptans edilerek şüpheliler karşı sorun açıldı.

Davanın geçmişi

İzmir’de 30 Teşrinievvel 2020’dahi meydana mevrut 6,6 büyüklüğündeki depremde üç bloku çöken Hazar Sitesi’nde, 11 can hayatını kaybetmiş, 9 sevimli yaralanmıştı.

Ölüm ve yaralanma olaylarından çevre binanın müteahhidi, fenni mesulü ve özge şüpheliler üzerine sormaca başlatılmış, faillerin belirlenememesi ya birlikte şüphelinin hayatta olmaması gibi nedenlerle sevgili açılamamıştı.

Belediye görevlileri ile ilişik dosya ise Vazifeli Suçları Soruşturma Bürosuna gönderilmişti.

Share: