İzmirli balıkçılardan yeni av sezonu kutlaması; 500 sandık balık dağıtıldı

İZMİRLİ balıkçılar, 1 Eylül’de bitecek olan av yasağını balık savmak ve midye biber dolması dağıtıp, horon oynayarak kutladı. Ayrıca tün özel izinle tutulan 500 kasa balık, bölüt dağıtıldı. Balıkçılar, kullanılmamış av sezonu amacıyla bu geceleyin ‘vira bismillah’ diye niteleyerek denize açılacak.

Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de sınai avcılık yapılan balıkçı gemileri için 15 Nisan’birlikte başlayan av yasağı, bugün saat 00.00 itibarıyla bitiyor. Kullanılmamış mevsim üzere balıkçılar, haram döneminde ağlarını ve teknelerini onarım etti. ‘Vira bismillah’ diyecek olan İzmirli balıkçılar, yıpranmamış sezon amacıyla açılış töreni düzenledi. İzmir Ticaret Odası aracılığıyla Güzelbahçe Balıkçılar Limanı’nda yapılan törene İzmir Valisi Çetince Sadık Köşger, Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Bahir Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Aksoy, İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Atmaca Çakan, DÜRÜST Öğür İzmir milletvekilleri Mahmut Atilla Kayaç ve Ceyda Bölünmez Çankırı, belediye, siyasi parti ve kısım temsilcileriyle nahiye halkı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra başlayan törende mütekellim Vali Köşger, sektöre sunulan destekleri anlatarak, “Sezonun uz olmasını diliyorum. ‘Vira bismillah’, hoş, hayırlı olsun” dedi.Okunan duaların peşi sıra denize çiçek bırakıldı, katılımcılara üstelik balık savuşturmak ve midye dolma ikram edildi. Balıkçılar, yıpranmamış sezonu horonlarla kutladı. Etkinlikte dün gece hususi izinle avlanan 500 sandık balık da halka dağıtıldı.Share: