Lavrov: “Kiev’e Batı’dan gönderilen silahların menzili arttıkça bu silahları Rusya topraklarından idraksiz iteceğimiz mesafe üstelik artacaktır””Savaşın…

– Lavrov: ” Kiev’e Mağrip’dan gönderilen silahların menzili arttıkça bu silahları Rusya topraklarından gabi iteceğimiz mesafe üstelik artacaktır”

“Savaşın yıldönümünde yeni raporlar açıklayacağız”

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mağribî ülkelerin Ukrayna’ya silah desteğini arttırmasını eleştirerek, “Kiev rejimine Garp’dan gönderilen silahların menzili arttıkça, bu silahları Rusya topraklarından köylü iteceğimiz küşayiş de artacaktır” dedi. Lavrov, savaşın birinci yıl dönümünde bakir raporlar de yayınlayacaklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Acımasız medyasına verdiği röportajda Ukrayna’daki savaşa değindi. Zalim gazeteci Dmitriy Kiselev’in sorularını yanıtlayan Lavrov, Rusya’nın Donbass bölgesinde askeri operasyonlarını sürdürdüğünü, ancak Mağribî ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silahların menzilinin arttığını anlatım etti. Gönderilen silahların menzili arttıkça Rusya’nın Ukrayna’üstelik elan dahi ilerleyeceğini belen fail Lavrov, “Kiev rejimine Günindi’dan gönderilen silahların menzili arttıkça, bu silahları Rusya topraklarından ferasetsiz iteceğimiz aleniyet da artacaktır. Rusya’nın amacı, Ukrayna güçlerini kişi toprakları üzere tehlikesiz olacak aynı mesafeye ansız sevk etmek” dedi. Ukrayna ile süren çatışmaların ne zaman sona ereceğine yönelik sorulan soruya karşılık veren Lavrov, “Askerin görevi işini fora etmek, kayıpları arz aza uğratmak ve neyin hangi ahit biteceğini düşünmemek” diye niteleyerek konuştu. Lavrov, “Hepimiz Ukrayna ile yaşanan çatışmanın sona ermesini istiyoruz. Fakat devir gerçek amil değil” diye asıl hedeflerinin Rus kültürünü ve bağımsızlıklarını yüklenmek olduğunu kaydetti.

“Rusya’nın Ukrayna ile ilgili görüşmeleri reddettiği tezi bire bir hile”

Lavrov, Ukrayna ile yaşanan krizin ilk dönemlerinde sorunun diplomatlık yoluyla çözülebileceğini, ancak Mağribî ülkelerin Ukrayna Ihtişam Başkanı Vladimir Zelenskiy’i meşveret masasından uzaklaştırarak çarpışma meydanında cesaretlendirdiğini öne sürdü. Lavrov, “Kimesne Kiev’i Moskova ile müzakerelere düşüncesiz dönmeye ikna etmeye çalışmıyor ve Zelenskiy üstelik mutlak bire bir benlik olduğunu düşünmüyor. Çünkü sonsuz manipüle ediliyor” diyerek konuştu. Lavrov, “Rusya’nın Ukrayna ile ilgili görüşmeleri reddettiği tezi bir dalavere. Moskova, bu tezi yalanmaya devam edecek. Bu müzakereleri reddettiğimizle ilişkin mahsus yalanları yaralamak üzere yapacak haddinden fazla gelişim var” dedi. Günindi’evet yüklenen Lavrov, “Günindi ölçüsüz sağcı ve Neonazi grupları münhal tıpkısı biçimde destekleyerek kavga alanında galebe ahzetmek istiyor. Jeopolitik aynı savaşın merkezinde meydan alıyoruz. Bununla bu arada Mağrip’birlikte da böyle aynı şans verilse faşizmin köylü dönmesine cebin çıkmayacak politikacılar var. Almanya’da Nazizmin yeniden doğmasına cevaz vermeyecek aklık insanlar bile var. Ancak bahsettiğim ‘Zalim sorunu’nun ortadan kaldırılmasına cebin çıkmayacak olanlar de var” şeklinde konuştu. Lavrov, BENDE’nin Avrupa Birliği’ni ezerek bağımsızlıktan mahrum bıraktığını tabir etti.

“NATO’nun hepsi bize karşı savaşıyor”

NATO, SUTAŞ ve Çin ile ilişkilerine üstelik değinen Lavrov, “NATO’nun tümü bize karşı savaşıyor. Fakat onlar ‘biz savaşmıyoruz, silahlandırıyoruz’ diye niteleyerek gülünç ifadeler kullanıyorlar” dedi. AKARSU Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in ‘Moskof ekonomisinin yıllarca toparlanamayacağı bire bir galebe elde edilmesi gerektiği’ yönündeki açıklamasına üstelik yanıt veren Lavrov, “Ursula von der Leyen, Ukrayna’birlikte yaşananların Rusya’nın yenilgisiyle Rusya’nın ekonomisini on yıllar süresince toparlayamayacağı tıpkısı yenilgiyle sonuçlanması gerektiğini söyledi. Bu rasizm, Nazizm değil midir?” ifadesini kullandı. Çin-Rusya ilişkilerine yönelik Lavrov, “Rusya ile Çin’in ilişkileri askeri müttefik ilişkilerinden çokça henüz erdemli düzeyde, çünkü kısıt ya bile sınırları bulunmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Savaşın yıldönümünde eskimemiş raporlar açıklayacağız”

Lavrov, “Ukrayna’daki hususi askeri operasyonun sene dönümünün Rusya karşıtı tıpkı ‘cadı bayramına’ dönüştürülmemesi amacıyla KÖLE’nin Ukrayna’daki dirim bilimsel laboratuvarlarının faaliyetlerini içeren veriler dahil bir nice anlatım hazırlıyoruz. Bunlar operasyonun sene dönümünde yayımlanacak” şeklinde konuştu. Moldova’de Rusya yanlısı İgor Dodon yönetiminden Gün Batısı yanlısı Maia Sandu yönetimine geçişten sonra Ululuk Başkanı Maia Sandu’nun üstelik Batılıların temas istediğini yaptığını öne süren Lavrov, “Garp, bir sonraki Ukrayna rolü için demin gözünü Moldova’ya dikmiş durumda. Moldova Devlet Başkanı de bunun için neredeyse rastgele şeyi yapmaya amade” ifadelerini kullandı. Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarında birçok ülkenin yansız davranmaya çalıştığını, ancak KÖLE’nin bu ülkelere etki yaptığını söyleyen Lavrov, “Gelişmekte olan ülkelerin çoğu Ukrayna’dahi yaşananlar üzerine tarafsızlıklarını arkalamak istiyor. Ancak ÇAKER onları Rusya’ya cebin tıpkı burun benimsemeye zorluyor ve buna kandırma olmamaları halinde da onları dahi gözdağı ediyor” dedi.

“Banko barıştan yanayım” diyen Lavrov, ‘barış istiyorsan kendini savunmaya hep amade ol’ şeklindeki us biçimine katıldığını vurguladı.

Share: