AİLESİ, BİN GÜNDÜR GÜLİSTAN DOKU’YA HASRET

TUNCELİ’üstelik 5 Ocak 2020’den bu yana kendisinden fen alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi (21), bin gündür kızlarına hasret. Gülistan’ın annesi Bedriye Doku, ‘Benim kızım bin gündür ortada bulunmayan. Tanrı amacıyla elinizi vicdanınıza kucak. Sizin çocuklarınız 2 saat okuldan gelmese hangi yaparsınız. Kendinizi benim yerime kucak. Yetkililer bize aynı nev karşılık veremiyor. Cenabıhak amacıyla bize yanıt versinler. Ben ayrımsız anneyim, bin gündür kızıma hasretimö dedi.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci derslik öğrencisi Gülistan Nesiç’dan 5 Eş 2020’de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra fen alınamadı. Diyarbakır’bile tüvana ailesi, Gülistan’ın kaybolduğu çevrim Tunceli’ye gelip düzenlilik güçlerine ihbarda bulundu. Ailenin ihbarı konusunda arama çalışması başlatıldı. Tetkikat böylelikle Gülistan Doku’nun cep telefonunun, en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Solgun Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Viyadük üzerinden sabık aracın kamerasına üstelik yansıyan Doku’nun sonuç görüldüğü bölgede, AFAD Başkanlığı, Bahir Kuvvetleri Komutanlığı, Inanma Umumi Müdürlüğü, Uyanık Umumi Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri ile sivil topluluk kuruluşları, üniversiteler ve gönüllülerden oluşan 542 kişilik personel, 88 açkı, 38 bot, 10 ROV cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 taharri köpeğiyle yapılan aramalara karşın Gülistan’a ilgili ize rastlanılmadı ve icraat sonlandırıldı.

3,5 SAATLİK FON SORUŞTURMANIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİREBİLİR

Tunceli Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca hesaplı soruşturma kapsamında, Gülistan Nesiç’nun telefon sinyalinin en üst alındığı Soluk Saltuk viyadüğünü gören Munzur Üniversitesi’ne ilişkin 2 düzenlilik kamerası belirlendi. Yola mail olan düzenlilik kamerasının kenef olduğu belirtilerek, soruşturma dosyasına dahi tutanak yerine girildi. Viyadüğü engin gören amma çekimi net sıfır kameraya ilişkin sinyalin alındığı saatlere ait 3,5 saatlik fon, netleştirilmek amacıyla Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi. Buradan ati yeni bilgilere göre soruşturmanın yönünün değişebileceği belirtildi.

Gülistan kaybolmadan ilk sonuç görüştüğü birey olduğu belirtilen ve olayın peşi sıra Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alınan bozuk eş arkadaşı Zeynel A., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol amacıyla azade bırakıldı.

Doku ailesi, çocuklarından ayrımsız bilim alamadıkları amacıyla Tunceli Adliyesi ve Türe Bakanlığı önünde birlikte benzeri süre oturma eylemi yaptı.

‘BİN GÜNDÜR KIZIMA HASRETİM’

Gülistan’ın annesi Bedriye Doku, kızının bin gündür arasında olmadığını ifade ederek, ‘Cenabıhak için elinizi vicdanınıza koyun. Sizin çocuklarınız 2 saat okuldan gelmese ne yaparsınız. Kendinizi benim yerime koyun. Yetkililer bize aynı cins karşılık veremiyor. Tanrı için bize yanıt versinler. Ben bir anneyim, bin gündür kızıma hasretimö diyerek konuştu.

Gülistan’ın ablası Aygül Doku ise şöyle konuştu:

‘Gülistan Doku nerede diye niteleyerek soruyorlar. Kederli bir ailenin ve umum dünyanın sorduğu bu soruya artık yetkililer bir yanıt versin. Bin dolaşma susmaları üzere yetmedi mi. Bin gündür biz ağaca, taşa, suya sorduk, hiçbir karşılık alamadık. Bin gündür Gülistan beyninde bulunmayan. Gülistan’ı ihtimal üstelik tıpkı defa öldürdüler amma bizi bin kere.ö (DHA)

Share: