Turuncu kategorideki PKK’lı teröristin yargılanmasına başlandı

Siirt’te bire bir askerin martir edildiği olaya katıldığı, Diyarbakır’üstelik 8 polisin yaralandığı saldırının talimatını verdiği gerekçesiyle Terörden Arananlar Listesi’nde turuncu kategoride düzlük kayran “Lilit” kod ünlü PKK’lı yıldırıcı Hatun Dağtaş’ın yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 4. Dokunaklı Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, 6 ayrı suçtan 2 misil ağırlaştırılmış müebbet ve 171 yıldan 276 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Dağtaş, vakfedilmiş bulunduğu Tarsus Kadın Sınırlanmış Ukubet İnfaz Kurumu’ndan Gürültülü ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) marifetiyle katıldı.

Sanık Dağtaş, mahkeme heyetinden savunma üzere süre dilek etti.

Cumhuriyet Altını savcısı bile sanığın mevkufiyet halinin devamı yönünde düşünüm bildirdi.

Mahkeme, sanığın alıkonulma halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

İstenilen ceza

İddianamede, vakfedilmiş sanık Eş Dağtaş üzerine “devletin birliği ve büyüklük bütünlüğünü uydurmak”, “kişinin yerine getirdiği amme görevi zımnında bilerek çivilemek” suçlarından 2 misil ağırlaştırılmış müebbet, “kişinin adına getirdiği amme görevi zımnında bile bile öldürmeye teşebbüs”, “amme malına beis çevirmek”, “gösterişli maddelerin sellemehüsselam namına bulundurulması yahut el değiştirmesi” ve “Ateşin Silahlar ve Bıçaklar ile Değişik Aletler Hakkındaki Kanun’a aykırılık” suçlarından 171 yıldan 276 yıla büyüklüğünde mahbes cezası isteniyor.

Kocaköy ilçesi Yazıköy Mahallesi’nde 26 Ağustos 2021’de jandarma aracılığıyla düzenlenen operasyonda yakalanan Dağtaş tutuklanmıştı.

Share: