Karadeniz illerinden ekiplerin hareket bölgesine sevki sürüyor

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde faal olan depremler nedeniyle Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Kargaşa ve Bayburt’tan ekiplerin bölgeye sevki üçüncü günde üstelik devam etti.

Depremin yaşandığı önceki andan itibaren Trabzon’dan AFAD koordinasyonunda resmi gurur ve yapılış ile sivil cemiyet kuruluşlarından ekipler, miftah ve iş makineleri geceli gündüzlü bölgeye atıf edildi.

AFAD yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, kentten, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ile Malatya’ya personel, çevirgeç ve aksiyon makinesi sevki bugün bile sürdü.

Bu kapsamda Trabzon AFAD, Büyükşehir Belediyesi, KTÜ, İl Afiyet Müdürlüğü, İl Inanma Müdürlüğü, Kurnaz, Kıran Düzenlilik, Adli Tababet Takım Başkanlığı, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, 112 Ivedi Davet Merkezi, İlbank, Çoruh EDAŞ, UMKE, TTAKE, AFAD Gönüllüsü, Kızılay, IVEĞEN, İHH, BEŞİR, ANDA, SÜRAK ve evcil destek ekiplerinden toplamda mazi 571 personel, 89 çevirici ve 1 koordinasyon tırı olan ölçü, bugün 1004 personel, 107 araç ve 1 eş güdüm tırına ulaştı.

Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi, KTÜ, DSİ, Orman Nahiye Müdürlüğü, Karayolları 10. Mıntıka Müdürlüğü, PTT, Akçaabat Kaymakamlığı, Tonya Kaymakamlığı, Ortahisar, Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Vakfıkebir, Sürmene ve Yomra Belediyeleri ile Kızılaydan geri 112 olan gelişim makinesi sayısı zaman 204’e çıkartıldı.

Giresun

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde faal olan depremler nedeniyle Giresun’dan, bütün 51 müzaheret aracı ve iş makinesi törenle bölgelere gönderme edildi.

İl Hususi İdaresi bahçesinde yapılan törenin peşi sıra Il koordinesinde düzenlenen kampanyalarda toplanan yardımlar ile iş makineleri yola çıktı.

Giresun İl Umumi Meclisi Başkanı Ahmet Delimsirek, müzaheret kampanyasına nahiye halkının yavaş sargı gösterdiğini söyledi.

Bugün toplanan gıda başta başlamak yardım malzemeleri ile iş makinelerinin bölgeye irsal edildiğini vurgulayan Mecnunca, “Bunların içerisinde İl Hususi İdaremiz, amme kurumlarımız, belediyelerimiz ve özel firmalara ilgilendiren 18 gelişim makinemiz var. Bütün birlikte bu yarayı saracağız. Türk milleti yardımseverdir. Kısa sürede dahi bu yaraları saracağız.” dedi.

Rize

Rize’birlikte kamu çalım kuruluşları, sivil toplum örgütlerinden 869 kontrol istirdat personeli, 110 iş makinesi, 177 kamyon, 285 açkı, 9 ambulans ve 5 itfaiye aracı ile 84 hayat ve ihtiyaç malzemesi tırı bölgeye gönderildi.

Öte yandan Keyif Müdürlüğü öncülüğüne vazifeli doktor ve keyif çalışanlarının beraberinde Rize Müftüsü Naci Çakmakçı ile 70 nefis kült görevlisi da bölgeye gitti.

Artvin

Artvin’birlikte bugüne kadar amme kuruluşları, şehremaneti ve sivil cemiyet kuruluşlarından mecmu 402 emanet arama kurtarma çalışmalarına ve değişik faaliyetlere süzülmek için hareket bölgesine gönderildi.

İnsan gücünün yanında sarsıntı bölgesinde depresyon tahammül faaliyetlerinde kullanılmak üzere İl Hususi İdaresi, Karayolları, DSİ 26. Nahiye Müdürlüğü, Artvin Orman Mıntıka Müdürlüğü ve belediyelere ait 120 iş makinesi üstelik bölgeye gönderme edildi.

AFAD koordinesinde ölçülü icraat kapsamında yeni sevklerin yapılması için bile operasyon sürüyor.

Cıvıl Cıvıl

Kargaşa Valiliğinden yapılan bağlanmış açıklamada, kentten taharri istirdat, keyif, maharet, güvenlik ve yerel destek ekibi ile AFAD gönüllüsü tutmak amacıyla toplam 528 personel, 82 hareket makinesi ile 62 muhtelif aracın sevk edildiği belirtildi.

Çadır, akak, battaniye, yastık, aş damı setinden oluşan toplanmış 3 bin 264 afet malzemesinin de gönderildiği rapor edilen açıklamada, bunlara ilişik kendisine battaniye, ısıtıcı, giysi, başmak, azık, su, çağa maması ve bezi, hijyen ve kovanlık malzemelerinden oluşan 26 tır ve 15 kamyon arkalama malzemesinin üstelik deprem bölgesine gönderildiği kaydedildi.

Bayburt

Bayburt’ta bugüne kadar amme kuruluşları, belediye ve sivil topluluk kuruluşlarından istirdat çalışmalarına ve farklı faaliyetlere katılmak için kurtarma, keyif, ustalık, güvenlik ve yerel destek ekibi ile Kızılay gönüllüsü oluşmak amacıyla mecmu 300 yaşama deprem bölgesine gönderildi.

Ayrıca gerileme kaldırma faaliyetlerinde kullanılmak için İl Hususi İdaresi, Karayolları, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve belediyelere ilişkin 37 hareket makinesi dahi bölgeye sevk edildi.

Share: