ÖZEL FEN GÜNDEMİ / 5 Teşrinievvel 2022

6 April 1920

1- Türkiye’bile karı esnaf sayısı 400 bine yaklaştı

“Türkiye’nin Eş Esnaf Haritası”na göre, İstanbul, İzmir ve Ankara arz aşkın eş esnafın olduğu iller kendisine öne çıkarken Bayburt, Ardahan, Siirt akıbet üç sırada vadi aldı

Kadın esnafın sunma ciddi bulunduğu iller Çanakkale, Yardımcı ve Balıkesir, yeryüzü fazla yeğleme ettiği gelişim kolu “kuaförler, gösteriş salonları ve manikürcüler” kendisine kayıtlara geçti

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Kadınların istihdama katılması mevki ekonomisine büyük bindi sağladığı kabil, familya süresince ve toplumsal hayatta da

sorunların çözümüne katkıda bulunur”

(Cüneyt Eksiksizlik Özkök/Ankara) (Grafikli)

2- Kamudaki 50 bin geçici işçinin gözü grup müjdesinde

TÜRK-İŞ Genel Örgütleme Sekreteri Eyüp Alemdar:

“Kamuda aynı yılda 10 ay çalıştırılıp 2 kamer boşta mütezayit geçici statüde 50 bine yakın işçi bulunuyor. Bu işçiler, Kamu Çerçeve Protokolüyle hâkimiyet altına alınan kol haklarının tıpkı zaman önce verilmesini istiyor”

(Özcan Sebep/Ankara)

3- Savunma sanayisinden sâdır yetenekle şişko taşıma akıllanacak

HAVELSAN ve Ankara Büyükşehir Belediyesi marifetiyle yürütülen projeyle görüntü el işi teknikleri kullanılarak otobüslerdeki bulaşan sayısı izlenip, yoğunluğa bakarak hatlardaki açkı sayısı düzenlenecek

Şoför analiziyle sürücünün güvenlik kemeri takmaması, cep telefonuyla konuşması kabil yolcu güvenliğini riske atan ahval merkeze alarm namına bildirilecek, yollardaki bozukluklar, mezar ve tümsekler tespit edilerek ait birimlere yollanacak ve bunların giderilmesi sağlanacak

(Semavi Saika/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Toptan e-ticaret hacminin 2022’yi 5,5 trilyon dolarla kapatması bekleniyor

World E-Commerce Toplu Tartışma Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Nart:

“Online uyumsuz satışlarının 2023 yılında yaklaşık 6,5 trilyon dolar olabileceği adisyon ediliyor. Global e-ticaretin bütün perişan satışlardaki payı 2021’de yüzdelik 21’e yükseldi. Bu oranın 2026 yılına kadar yüzde 24’e ulaşması öngörülüyor”

“Türkiye’nin ciddi konumu, dış politikadaki insicamlı hamleler, e-tecim altyapısındaki gelişmeler, ekosisteme müteveccih regülasyonlar, lojistik sektöründeki iyileştirmeler ve dünyanın sunma iyi 10 havalimanı arasında ikinci tam meydan düzlük İstanbul Hava Meydanı kadar faktörler, Türkiye’yi e-ticaret için gururlu ayla getiriyor”

(Abdulkadir Günyol/İstanbul)

5- Türkiye’nin hususi operasyonlar uzlaştırıcı göreve hazır

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları amacıyla özgün yerine geliştirilen “Pars IV 6×6 Hususi Operasyonlar Uzlaştırıcı”nın güvenirlik ve dayanıklılık testlerinin cümlesi bitti, geçmiş fırka araçlar teslimat üzere çağ sayıyor

FNSS Pazarlama ve Programlar Ekip Başkanı Aybars Banal:

“Kendi kategorisinde bire bir önce. Bu kadar efdal esirgeme seviyesinde, bu kadar çevik ve üstünde bu kadar gösterişli donanımı mevcut ayrımsız komütatör bilmiyorum. Avrupa ülkeleri araçlarına göre dahi elhak çokça elan üstün durumdalar”

(Göksel Saika/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Eylülde bildirme çok satan otomotiv markaları açıklandı

Toplam otomotiv satışlarında Fiat, Ford ve Renault evvel 3 sırada saha aldı

Geçen kamer 49 Porsche, 44 Maserati, 33 Lexus, 13 Jaguar, 3 Aston Martin ve 1 Ferrari satışı gerçekleşti

(Abdulselam Durdak/İstanbul)

7- İtalya’da çılgın sağın seçme zaferi, göçmenler ve Müslümanlar için nâr oluşturuyor

İstanbul Hikmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya:

“Önümüzdeki dönemde mülteciler, İtalya’nın sınırlarını zorlayarak, bitişik Fransa ve Avusturya’ya gidebilirler”

Sakarya Üniversitesi Arsıulusal İlişkiler Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Sürgün Cicioğlu:

“11 Ilkgüz saldırıları sonrası Avrupa’nın ötekileştirilen kullanılmamış topluluğu Müslümanlar oldu. Avrupa halklarına Müslümanlarla ilişkin pompalanan kimlik, asayiş ve zenginlik kaygıları kıymet bularak ekstrem esen partilerin oylarının artmasına bozukluk oldu”

(Enes Taha Ersen/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

8- Tendürüst milli çağdaş pentatloncu Furkan’ın yeni hedefi Avrupa ve dünya şampiyonluğu

19 Yaş Şeş Acun Çağcıl Pentatlon Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Furkan Meram:

“Acun Şampiyonası’ndaki geçmiş derecem, elbette haddinden fazla hava vericiydi. artık daha kibritçi çalışarak Avrupa ve acun şampiyonluğunu ülkemize ifade etmek istiyorum”

Antrenör İhsan Gökhan Başer:

“Türkiye’dahi ilk kez 19 gözyaşı altı çağcıl pentatlonda hakeza tıpkı muvaffakiyet geldi. Furkan ile kısaca 3 yıldır disiplinli ayrımsız şekilde çalışıyoruz”

9- Türk Telekom Basket Kulübü, Avrupa’da başarıya inanıyor

Genel yönetici Alemdar Külçebaş:

“Bu sene henüz saldırgan, artık uğraş eden, taraftarın memnun kalacağı, mücadeleyi yolmak istediği takımı oluşturmaya çalıştık”

“(ULEB Avrupa Kupası) Finale geçmek veya şampiyonluk benim için şaşırtı olamaz. Kimyayı yakaladığımızda en son hedefimiz ne varsa onu yapmak istiyoruz”

(Muhammed Boztepe-Erkan Tiryaki/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Rum Ajansının yayımladığı malumat, kaynak, fotoğraf ve genel ağ ile wap amacıyla oluşturduğu değme soy hikmet, sürdürümcü olmayanlar yoluyla tek şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz birlikte antant kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, ayrıksı gurur ve kuruluşlara aktaramaz. Hilaf davrananlar üzerine hukuki ve cezai rastgele makule başvuru hakkımız saklıdır.

Share: