2022’nin arz iyice dolapçı güvercinleri belirlendi

Denizli’dahi yetiştirilen dört güvercin ırkından birisi olan ‘Dolapçı’ güvercinlerinin, altıncı kere düzenlenen soy güzellik yarışması renkli görüntülere görüntü oldu. 74 dolapçı cinsi güvercinin katıldığı yarış sonucunda arz güzellere ödülleri verildi.

Denizli’nin kendine özgü dört ayrımlı cinste yetiştirilen güvercinlerinden biri olan ‘Düzenci’ güvercinleri beyninde ‘2022 yılı bildirme iyicene hileci güvercini’ yarışması bu yıl 6. misil düzenlendi. Efsanevi hastanesi bahçesinde düzenlenen düzenci güvercin gösteriş yarışmasına 74 güvercin katıldı. Hakemler, İrfan Büyükdağ, Şükrü Akay, İbrahim Çıpa, Mustafa Kalem Erbabı ve Numan Bilgihan aracılığıyla güvercinler, Parçalı ve Çil kendisine iki gruba ayrılarak erkekler ve dişiler girmek amacıyla değişik puanlamaya tabi tutuldu. Güvercin yetiştiricisi konkur hakemi ve gözlemcisi İnşaat Müh. Dr. Hayri Nam, yarışmada diskalifiye edilen güvercinin bulunmaması zımnında güvercin yetiştiricilerine teşekkür etti.

Hakemler tarafından yarışmaya katılan hileci güvercinlerini, analog güvercin ırklarından ayıran özelliklere özen edilerek puan verildiğini anlatan Dr. Hayri Ad, “Düzenci güvercinlerinin sunu öne çıkan özellikleri pöçük üstü yağ bezesinin olmaması, kuyruk sayısının 14 olması, paça tüylerinin olmaması, ayn renklerinin kırmızıya mümasil olmamasıdır. Bunların dışında güvercinlerin angıç kuyruk uzunluklarının, kanat, belen, üst duruşlarının, mebde ve uç yapısının Dolapçıya has şekilde olması, renklerinin uyumlu ve simetrili olması kabil güzellik özellikleri puanlandı. Parafin ayrımsız güvercinin ensesinde siyah, kırmızı, gök renkleri varsa; onlara yağız enseli, al enseli, gök yamalı ismini veririz. Bizim hele Denizli’üstelik ‘Enseli’ ismini verdiğimiz bu yapılış desenine Balkanlarda, Sırbistan ve Arnavutluk gibi ülkelerde da ‘Enseliya’ kabil âdemoğlu verilmektedir. Bu üstelik Sırp yazar Sağanak Vasiç’in dediği kabilinden oralarda sönümsüz pilot ve dönücü güvercinlerin buralardan gittiğinin tıpkısı delilidir. Güvercinlerin iki omuzu arasında üçgen şeklinde mahiyet varsa buna bile muska yamalı deriz. Bu elvan ne kadar ahenkli ve bambaşka yerlerinde başka elvan yoksa bu istenen bir özelliktir ve yüksek benek alır. Modüler ve Çil mülevven adına iki gruba ayrılan kuşlarımız erkekler ve dişiler tevessül etmek amacıyla değişik yarıştılar. Güvercinlerimiz 5 hakem tarafından değerlendirildi. Gelişigüzel yargıcı kuşlara 50 fakül üzerinden kerte verdi. Birinci olan güvercinlerimi 5 hakemden ortalama 48 nokta aldı” dedi.

Ödülleri verildi

Aksam saatlerine büyüklüğünde devam eden ‘2022 yılı bildirme sunturlu düzenci güvercini’ yarışmasında parçalı gurubu erkeklerde birinciliği Kağan Karaer’in güvercini kazandı. Dost Şahal’ın güvercini ikinci ve Murat Orhan’ın güvercini üçüncü oldu. Çil rical gurubunda Abdullah Temiz’in güvercini birinciliği kazandı. Fırat Ekiz’in güvercini ikinci ve Atilla Kıvrak’ın güvercini üçüncü oldu. Modüler grubu dişilerde ise Süleyman Civan’ın güvercini birinci, Serdar Kırlı’nın güvercini ikinci ve Nazmi Karataş’ın güvercini üçüncü oldu. Çil grubu dişilerde ise Fırat Ekiz’in güvercini birinci, Ademiyet Benzeyen’in güvercini ikinci ve üçüncülüğü kazandı. Daha evvel gerçekleştirilen “Denizli Azmanı” ve Denizli Tokur” güvercinleri ırk güzelliği yarışmalarında dereceye giren kuşlara kupaları ve madalyaları üstelik verildi. – DENİZLİ

Share: