5 bin liraya imza attığını zanneden tekaüt polis güçleri 180 bin teklik dolandırıldı

Ankara’dahi diri katre hastası mütekait polis Ahmet Özcan, namına emlakçı adına tanıtılan şahıstan 5 bin liralık borç istedi. Önüne koyulan evraklara 5 bin teklik vecibe ahzetmek üzere imza attığını zanneden Özcan, evine 180 bin liralık tediye emri gelmesiyle dolandırıldığını anladı.

Olay, 22 Nisan tarihinde meydana geldi. İddiaya göre, Sincan’üstelik dallı güllü damla hastası emekli polis Ahmet Özcan (66), eşini hastalığından dolayı özel tıpkı hastaneye yatırdı. Ancak emekli maaşı bire bir süre bilahare hastanenin masraflarını karşılayamaz arkaç geldi. Bunun üstüne paraya sıkışan Özcan, benzeri arkadaşının oğlu tarafından namus borcu mülk alabileceği söylenen Açık Deniz E. ünlü emlakçıyla tanıştırıldı. 22 April’de Ankara Günindi Adliyesinin karşısında kâin ayrımsız gelişim merkezindeki avukatlık bürosunda Hasan Y. ve Engin E. ile mülaki Özcan, Açık Deniz E.’ye maaşını haciz edebileceklerini tabir ederek 5 bin liralık istedi. İki tarafın de şartları kabul etmesi konusunda Özcan’a 5 bin lira evrak imzalatacakları söylendi. Özcan, tuvalete gittiği esnada rakamlarla oynanarak 180 bin teklik adına hazırlanan belgeleri imzaladı. Ardından avukatlık bürosu çalışanı ve Açık Deniz E., Özcan’ın maaşına haciz koydurmak için Ankara Günindi Adliyesi’hangi gitti. Sonrasında avukatlık bürosu çalışanı ile ofise dönen Engin E., parayı Özcan’a vermeden hızlıca olay yerini ayrılma etti.

Daha sonraları Özcan’ın evine Ankara Gün Batısı Adliyesi İcra Müdürlüğü’nden Tülay O. yerine 180 bin lira ödeme emri geldi. Damla olması zımnında bu duruma itiraz edemeyen Özcan, hem ihtiyacı olan 5 bin lirayı alamadı hem birlikte mağdur oldu.

Yaşadıklarını anlatan zahmetli polis güçleri Özcan, maddi anlamda yumruk durumda olduğunu söyledi. Yaşadığı durumun çözülmesi için yetkililere seslenen Özcan, “Benim kabilinden bu duruma sakıt ağyar de benzer. Celal büyüklerimize sesleniyorum, benim canım yaktılar başkasının canı yanmasın. Çözülürse annemden eskimemiş zade üzere olacağım. Beni açlığa mahkum etti bu vatandaşlar. Maddesel manevi zararlarımın karşılanmasını istiyorum. Muktezi cezaları neyse alsınlar. Ben devlet için 25 yıl polislik yaptım. Düştüğüm duruma bak. Ben ihtar ettim onlara telefon açtım, benim icramı kaldırın, ben sizden servet almadım diye niteleyerek. Bana mülk verecek olan can dedi ki ‘nereye gidersen git, kimseden korkumuz yok’ şeklinde kelimeleri zılgıt kırat gibi bildirme etti” dedi.

“180 bin liralık takanak gelince başımdan kötü yunak su döküldü”

180 bin teklik borcu bitmek amacıyla bir nice sıklet çektiğini dile getiren Özcan, “Benim 3 ila 5 bin liralık ortada paraya ihtiyacım vardı. Fakat ne efsus kim on paralık mal vermediler bana. İmza attırdılar, hep suç benim. Ayrıntılı kendisine incelemedim. Yanımdaki şahsa güvendiğim için meblağa bakmadan hazırladıkları evrağı imzaladım. İkinci defa 180 bin liralık hazırlamışlar, geçmiş hazırladıkları evrağı imzalamadım. Ben sizden bir maaşıma eşit para alacağım dedim. Bu 180 bin liranın hangi olduğunu sordum. Tuvalete gittim geldim. Hazırladıkları rakama tek bakmadım. 180 bin lira takanak gelince başımdan adi hamam akarsu döküldü” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: