Moldova Dışişleri Bakanlığı: Lavrov’un Moldova ile ait açıklamaları gerçeğe dayalı değil

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Ukrayna’dan bilahare Batı’nın bundan sonra “eskimemiş Ukrayna rolü” amacıyla Moldova’yı gözlediği yönündeki açıklamasına reaksiyon verdi.

Bakanlık Sözcüsü Daniel Voda, yaptığı yazılı açıklamada, “Rus Bakanın, gerçeğe metanetsiz ve Zalim diplomasisinin bildik gözdağı söyleminin bir parçası olan açıklamalarını banko reddediyoruz. Moldova Cumhuriyeti’nin izlediği yolun Avrupa Birliği’ne katılma yolu olduğunu Rus tarafına hatırlatmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

“Moldova’nın siyasal yahut jeopolitik tercihlerden bağımsız namına ??hazar, hürriyet ve demokrasiden yana olduğunu” vurgulayan Voda, Rusya dahil dünyadaki birlik ülkelere, Moldova’nın kararlarına korku teşhir çağrısında bulundu.

Lavrov, Rossiya-24 göstergeç kanalı ve Ria olgun ajansına verdiği röportajda, Ukrayna’dan sonradan Batı’nın imdi “bakir Ukrayna rolü” üzere Moldova’yı gözlediğini söyleyerek, “Moldova Reisicumhur Maya Sandu, NATO’ya istekli, Romanya vatandaşlığına erbap, Romanya ile birleşmeye hazır ve umumi yerine az daha rastgele şeye amade.” ifadelerini kullanmıştı.

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ise sabık ay Amerikan gazetesi Politico’ya verdiği röportajda, “ülkesinin bitaraflık ilkesinden vazgeçerek, NATO’ya katılabileceği mesajını” vermişti.

Share: