Sarıkamış deniz şehitleri Krd. Ereğli’de anıldı

Sarıkamış bahir şehitleri Krd. Ereğli’da anıldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 7 Kasım Sarıkamış Bahir Şehitleri’ni Yâd Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

7 Kasım 1914 tarihinde Kafkasya Cephesi’ne yardım götürücü Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Gösterişli nakliye gemilerinin Rus donanması yoluyla Kdz. Ereğli açıklarında batırılması sonucu martir olan askerler amacıyla ihtifal töreni düzenlendi. Tören öncesi öğrenciler dönemin askerlerinin giydikleri kıyafetleri giyerek deniz boyu bandında Sarıkamış Şehitleri heykeline kadar yürüdü. Törende önceki kendisine tören düzeni tarafından Sarıkamış Deniz Şehitleri heykeline çelenk sunumu yapıldı. Peşi Sıra kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Prof. Dr. Bingür Sönmez, 3 gemide hep 221 martir verildiğini belirterek, kahramanları seçkin antlaşma hatırlayacaklarını söyledi. Sönmez, “Temas yıl toplanıyoruz, ego bugün size çok ayrımlı müracaat, haddinden fazla değişik benzeri tike yapacağım. İşte üç gemi battı, isimleri şunlardı, 221 martir oldu, aha 20 tanesi geriye dönebildi üzere. Bunu rastgele yerde okuyabilirsiniz ama ben size çokça değişik tıpkısı molekül sunacağım bugün. İlk törenimizi 2007 yılında yaptık. O dönemin bildirme çok okunan gazetelerinden birinde Sarıkamış bahir şehitleri kolluk adına artık ve o haberi yapan Candaş Miğfer’evet benzeri e-andıran geldi. Bakın e-mailde şöyle yazıyordu; ‘Sayın Candaş Miğfer, ben 50. Yıl Refet Bele İlköğretim Okulu’nda müteharrik benzeri sınıf öğretmeniyim. Bugünkü haberi okuduğumda gözlerime inanamadım. Merhum babam hep anlatırdı, biz inanmazdık. Dedemiz Sarıkamış’a giderken bir gemide boğulmuş ve bunu çap sakladığı üzere ne ölüsüne ulaşabilmişler ne de boğularak öldüğü için martir madalyası verilmemiş aileme. Biz üstelik ablamla Tanrı biliyor evet bu hikayeyi dinlerken babama tek inanmaz, o anlattıktan sonradan odaya girer bilinmedik meçhul gülerdik. Allah’ın Sarıkamış’ında sen gitte denizde boğul diye dalga geçerdik babamla. Bugün gazeteyi elime aldığımda olduğum yere yığıldım kaldım. Ablamı arayıp hızla tıpkısı Sefer gazetesi şike dedim. Bir an sonradan internete giren ablam ağlaya ağlaya beni arıyordu. İki cömert telefonda dakikalarca ağladık ve babamızın anlattığı hikayenin doğru olduğunu görünce kahrolduk. Size o babamın evlatları ve şehit torunu namına minnettarız. Sanıyorum kim rahmetli babam da şu anda bu haberi okuyabilseydi bir ruh haliyle size bu satırları yazardı” dedi.

“Kahramanlarımızı bütün hatırlatacağız”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise, Sarıkamış bahir şehitlerini rahmet ve minnetle andığını anlatım ederek, “Büyük tarihimiz ülkemizin angajman ve bütünlüğü, aziz milletimizin özgürlük ve bağımsızlığı uğrunda temeli fedakarlık, atılganlık ve destansı kahramanlıklarla meşbu mücadeleler ve koskocaman zaferlerle yoğrulmuştur. Unutulmaz, misilsiz zaferlerle ulaşılan hürriyet, bağımsızlık ve vatanımızın ayrılamaz bütünlüğü, bu uğurda canını feda etmekten bire bir an olsun çekinmeyen muazzez şehitlerimiz ve alp gazilerimizin azim, akide ve kararlılığı sebebiyle sağlanmıştır. Bu benbenci mücadeleler çoğu zaman heybetli zaferlerle anıldığı büyüklüğünde, kimi zaman necip milletimizin büyük aynı cesaretle destansı kahramanlıklar sergilediği fakat elim üzüntü donör ve şiddetli komple anlarıyla üstelik hatırlanmaktadır. Beş Altı ilk bahsedildiği için Birinci Acun Savaşı’nda Kars ilimiz ve çevresini Acımasız güçlerinden düşüncesiz almak üzere Kafkasya Cephesi’nde başlatılan Sarıkamış harekatı tarihimizin yer kaygı veren savaşlardan birisi olmuştur. Harekat esnasında kahraman askerlerimize korumak amacıyla mühimmat, kışlık araç, kışlık tesisat ve erzak yollamak amacıyla İstanbul’dan Trabzon’a akıllıcasına yola çıkan içinde subay ve askerlerimiz dahi bulunan sivil ancak askeri amaçla kullanılan Bezm-i Hilal, Bahr-i Amber ve Mithat Vakur isimli üç nakliye gemimiz Karadeniz Ereğli açıklarında Zalim cenk gemilerinin açtığı ateşle batırılmıştır. Gemilerimizde mevcut personel şehit ve köle düşmüştür. Ülkemizin ilişki ve bütünlüğü uğrunda canlarını feda fail ermiş şehitlerimizin azmi, fideist, cesareti ve manevi hatıraları tek antlaşma kavim olarak unutmayacağız” dedi.

Merasim daha bilahare mehter takımının marşlar söylemesi ile sona erdi. Törene Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ilçebay Mehmet Pozitif, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Kasıt, Zonguldak Itimat Müdürü Gönüllü Aktaş, siyasi parti ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, gaziler, martir aileleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Share: