Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente başat ve feyezan uyarısı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü yoluyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, iç ve maşrık kesimlerinin parçalı ve saha vadi haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve maşrık akarsu, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli tevessül etmek üzere espaslı sağanak ve yer saha asuman patırtılı bora yağışlı, gayrı yerlerin bir iki bulutlanmış ve yıldızlı geçeceği anlayış ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 il üzere solgun ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce solgun uyarma verildi.

DOMINANT VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile tedricen Şark Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yerel kendisine sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek menfi şartlara alın (şappadak yeğin, seylap, saika, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ait alçak durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hikâye sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok tedbirli olunması, edimsel meteorolojik koşullar ve tahminlerin strateji edilmesi gerekiyor. Zerrin, havada “gizil kızdırma durumu”na meni ediyor. Anlayış edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: