Şanlıurfa’da isot ile yapılan 63 çeşit kemirmek yüzlerce kişiye dağıtıldı

Şanlıurfa’üstelik isot ile yapılan 63 soy yemek yüzlerce kişiye dağıtıldı

İsot Gastroshow renkli görüntülere görüntü oldu

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’nın elzem tescilli baharatlarından biri olan isot ile yapılan 63 ayrımlı yemek, çatlak gecesi eşliğinde tanıtımı yapılarak yüzlerce kişiye dağıtıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Şehremini Zeynel Abidin Beyazgül ile bir nice STK temsilcisi ve vatandaşın katıldığı ‘Urfa Gastroshow’ etkinliği tarihi Haleplibahçe havzasında mevcut Gastronomi Merkezinde düzenlendi. Etkinlikte, Urfa isotu ile yapılan 63 kök yöresel yemeğin tanıtımı ve sunumu yapıldı. Fasıla gecesi ekibinin seslendirdiği türküler eşliğinde birbirinden güzelce yemekleri tatma şansını yakalayan evcil ve ecnebi turistler ile yüzlerce yurttaş, etkinlikte halay çekerek doyasıya eğlendi. Yemeklerin tadına icra vekili vatandaşlar, herkesi Şanlıurfa’ya davet etti. Kentte gezmeye gelerek etkinliğe katılan ecnebi turistler de isottan yapılan yemekleri tatma şansı yakaladı. Turistler, Urfa lezzetlerine hayran kaldıklarını söyledi.

İsottan kek yaptılar

Yemeklerin tadına bakarak ustaları kutlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Reisi Zeynel Abidin Beyazgül, “Haddizatında bakıyorsunuz kim seçkin şeye tıpkısı ruh veren var. Şanlıurfa’nın yemeklerine dahi ruh veren iki pasaj mehabetli iz var. Bunlardan bire bir tanesi isot ötekisi ise sadeyağdır. Zaman İsot Gastroshow’u ihvan yaptılar. Birbirinden lezzetli isot yemeklerini sundular. Artık yemeden içmeden Şanlıurfa’da değil Türkiye’nin bir nice ilinde Urfa isotu var. Şanlıurfa isotu daha çok dışarıya da ihraç edilmeye başlandı. Haddizatında bakarsanız çiğköfteye asıl tadını veren isottur. Gine bir nice yemeğin temelinde dahi isot var. Bugün baktığımızda arkadaşlarımız bir nice nev aşındırmak yapmışlar amma tek beklenmeyen benzeri hareket henüz yapmışlar. İsotlu kek yapmışlar, isotlu ayva tatlısı yapmışlar. Arkadaşlarımız esasen bunu söylemeye çalışıyorlar, isot tatlılara dahi ezgi veriyor. Dünyanın yer tatlı ve yer lezzetli isotu Şanlıurfa’bile demiştik, demincek tatlıya birlikte konulunca elhak yer tatlı isotu reşit oldu” dedi.

“Bizim çocuklarımız çiğköfte ile yetişiyor”

18 aylık aynı çocuğun yanık isotla yapılan çiğköfteyi yediğini gören Beyazgül, çocuğun yanına anbean, “İşte bizim çocuklarımız böyle yetişiyor. Başka illerde kollar benzin ile beslenirken bizimkiler ise çiğköfte ile yetişiyor. Bakar mısınız yerken tek biberli dahi gelmiyor. Urfa’dahi çocuklarımız beyinli durmadığında ‘ağzına üzücü süreriz’ demiyoruz çünkü şiddetli mükafattır. Hangi diyoruz, ağzına şekerli süreriz diyoruz” sözleri herkesi güldürdü. Çiğköfte yiyici çocuk, herkesin sargı odağı oldu.

Etkinliğe katılan Harran Üniversitesi Aşçılık Bölümü Öğretim Yardımcısı Hafize Özbudun, “Benim ilgimi calip burada biraz devam fizyon faaliyet vardı. Tattınız mı bilmiyorum. İsot şerbeti, isot çorbası vardı. İsotlu ayva tatlısı ve isot reçeli, bunlar oldukça haddinden fazla fena hâlde çalışmalar ergin. Bir Nice geçer not işaret coğrafi tescil almış ürünlerdi. Emim ki bire bir sonraki çalışmalarda nişancı de alabilirler. Ego bütün emeği geçen arkadaşları kutluyorum” diyerek konuştu.

Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte, ustalar aracılığıyla yoğrulan çiğköfte ve 63 soy yemeğin ağırlama edilmesinin ardından sonuç buldu.

Share: