Türkiye santrançta olimpiyat şampiyonu oldu

FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları’nda Satranç Milli Takımı, Türkiye-Al Takımı ile satranç tarihinde ilk defa olimpiyat şampiyonu oldu.

Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde planlı FIDE Acun 16 Gözyaşı Şeş Satranç Olimpiyatları’nda Al, Parafin ve Küçük Asya gelmek üzere 3 mızıka halinde yarışan Türkiye Satranç Milli Takımı, makro bir zafere imza attı. Milliler, Türkiye-Al Takımı ile satranç tarihinde ilk defa olimpiyat şampiyonu oldu.

23 ülkeden 34 büyüklük takımının yarıştığı turnuvada Türkiye-Kırmızı Takımı, 8. turda oynadığı Özbekistan-2 maçında aldığı 4-0’lık yengi ile sonuç volta öncesi olimpiyat şampiyonluğunu zar etti. GM (Balaban Mahirane) Cemil Aghamaliyev kaptanlığında; FM Eray Tığ, FM Hasan Hüseyin Polat, FM Taha Özkan, WFM Gülenay Görgülü ve Hatice Aslı Muştu’dan oluşan Türkiye-Kırmızı Mızıka, İngiltere, Moğolistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Küba ve İran takımları karşısında gösterdikleri performans ve aldıkları başarılı skorlarla şampiyonluğa ulaştı.

Gülkız Tulay: “Haddinden Fazla mutluyuz, çok gururluyuz”

Türk satranç tarihinde ilk defa olimpiyat şampiyonu olduklarına özen çeken Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Çok heyecanlıyız. Haddinden Fazla mutluyuz, çokça gururluyuz. Tarihte ilk defa olimpiyat şampiyonluğunu Türkiye’ye kazandıran, dayanılmaz tıpkı başarıya imza atan gailesiz millilerimizle kurum duyuyoruz. Otoritelerin bile gözdesi olan gençlerimiz kamu maçlarda liderliklerini korudular ve son dolaşma öncesi şampiyonluklarını garantileyerek tarihi aynı gelgel yaşattılar” dedi.

Sonuç yıllarda gailesiz millilerin yoğun iri başarılara imza attıklarını belirten Tulay, şunları söyledi:

“Teknik ekibimiz ilkin oluşmak amacıyla şampiyon olan ve tahammülfersa tıpkısı savaş ile 8 tur süresince başarıdan başarıya koşan, serencam tuğra girerken şampiyonluğu garantileyerek bize kebir benzeri bayram yaşatan Kırmızı Mızıka’üstelik vadi kayran güre millilerimizi yürekten kutluyorum. Turnuva süresince çokça muvaffakiyetli skorlar aldılar, mücadeleden vazgeçmediler. Sunma güçlü takımlara alın sergiledikleri performansla satranç otoritelerinin gözdesi oldular. Satrançta bu gözyaşı grubunun yeryüzü iyilerinin yarıştığı ve satranç otoriteleri aracılığıyla en zorlu yaş grubu yerine tanımlanan bu turnuvada olimpiyat şampiyonu olmayı başaran gailesiz millilerimizle çekicilik duyuyoruz. Turnuvaya 3 takımla katıldık. Al, Parafin ve Rum takımlarımızda düz kayran tam sporcularımız haddinden fazla gür maçlar çıkardılar. Bu bizim zihayat milli takımımızın birlikte gücünü de sergiliyor. Son yıllarda gençlerimiz Avrupa ve dünyada çokça balaban başarılara imza attı. Gelecekte güre millilerimizle elan kudretli sonuçlara imza atacağımıza inanıyoruz. Türk satrancı tüvana ustaları ile büyümeye, güçlenmeye bitmeme ediyor. Uğraş fail tamam sporcularımızı kutluyorum.” – İSTANBUL

Share: