30 amme binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’dahi Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’birlikte pilot olarak hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin civar planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan zaman enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat kurulu ağır cümbüş üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Dünya Bankası kredisiyle Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı desteği ile ölçülü, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’birlikte hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje önceki namına uçucu iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış cephe iyileştirmesiyle; dış cephe, çatı yalıtımları, kadeh ve bap değişimleri yapılırken sıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek ruz enerjisi ile ısıdam su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve aydınlatma ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan zaman panelleri, zaman enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları de karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin yöre planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan çağ enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat oturmuş çetin neşelilik üretimi gerçekleşti. Kamuda ilk erke başarım sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Küçük Asya Lisesinde yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında beğenilen ruh enerjisinin bire bir kısmı binadan karşılandı. Ayrıca örtüsüz otopark üzerine kurulan gündüz enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat zindelik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekillik, bu süreçte meslek, hastane, yönetsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini tayin etti. 2022 yılı ortamında erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’dahi kayran alan üniversite kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan toplanmış 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’da hep 84 binanın ise enerji araştırı ve proje münakasa çalışmaları 2022 yılı böylece tamamlanacak ve yapım münakasa ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ilişkin 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar minimum yüzdelik 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimum yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Amme binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının yararlanma ömrü süresince hedeflenen enerji ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların tasarruf ömrü süresince enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen çıkarma azalımının 4,5 milyon titrem/sene karbondioksit olabileceği dolay görülüyor.

Share: