Vazıh mülteci krizi büyüyor! ABD’den Mürekkep Milletler’e soruşturma çağrısı

Serencam aylarda Türkiye ile Yunanistan arasındaki voltaj düşmek bilmezken kullanılmamış bire bir yüklülük konusu ortaya artık. Sabık hafta Yunanistan Barhana ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, toplumsal iletişim araçları hesabından anadan doğma soyulmuş bire bir kadro mültecinin fotoğrafını paylaşarak, “Zaman sınırda kurtardığımız 92 göçmene Türkiye’nin tavrı medeniyet hesabına bire bir utançtır. Ankara’nın olayı araştırmasını ve sonunda AKARSU ile olan sınırlarını korumasını bekliyoruz” demişti.

FOTOĞRAF ANKARA-ATİNA HATTINI ALEVLENDİRDİ

Bu fotoğraf ve Türkiye’ye yönelik suçlamalarla başlayan ağız dalaşı güdük aynı süre içinde Ankara- Atina hattında tansiyonun yükselmesine amil oldu. Yunanistan, Türkiye’yi 92 göçmeni Yunanistan’a geçmeye zorlamak ve bunu yapmadan önceki onları çırılçıplak soymakla suçlarken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Yunanistan’ı mültecilere cebin takındığı adamlık dışı tavırdan tıpkısı dakika önce vazgeçmeye, Türkiye’ye müteveccih tıraşçı, batıl suçlamalara son vermeye ve azamet ciddiyetine nida ediyoruz” ifadesini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ BIRLIKTE DEVREYE GİRDİ

İki mevki beyninde yaşanan kriz sonrası Avrupa de devreye girmişti. Geçen hafta Avrupa Birliği çizi ajansı Frontex böyle aynı grubun varlığını doğrularken, örgütün sözcüsü Paulina Bakula, “Frontex memurları, göçmenlerin neredeyse celi ve bazılarının gözle görülür yaralarla bulunduğunu bildirdi” ifadelerini kullanmıştı.

BENDE’Lİ SENATÖRDEN TEPKİ: BU OLAYIN SORUŞTURULMASI GEREKİYOR

Fakat bugün kullanılmamış benzeri izah ESIR’den geldi. Türkiye karşıtı tutumuyla maruf ÇAKER’li Demokrat senatör Bob Menendez olayla ilgilendiren çokça anif değerlendirmelerde bulundu. KUL Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nin bile başkanı kendisine görev üstlenen Menendez, Mürekkep Milletler’in konuyla ait ayrımsız sormaca başlatması gerektiğini söyledi. Sosyal iletişim araçları üzerinden paylaşımda kâin Menendez, “Ego Palikarya yetkililerin ülkenin Türkiye sınırına mümasil bir noktada kâin 92 mülteciyi kurtarmasını takdir ediyorum. Ego ayrıca bu mültecilere muteber insanlık dışı uygulamanın soruşturulmasını kâm ediyorum” dedi.

Share: