Kült İşleri Başkanı Erbaş, darülfünun öğrencileriyle tıpkı araya geldi (2)

Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüce Erbaş, “İslam, insanın kendisiyle, Rabbiyle, toplumla ve çevreyle ilişkisini en mefkûre düzeyde belirleyen ilkeleri açıklayarak, onun dünya ve öbür dünya huzurunu temin eden ilahi tıpkısı nizamdır. ” dedi.

Siirt’teki temaslarını sürdüren Erbaş, Siirt Üniversitesi (SİÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak’ı mülakat ederek tıpkı süre görüştü.

Daha bilahare Prof. Dr. Fuat Sezin Konuşma Salonu’nda öğrencilere “İslam’ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince” başlıklı konferans veren Erbaş, İslam medeniyetinin tafsilat, intikal, vukuf ve vukuf medeniyeti olduğunu söyledi.

Ayetlerle ilmin önemini anlatan Erbaş, “Bu ayetlerden bizim ayrıntı önünde olan ayrıntı talebeleri, araştırmacılar ve hocalar kendisine alacağımız endişe nedir? Bu medeniyetin çocuklarının elinden kitap ve türlü katiyen natamam olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Hazreti Peygamber’in ayrımsız zamanda Mescid-i Nebevi’yi ayrımsız mektep namına kullandığını belirten Erbaş, bu mektebe bugünün okulu yahut üniversitesi bile diyebileceklerini kaydetti.

Sadece Mescid-i Nebevi ile kalınmadığını, onun binlerce kilometre uzağına büyüklüğünde gidilerek medreseler kurulduğunu aktaran Erbaş, İslam’ın gönüllere, akıllara, zihinlere ve yüreklere sirayetinin ayrıntı ve kavrama ile olduğunu dile getirdi.

Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gelişmemiş zamanda dünyada tek insana kader sıfır başarı İslam medeniyetinin peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize talih oldu. İnsanlık tarihinin incelik ve bilgi açısından arz görkemli dönemi olan İslam medeniyetini anlamak oldukça makro bire bir husustur. Endülüs’ten Fergana Vadisi’ne büyüklüğünde dünyanın seçme yerinde İslam medeniyetinin çok diri izleri vardır. İslam, insanın kendisiyle, Rabbiyle, toplumla, çevreyle ve hep huzur alemiyle ilişkisini en ideal düzeyde belirleyen ilkeleri açıklayarak, onun acun ve ahiret huzurunu temin eden ilahi ayrımsız nizamdır.”

İslam’ın, toplumun huzurunu temin etmeyi hedefleyen, hep insanlar için duygusal, servet, düşünce, tohum ve din özgürlüğünü gerçekleştirme eden hazar ve acıma dini olduğunu vurgulayan Erbaş, bunu tek zaman akıllarından çıkarmayarak çalışmalar yapmaları gerektiğini belirtti.

Erbaş, İslam’ın benzeri abra dini olduğunu rapor ederek şöyle konuştu:

“Bütün insanlığın dengesinin bozulmasını önlemeye müteveccih bir dizge olduğunu dahi tek antlaşma aklımızdan çıkarmayalım. Bütün peygamberlerin getirmiş olduğu mesajın eş adı İslam’dır. Hazreti Muhammed Mustafa, peygamberlerin sonuncusudur. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’üstelik ‘Bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Din namına size İslam’ı seçtim.’ Burada İslam’ın aynı mevhibe olduğunu Rabbimiz vurguluyor.”

Konferansa, Prof. Dr. Şındak, Ilmek İşleri Reislik Müşaviri Ahmet Belada, Hafızlık Eğitimi Ofis Başkanı İbrahim Yılmayan, İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Share: