Moldova Dışişleri Bakanlığı: Lavrov’un Moldova ile ilişkin açıklamaları gerçeğe dair değil

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Ukrayna’dan bilahare Batı’nın çıktı “eskimemiş Ukrayna rolü” amacıyla Moldova’yı gözlediği yönündeki açıklamasına aksülamel verdi.

Bakanlık Sözcüsü Daniel Voda, yaptığı yazılmış açıklamada, “Rus Bakanın, gerçeğe güçsüz ve Zalim diplomasisinin bildik yıldırma söyleminin tıpkı parçası olan açıklamalarını banko reddediyoruz. Moldova Cumhuriyeti’nin izlediği yolun Avrupa Birliği’ne iltihak yolu olduğunu Moskof tarafına hatırlatmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

“Moldova’nın siyasal yahut jeopolitik tercihlerden bağımsız milletvekili olarak ??barış, hürriyet ve demokrasiden yana olduğunu” vurgulayan Voda, Rusya karışma dünyadaki yekpare ülkelere, Moldova’nın kararlarına korku gösterme çağrısında bulundu.

Lavrov, Rossiya-24 televizyon kanalı ve Ria veri ajansına verdiği röportajda, Ukrayna’dan sonra Batı’nın imdi “kullanılmamış Ukrayna rolü” üzere Moldova’yı gözlediğini söyleyerek, “Moldova Cumhur Reisi Gevher Sandu, NATO’ya hevesli, Romanya vatandaşlığına cemaat, Romanya ile birleşmeye amade ve genel olarak az daha seçme şeye amade.” ifadelerini kullanmıştı.

Moldova Reisicumhur Sandu ise geçen kamer Amerikalı gazetesi Politico’ya verdiği röportajda, “ülkesinin yansızlık ilkesinden vazgeçerek, NATO’ya katılabileceği mesajını” vermişti.

Share: