5. Verimlilik ve Uygulayım Bilimi Fuarı

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gelgel, “Ülkemizin dört bir yanı sıra atılan sularını arıtan, zat elektriğini üreten, atıklarını ayrıştıran, seçme şeyden ziyade, kendiliğinden yeten bina ve mekanlardan oluşan Türkiye Yüzyılı’nın şanlı Türk şehirlerini hep birlikte mensur edeceğiz.” dedi.

ATO Congreisum’daki 5. Artma ve Teknoloji Fuarı kapsamında düzenlenen programda konuşan Hava, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu uyanıklık çerçevesinde Türkiye Yüzyılı’nı çoğalma, sürdürülebilirlik, vukuf, sayısal ve kalkınmanın yüzyılı beğenmek için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin “yeşil kalkınma devrimi”nin önder ülkesi olma hedefi kapsamında önceliklerinin iklime hassas, çevreyi koruyucu, düşüncesiz yapı konseptine uygun konutlar tarh etmek olduğunu belirten Çalım, 1 milyon 180 bin konutun inşasıyla bu konuda makro etap katedildiğini, beher konutu erke artağan, abuhava dostu, rate atık ve uslu şehir uygulamalarını esas alarak yaptıklarını söyledi.

Doğal alanların korunması ve şehirlerin temizliği üstüne teknolojinin bilcümle imkanlarının kullanıldığına belen eden Hava, “Ülkemizin ciharıyek yanı sıra atılan sularını arıtan, özlük elektriğini üreten, atıklarını ayrıştıran, seçkin şeyden artım kendi kendine yeten çatı ve mekanlardan oluşan Türkiye Yüzyılı’nın balaban Türk şehirlerini bütün gelişigüzel inşa edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Tıpkısı tişörtün üretimi amacıyla 2 bin 700 litre akarsu harcanıyor”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde düzenlenen Sıfır Atılmış Hareketi ile yaşamın gelişigüzel alanında tasarrufu, temiz üretimi ve verimliliği tıpkı hars haline getirerek yaygınlaştırdıklarını nâkil Alım, “Örnek vereyim, üstümüze giydiğimiz ayrımsız tişörtün üretimi üzere 2 bin 700 litre akarsu harcanıyor. Başmak üzere 17 bin litre üretilirken akarsu harcanıyor ve şu dakika tığ akarsu kıtlığı çeken benzeri ülkeyiz. Nüfusumuzun artacağını, su kaynaklarının tıpkı kalacağını ve iklimin dahi değiştiğini öngördüğünüzde önümüzdeki süreçte su fakiri ülkeler beyninde düz almamız mübrem.” dedi.

Kaynaklara daha çok “bitmeyecek” anlayışıyla bakılmaması gerektiğini anlatım fail Kurum, kaynakların yeniden kullanımına öncelik verilecek şekilde hayat kültürünün seçme alanda değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin 100 almanak geleceğini ortaya koyan Türkiye Mekansal Takip Planı’nı tamamladıklarını bildiren Çekicilik, bu planla yatırımların ve arazilerin akilane kullanımının, şehrin siluetinin korunmasının, hayat kalitesinin artmasının ve istihdamın güçlendirilmesinin sağlanacağını anlattı.

Vatandaşların 7 devir 24 saat şehirleriyle ilgili bilgilere süratle ulaşabileceği uygulayım bilimi altyapılarını geliştirdiklerine değinen Gurur, “Bu kapsamda oluşturduğumuz Bina Kimlik Sistemi ile hareket, yangın, hâkim kabilinden afetler karşısında evlerimizin, dükkanlarımızın bilgilerine takkadak ulaşarak vacip tekmil çalışmaları acul bir şekilde hesabına getiriyoruz.” dedi.

Doğal afetin durumlarında önleyici tedbirlerin önemine belen eden Hava, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki selden önce, Türkiye’da ilk defa facia er ihtar sistemini devreye aldıklarını anımsattı. Çalım, bu sistemle cep telefonlarına uyarıların anlık adına düştüğünü ve muhtemel can kayıplarının önüne geçildiğini aktardı.

Elektronik Beton İzleme Sistemi

Yapıların güvenliği, soylu erki ve kasaba dostu adına inşa edilmesi amacıyla Elektronik Beton İzleme Sistemini (EBİS) hayata geçirdiklerini hatırlatan Hava, “Döktüğünüz betona yonga takıyoruz ve bu çiple gelişigüzel beton doğru yere, akıllıca alana baygın mü, dökülmemiş mi? Buradaki beton kalitesi nedir? Esasen bu, afette lazım size. 10 yıl sonra lazım. Buraya ne beton sınıfı dökülmüş? Hangi zaman dökülmüş? Elbet yığılmış? O sistemle gelişigüzel EBİS sistemine kaydediyoruz ve binalarımızdan aldığımız 27 milyon çipli numuneyi yüzdelik 100 bakı başarısına ulaştırdık ve böylelikle betonda zayi kaçağın önüne geçtik. Konutlarımızın henüz tehlikesiz ve dimdik olmasını sağlamış olduk.” şeklinde konuştu.

Çalım, 60 bin konutun yapılacağı İstanbul Esenler’deki inkılap alanının, akıllı erişim teknolojileri, beyinli altyapıları ve yeşil binalarıyla ülkenin önceki ve genişlik iri aptal şehri olacağını dile getirdi. Gençlerin ivecen zekasına ve duygularına inandıklarına dikkati calip Hava, şunları kaydetti:

“Vekillik namına on binlerce gencimizin katılacağı bire bir program düzenliyoruz. Bu manada hackhaton/kodlama, ideathon/fikir ve drafthon/kentsel betimleme yeteneklerini ortaya koyacakları, geleceğin şehrini dizayn edecekleri ayrımsız kentçilik maratonu düzenliyoruz. Bu de ilk defa olacak Türkiye’dahi. Üç periyot sürecek ve İstanbul’da yapacağımız bu şehircilik maratonumuzda gençlerimize hayallerindeki şehirleri kurma imkanını sağlayacağız. Mart ayında bu organizasyonu düzenliyoruz, bu maratonda dereceye giren gençlerimize ödüller vereceğiz ve ödülden tezayüt o projeleri, uygulamaları hayata kılmak hesabına onlara destek sağlayacağız.”

Share: