19. Dünya Fleboloji Kongresi İstanbul’da düzenleniyor

19. Dünya Fleboloji Kongresi Uluslararası Fleboloji Birliği (UIP) marifetiyle 12-16 Eylül’de İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Işporta Sarayı’nda düzenleniyor.

Koronavirüs salgını zımnında 3 sene ara sunulan Acun Fleboloji Kongresi bu yıl Türkiye’bile düzenleniyor. 5 kıtadan 1.700’den fazla doktorun katılımıyla gerçekleştirilecek kongrede, Türkiye’nin sağlık sektöründe yaptığı yenilikler ve çalışmalar anlatılacak. Güruh mufassal aradan sonraları Türkiye’üstelik yapılan ilk acun kongresi olma özelliğini taşıyor.

Kongrenin tanıtımına ilgili düzenlenen matbuat toplantısında mütekellim Türk Duygu ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt, bu toplantının varis ve yaradılış hastalıklarına müteveccih benzeri güruh olduğunu, Uluslararası Fleboloji Birliği’nin 4 yılda bir bir araya gelerek ordubozan ve huy hastalıkları üstüne arz aktüel görüşmeleri yaptıklarını söyledi.

Kendileri için yüce benzeri unsurun bu kongreyi Türkiye’ye getirmeleri olduğunu vurgulayan Bozkurt, “2013’e büyüklüğünde İstanbul ve Antalya dünyanın yeryüzü kurumlu kurultay merkezlerindendi. İstanbul dünyada yeryüzü çokça kurultay yapılan 7’nci şehirdi. Ülkedeki yıldırı eylemleri nedeniyle güvensizlik oluşurken 2018’dahi Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu’nun desteğiyle Avustralya’ya gittik ve orada ülkemizin tanıtımını yaptık. Türkiye’nin emin bir mevki olduğunu anlattık. 2018’birlikte bu nazik kongrenin Türkiye’ye hulul kararı verildi. Çok büyük emekler verdik ve kongreyi Türkiye’ye getirdik.” şeklinde konuştu.

“Mufassal yıllar bilahare bir dünya kongresi İstanbul’bile yapılıyor”

Bozkurt, bu kongrede anahtar sayısının 1.740 sevimli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu hususi mihrak ayrımsız kol olduğu için çokça nazik benzeri aynı ve bugüne büyüklüğünde bu kongrede elde edilen sunma iri nüsha. Söz Gelişi, Avustralya’bile 1.100 yaşama vardı, ABD’deki toplantıda 1.300- 1.400 güç vardı. Dünyada bu kongreye 56 ülkeden doktor geliyor ve katılımcıların yüzde 75’i ecnebi. Fakat kovid kısıtlamalarından muhit Çin, Japonya ve Güney Kore katılamadı. Türkiye için bu toplantının sunma balaban özelliği uzun yıllardan bilahare ilk defa tıpkısı dünya kongresinin İstanbul’da yapılıyor olması.

Güvenden dünya biz bu kongreyi Türkiye’ye getirdik. Antrparantez, 2023’birlikte Asya Soy Cerrahisi Kongresi Antalya’birlikte gerçekleştirecek. 2025’te bile Avrupa Yaradılış Cerrahisi Derneği Kongresi İstanbul’dahi yapılacak. Ülkemiz uygulayım bilimi olanakları çokça bereketli bir mutluluk. Faaliyet verilirse çıktı uluslararası kongreyi Türkiye’ye getirebiliriz.”

Oyunbozan ve huy hastalıklarında bundan sonra vazıh cerrahi girişimlerinin yerinin çokça azaldığını nâkil Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir Vakitler açık yöntemle yaptığımız ameliyatların yüzde 90’nını daha çok sınırlanmış yöntemle yapıyoruz. Damarı açmadan ufak deliklerle yapılan işler haddinden fazla yaygınlaştı. Bu toplantı oyunbozan üstüne yenilikler olan bire bir güruh. Daha Çok oyunbozan tedavisinde peyda ameliyatın rolü yüzde 2-3 civarında kaldı. Eskisi kadar celi operasyon yapıp yapmama tartışmaları sona erdi.

Bütün tutkun yöntemler gayet başarılı. Hastalar ameliyattan biraz saat sonraları bilgisiz evlerine gidebiliyor. Bundan Sonra Türkiye’bile kalp ve yaradılış cerrahisi uzmanları ultrasonografi ile bu hastalığın tanısını koymayı öğrendi ve ona bakarak tedavi uyguluyor. Bu şekilde tığ hastalığın yineleme oranını minimale indirerek hastalarımızı tedavi ediyoruz. Ayrıca, Brezilya’bile pop olan ‘CLACS’ yönteminin bu kongrede irdeleniyor.

Bu tedavinin özelliği kılcal varislerin arz başarılı şekilde otama edildiği yöntemdir. Kılcal ordubozan kadınlarda çok eke ayrımsız sorun. Bu yöntemde sonuçlar çok ongun durumda, morartı son etap birkaç ve salah haddinden fazla acul. Eskiden kılcal ordubozan tedavisini yemeden içmeden yaz aylarında yapardık. Hızlı tıpkısı salah sağlandığı amacıyla tedavisi yaz aylarında üstelik yapılabilir. Bu kongrede en azrail nokta ‘CLACS’ dediğimiz yöntemin imdi dünyada kurulu olması ve Türkiye’dahi dahi yapılmaya başlanmış olması.”

Bozkurt, kongrede çokça fazla degaje olan toplardamar hastalıkları sonucunda bacaklarda gelişen yaranın oylumlu bire bir konu olduğunu belirterek, “Bacakta incitici denilince aklımıza diyabet geliyor amma en bir iki şeker hastalığı büyüklüğünde mehabetli olan toplardamarlarda arabozan olan hastalarda bacakta kırıcı çıkması. Aklık otama edilmezse iyileşme sağlanamıyor. Bu bahis ile ait yıpranmamış yöntemler haddinden fazla gelişti.” ifadelerini kullandı.

Share: