Patika liseliler tekerlekli sandalye onarımıyla engellilerin yardımına koşuyor

Karabük Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi öğrencileri, arızalanan tekerli sandalyeleri onararak hem mesleksel deneme ediniyor hem bile özürlü bireylerin hayatına dokunmanın mutluluğunu yaşıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ile Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şubesi ortada imzalanan teşrikimesai protokolü kapsamında iz liseleri öğrencileri, öğretmenleri gözetiminde arızalanan akülü tekerli sandalyeleri tamir etmeye başladı.

Okulda aldıkları teorik eğitimi atölyelerde beceriye muhavvil öğrenciler, repertuvar kazanarak harçlıklarını çıkarıyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Nevzat Deniz Kazı, AA muhabirine, tören düzeni kapsamında öğretmen ve öğrencilerin, mânialı bireylerin önemli bir ihtiyacını gidereceğini tabir etti.

Akbaş, “İmzalanan protokolle özürlü vatandaşlarımızın elektrikli ve mekanik sandalyelerinin onarımlarını öğrenci ve öğretmenlerimiz meslek lisemizde yapacak. Özürlü vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize destek vermiş hayatlarına dokunmuş olacağız.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şubesi Başkanı Muhittin Yılmaz de akülü tekerli sandalyelerin tamirini Karabük’te yaptıramadıklarını, sandalyeler bozulduğunda apayrı illere başvurmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yılmaz, “Özürlü kardeşlerimizin hayatına gurup etmek üzere, yolda kalmamaları için tamirat ve hizmet konusunda bire bir tören düzeni yaptık. İnşallah Karabük’te bu çalışmaları yapıp devlet geneline üstelik yayılmasına miftah olmuş oluruz.”

“Öğrencilerin bilgelik ve becerileri arttı”

Faaliyet elektronik bölümü öğretmeni Mustafa Reşit, tekerli sandalyelerin akümülatör ve bataryası ile aheste kaynaklarını onarım ettiklerini anlattı.

Çalışmayla öğrencilerin bilgelik ve becerilerinin arttığını anlatan Reşit, “Yaptığımız emek içtimai projeye dayalı olduğu amacıyla öğrencilerin dünya görüşünün değişmesini ve gelişmesini sağlayacak. Olumlu tıpkısı akıbet bekliyoruz.” diye konuştu.

11’nci derslik öğrencisi Metehan Bostancı bile akülü tekerli sandalyelerin arızalarını tespit edip giderdiklerini söyledi.

Lisedeki çalışmalarla geleceğe hazırlandıklarını belirten Bostancı mesleki becerilerinin geliştiğini ifade etti.

11’nci derslik öğrencisi Asalet Kötü ise yarayışlı ayrımsız çalışmanın zarfında olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Share: