KILIÇDAROĞLU: TEMAS ANNENİN EVLADINI HUZUR İÇİNDE YATAĞA YATIRDIĞI BİR TÜRKİYE İSTİYORUM

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Akyurt ilçesinde kadınlarla gelişigüzel, kadına şiddeti anlatan ‘Töz’ belgeselini izledi. Kılıçdaroğlu, “Adaleti hepimiz istiyoruz. Doğruluk üzere uğraş ediyoruz. Hiç kimsenin yatağa açgözlü girmediği, seçme annenin evladını yaşayış süresince yatağa yatırdığı tıpkısı Türkiye istiyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Eş Kolları Başkanlığı’nın Akyurt Kızık Köy Konağı’nda belgesel gösterimine katıldı. Kılıçdaroğlu, yol gören fellah kadının hayata tutunma hikayesini anlatan ‘TÖZ’ belgeselini eşi ve kadınlarla alay malay izledi. Kılıçdaroğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Adaleti hepimiz istiyoruz. Türe amacıyla savaşım ediyoruz. Hiç kimsenin yatağa açgözlü girmediği, seçme annenin evladını geçim içre yatağa yatırdığı ayrımsız Türkiye istiyorum. Bunu düzenlemek üzere savaş ediyorum, cenk ise bunun kavgasını veriyorum. Evlatlarımızın domuzuna bir gelecekte, geçim içinde bu ülkede çalışmalarını istiyorum. Tıpkı umutları olmalı evlatlarımızın. Annelerin büyük üzücü çektiğini, büyük teessürat yaşadığını biliyorum. Hareketlilik, gaz, yakıt, alışveriş. Bunların tamamını biliyorum. Doğrusu siyaseti üstelik bunun amacıyla yapıyorum” ifadelerini kullandı.

‘YORULMAK BİZE HARAM’

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yorulmaktan meze ettiler. Usanmak bize yasak. Ta ki bu ülkede hayat oluncaya kadar. Bunun mücadelesini yapacağız. Zat defterimden yorulmayı sildim. Orada öyle tıpkısı husus namevcut. adım adım geziyorum. Avrat kardeşimiz söyledi, ‘Geleceksin köyleri gezeceksin’ diye. Sevgili anneler, kadınlar. Ben muhammes çetelerin adamı değilim. Ego uyuşturucu baronlarının adamı değilim. Ego malı vurup kaçanların adamı değilim. Bu ülkede fakirin fukaranın, garibin gurebanın adamıyım. Onlar için çalışıyor ve savaşım ediyorum. Kırsalda çalışan temas avrat ve gencin sigortası olacak ve primini da oran yatıracak. Sizin tekaütlük hakkınız olacak. Siz günün 24 saati çalışıyorsunuz. Ego rahmetli nenemden bilirim köyde. Sabahın köründe kalkar, meşgul. Akşam Ezanı gelirdi, başından devrisi sabahın köründe kalkardı. Ölüm ettiğinde aynı sigortası da yoktu. Kimin sigortası olsun? Çalışanın, alın teri dökenin olsun. Siz kırsaldasınız, çalışıyorsunuz. Sizi toprağa küstürenlere hakkınızı tasdik etmeyin, vermeyin onlara.”

‘AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINI GETİRECEĞİZ’

Hiç kimsenin karanlıkta kalmayacağını tamlayan Kılıçdaroğlu, “Bir öz henüz yapacağız, ‘Aile Destekleri Sigortası’nı getireceğiz. Seçkin ailenin minimum benzeri gelir güvencesi olacak. Öyle, ‘faaliyet borcumu ödeyemiyorum, ‘doğal gaz borcumu ödeyemiyorum’ tamamını unutun. Çocuğun interneti, habbe tabii gazı, elektriği, suyu. Asla ve katiyen kesilmeyecek. Tek kimse karanlıkta kalmayacak. Hastalık, ‘Aile Destekleri Sigortası’ bunu ödeyemeyeceklerin elektrik, suyu, gaz ve internetini ödeyecek. Ne girmek kışın ortasında doğal gaz, cıvıltı, suyu tefrik etmek. Ne çağda yaşıyoruz. Onlar kesecekler, bu kardeşiniz açacak. Tek bulut etmeyin. Onlar çetelere, tefecilere, üçkağıtçılara, avantacılara çalışıyorlar. Bu kardeşiniz el üzere, millet için çalışacak. Sizler amacıyla çalışacak. Bundan sakıncasız olmanızı isterim” dedi.

‘ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP FIKIR KULLANIN’

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında, ekonomiye değinerek, “Fukaralık kimi zaman şiddete yassı hazırlıyor. Evde ayvaz işsizse; askere gitmiş gelmiş oğlunuz, üniversiteye gitmiş kızınız işsizse, avarelik bütün kötülüklerin anasıdır. Zımnında herkesin üreteceği, kazanacağı aynı Türkiye’yi dayamak zorundayız. Sakın umutsuzluğa kapılmayın. Sandığa giderken ayrımsız madde yapın. Elinizi vicdanınıza koyup, rey kullanın. Geleceğinizi düşünün; çocuklarınızın geleceğini düşünün, elan iyice bire bir Türkiye düşünün. Buranın tahsis edilmesi için uğraş eden kocabaşı kardeşlerime da teşekkürname ederim. Muhtar kardeşlerim da görecekler, onları dahi çokça ayrımlı yerde konumlandıracağız. Bu topraklarda yapılan önce seçme 1833 yılında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimidir. Saylav seçiminden ilk muhtarlık seçimi yapılmıştır. Muhtarlar o nedenle demokrasinin esas taşıdır ve güçlendirilmesi geçişsiz” ifadelerin kullandı.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’na aynı vatandaş paketlemek verdi. Kılıçdaroğlu, Mahsa Amini’nin öldürülmesine karşı protestolarla ilgili soruya “Kadınlar dünyanın tek ülkesinde, hiçbir köşesinde eşit ödememeli. Bizim yapmamız müstelzim kadınlara utanmak sezmek” dedi.Share: