Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Denizli’dahi akıbet günlerde merak edilen konuların başında mevrut leblebi çorbası ilk kez geçtiğimiz yıl özne ev kadını, tabiat toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Birçok tarihi yerleri ve içimli yemekleriyle tanınan Denizli’de serencam günlerde leblebi çorbası konuşulmaya başlandı. Herkesin alçalma ettiği leblebi çorbasının yayılmasının peşi sıra çorbayı ilk kez yapan ev kadını Sıdıka Salim, çorbanın yapılma fikri ve püf noktalarından bahsetti.

Çorbayı yapmadan evvel bire bir haddinden fazla üründe tecrübe yaptıklarını nâkil Iyi, “İlk çorba geçtiğimiz Orak Ayı ayında yapıldı. Kişi mekanımız var orada denemesini yaptık. İlk kurabiyesi, tatlısı, helvası ve dondurma tatlısını yaptık. Bunları yaptıktan sonradan leblebiyle en son çorbasını denedik. Önümüzdeki ahit diliminde ise hazır çorbasını deneyeceğiz. Yapılışı tereyağlı ve un çorbası kabil yapılıyor. Leblebi ununu tereyağıyla kavuruyorsunuz. Suyunu arttırma etmemin arkası sıra kreması ile sütünü koyuyoruz. Arkası Sıra karabiber ile tuzunu ilave edip, tereyağlı biberle sosunu yaptıktan bilahare üstelik servis yapıyoruz. Değme mutfakta kolay bir şekilde yapılabilir” dedi.

“O kadar beğendik kim çorba bir anda ayrıksı ürünlerin önüne geçti”

Kızılhisar Domestik Gösteri Grubu Derneği Başkanı İlker Özmen de “Leblebiden yayın denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili kekeme, leblebili ekmekten leblebili revaniye büyüklüğünde çeşitli mahsulat denedik. Leblebili dondurma bile denedik ve bir bölüm Sıdıka Hatun ‘leblebi çorbası’ denemesi yaptı. O kadar beğendik ki çorba çabucak farklı ürünlerin önüne geçti” dedi.

Leblebi çorbasını ilk defa tadan Korkunç Öztürk ise “Denizli’üstelik üretilen ve üreticinin üstelik içine sevgimi koyduğum dediği çorbayı içtik. Amiyane çorba haddinden fazla mükemmellik reşit ve lezzeti güzeldi. Banko bu çorbayı herkesin içmesi gerekiyor. Çorbanın tadı çokça mükemmel ve filhakika leblebi hem Denizli bölgesinde ve ülkede genelinde yüzü sıcak tıpkısı işaret namına saha alıyor. Leblebinin lezzetli, çörek ve kurabiye kabil bir nice ayrımlı muhtelif ürünlerle buluşması haddinden fazla muhteşem. Bu çorbanın Denizli’de artık tanıtıldıktan bilahare hem ülkemizde hem üstelik dünya genelinde tanıdık balaban çorbalardan olacağına inanıyorum. Görüntü ve kıvam namına yasmık çorbasını andırıyor amma içildiğinde leblebinin verdiği tatla farkını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; çorbanın Serinhisar ilçesinde 9 Mesafe 2022 tarihinde kesim halkına izaz edileceği belirtildi. – DENİZLİ

Share: