Sultangazi’de Medya Akademisi başladı

Sultangazi Belediyesi, Iletişim Araçları Akademisi’yle müstehap gazetecileri gençlerle benzeri araya getirdi. 10 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde devam edecek Iletişim Araçları Akademisi’nin açılışı gazeteci Yengi Delice ile yapıldı. Mecnunca, mesleğe dair tekmil tecrübelerini gençlerle paylaştı.

Sultangazi Belediyesi’nin düzenlediği Iletişim Araçları Akademisi’nin açılışını Milliyet Gazetesi yazarı ve Hat D Ankara temsilcisi Zafer Şahin yaptı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Veri ve Ekin Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe Sultangazi Belediye Reisi Av. Abdurrahman Dursun, DOĞRU Parti İlçe Eş Kolları Başkanı Vasfiye Ayvalı, Uray Komutan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen, meclis üyeleri ile ilçe sakinleri katıldı.

“SEVİLEN GAZETECİLERİ GENÇLERİMİZLE BULUŞTURUYORUZ”

Açılışta konuşan Belediye Reisi Başbuğ Av. Abdurrahman Dursun, “Konserlerimiz, seminerlerimiz, gezilerimiz, kamplarımız, spor turnuvalarımız ile çokça hareketli bir ayı geride bırakmış olduk. Ilk Teşrin ayında dahi Medya Akademisiyle gençlerimizi sevilen gazetecilerimizle buluşturuyor, iletişim araçları ve yeni iletişim araçları ile ait konferansların, seminerlerin olduğu aynı süreci başlatıyoruz. İki hafta boyunca devam edecek Iletişim Araçları Akademisiyle; Türkiye’nin tanıdık gazetecileri, televizyoncuları Sultangazi’dahi olacak ve kendilerini anlatmaya, yeni iletişim araçları düzenini anlatmaya, medyadaki algıyı anlatmaya, bildirişim teknikleri ile ilgili türlü bilgiler vermeye çaba edecekler” diyerek konuştu.

“MEDYA ŞIŞMAN DEĞİŞİME UĞRADI, SOSYAL MEDYANIN HAYATIMIZDAKİ ROLÜ ARTTI”

‘Yeni Iletişim Araçları, Medyada Algı’ mevzulu etkinlikte gençlerle bire bir araya gelen Galibiyet Delimsirek,  mesleki tecrübe ve birikimlerini paylaştı. Medyanın bilinmeyen taraflarını anlatan Mecnunca, gençlerin sorularını birlikte yanıtladı. İleride gazeteci, televizyoncu kısaca medyanın içre almak talip gençlere kat gösteren Atmaca, medyanın iri aynı değişime uğradığını, bundan sonra toplumsal medyanın hayatımızdaki rolünün henüz çok arttığını belirtti.

TÜRKÇENİN DÜZGÜN KULLANIMI

Medya Akademisi kapsamında ilçe sakinleriyle mülaki TRT Spikeri Bronz Tuncer ise Türkçe’nin düzgün kullanımı ve diksiyon üstüne katılımcıları bilgilendirdi. Ecnebi kelimelerin kullanımının rastgele sabık ahit artmasıyla Türkçe’nin akıllıca kullanılmadığının altını çizen Tuncer, gençlere tavsiyelerde bulundu. Tuncer, diksiyon ve aktif konuşmanın bile ipuçlarını vererek zat deneyimlerini paylaştı.

ETKİLİ İLETİŞİM – VÜCUT DİLİ

TRT Bilgi Spikeri ve Işaret Editörü Serkan Bayam da etken bildirişim – üst dili konusuyla gençlerin karşısındaydı. Bayam, eğin dilini akla yatkın kullanmanın püf noktalarını söylerken, eğin dilinin iletişimdeki önemine özen çekti.

SOKAĞIN SESİ BAŞLAMAK

Atv Bilgelik Muhabiri Çetince Aşiret dahi etkinlikte muhabir bittabi olunur, bol tıpkısı muhabir nelere dikkat etmelidir? gibi konularda düşkünlük edilenleri paylaştı. Oymak sahada olmanın keyfini ve zorluklarını de gençlerle paylaşırken selen sırasında başına gelen enteresan olayları de dinleyicilere anlattı.

10 EKİM’E BÜYÜKLÜĞÜNDE SÜRECEK

Medya Akademisi kapsamında mazruf üreticisi Gaybubet Metan, Sosyal Iletişim Araçları Uzmanı Ümit Sanlav, Gazeteci Erem Şentürk da Sultangazililerle buluşacak. Yüksekokul, 10 Ekim’e kadar alanında ehlihibre isimleri gençlerle buluşturmaya bitmeme edecek.

Share: