Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Kederli Açıklaması

Kastamonu’da konuşan Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Kederli, “2002’birlikte istihdam edilen 6 milyon 122 bin kadın varken, 2022 yılı Ilkgüz ayı itibariyle bu miktar 10 milyon 174 bine ulaşmıştır” dedi.

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Su Acılı, “10 Antrakt İlk Türk Karı Mitingi”nin yıldönümü çerçevesinde Kastamonu’dahi planlı “Geçmişten Günümüze Türk Kadını Fotoğraf Sergisi” açılış törenine ve daha sonra gerçekleştirilen panele katıldı. Törende Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, DOĞRU Öğür Kastamonu milletvekilleri Güzel Geri ve Dayanıklı Çelik, Kastamonu Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu, ilgilendiren gelgel müdürleri ve davetliler katıldı.

“Cumhurbaşkanımızın, ülkemizi toptan tıpkı çetin ve yük merkezi yapmasının mutluluğunu yaşıyoruz”

Törende mütekellim Vekil Yanık, “Serencam 20 yıldır Türkiye’nin hele eş, yavru, özürlü, buğulu odaklı hizmetlerde bitirme ettiği mesafede kadının yeri çok ama çokça önemlidir. DÜRÜST Tümen hükümetlerinin sülale ve sosyal hizmetler alanında gösterdiği ilgi ve hassasiyetin aynı Milli Savaşım günlerinde olduğu kadar avrat odaklı tıpkı evolüsyon mücadelesi olduğunu üstelik görmezden gelemeyiz. Siyasal hareketinin genişlik başında Rum kadınının, köyden kente, eğitimden sağlığa değme yerde ve rastgele mücahede alanında Türkiye’yi Türkiye fail kadınların içten desteğini alarak yola çıkan Cumhurbaşkanımızın, ülkemizi küresel ayrımsız yoğun ve angarya merkezi yapmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin gelişmesi yolunda, kadının güçlendirilmesi bakımından kararlılığını ve iradesini aynı hassasiyetle sonsuz adına anlatım etmekte ve göstermektedir” dedi.

“Akıbet 20 yılda kadınların okullaşma, okuma-yemeni oranlarında majör artışlar yaşanmıştır”

Kadınların güçlenmesinde sunu oylumlu alanlardan birisinin ‘terbiye’ olduğunu rapor eden Yanık, “Eğitim Bilimi üzere genişlik oylumlu iki tezahür okullaşma ve okuryazarlık oranlarıdır. Sonuç 20 yılda okullaşma ve kıraat-çeper oranlarında yetişkin artışlar yaşanmıştır. 2002/2003 talim yılında kız çocuklarının ilköğretimde okullaşma oranı yüzdelik 87,34’ken 2021/2022 eğitim bilimi-talim yılı itibariyle ‘İlkokul’ düzeyinde kız çocukları amacıyla açık okullaşma oranı yüzdelik 93,1. Ortaokul düzeyinde kız çocukları üzere açık okullaşma oranı yüzdelik 89,73’e ulaşmıştır. 2002/2003 tedrisat yılında ortaöğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı yüzdelik 45,16’yken 2021/2022eğitim-tedris yılına gelindiğinde bu fehamet yüzdelik 89,29’a yükselmiştir. Milli Terbiye Bakanımızın verdiği bilgiye bakarak, ortaöğretimde kadın okulaşma oranımız erkekleri geçti. Ama bu ayırt bizim hoşumuza gitmiyor. Kızlarımızın ve erkeklerimizin eğitim bilimi eşitliğine kavuşmaları için onları bile destekleyeceğiz. 2002/2003 talim yılında kadınların yükseköğretimde okullaşma oranı yüzde 13,53’ken 2021/2022yılı itibariyle bu azamet yüzde 49,20’ye yükselmiştir. 2002 yılında 6 gözyaşı ve yukarı özlük içre karı okuryazarlık oranı yüzdelik 79,9’ken 2021 yılında bu büyüklük yüzde 95,7’e yükselmiştir” diyerek konuştu.

“2022 yılı Eylül ayı itibariyle istihdam edilen kadın sayısı 10 milyon 174 bine ulaşmıştır”

Kadın ve bala sağlığına müteveccih yapılan çalışmalarla doğumlardaki temel oranının yüzdelik 13,1’e düştüğünü kaydeden Acılı, “Afiyet politikalarında, ana-bala sağlığı, koskocaman aynı vadi tutmuş, anne ve çağa sağlığı göstergelerinde son 20 yılda çok müspet gelişmeler yaşanmıştır. Doğumda esas ahiret yolculuğu oranı 2002’üstelik 64’ken 2020 yılında 13,1’e düşmüştür. Sağlık kuruluşunda gerçekleşen doğum oranı ise 2002 yılında yüzdelik 75’ken, 2020 yılında bu azamet yüzde 98’dir. Eğitim ve esenlik ile beraber benzeri apayrı koca antet elan var. Kadınların kazançlı ve içtimai hayatta etkili ayrımsız şekilde meydan alması, avrat istihdamının arttırılması, kadınların çığır ve gelişim sahibi olması, çalışması, üretmesi, kazanması. 2002’da istihdam edilen 6 milyon 122 bin karı varken, 2022 yılı Eylül ayı itibariyle bu nicelik 10 milyon 174 bine ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

“Şiddete alın başarısız hoşgörü anlayışı içerisinde yürüttüğümüz tam çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz”

2021-2025 döneminde infaz etmek amacıyla ilgilendiren tam tarafların katkılarıyla hazırlanan Kadına Yönelik Şiddetle Savaşım 4. Millî Eylem Planını yürürlüğe koyarak kadına müteveccih şiddetin azaltılması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Acılı, “Eylem planımızı, adalete ulaşım ve mevzuat, yöntem ve eş güdüm, havari ve inhibütör hizmetler, sosyal farkındalık, fen ve sayımlama girmek için 5 anne hedef çerçevesinde şekillendirdik. Kadına müteveccih çabuk mücadelede Bakanlığımızın önemli paydaşları olan Türe Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Afiyet Bakanlığı ve Ilmek İşleri Başkanlığı işbirliğinde 2020-2021 yıllarını kapsayan ‘Kadına Yönelik Süratli Savaş Eş Güdüm Planını’ hazırladık ve uyguladık. 2022 yılı amacıyla üstelik Kadına Müteveccih Hızlı Uğraş Millî Gösteri Planı (2021-2025) çerçevesinde ‘Kadına Yönelik Sıkı Savaş 2022 Yılı Neşelilik Planı’nı tıpkısı paydaşlarla işbirliği içerisinde hazırladık ve 23 Mart 2022 tarihinde ilişik taraflarca imzalanarak uygulanmasını sağladık. 2023 Yılı Hayatiyet Planı ise 25 Son Teşrin tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerinde kamuoyu ile paylaşıldı. Şiddete karşı muvaffakiyetsiz hoşgörü anlayışı içerisinde yürüttüğümüz tekmil çalışmalarımıza artık birlikte kararlılıkla ve azimle devam edeceğimizi özellikle vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

“Avrat odaklı çabamızı ve olumlu sonuçlarını yolmak cins”

Kadınların toplumda güçlenmesini seçmek amacıyla kararlılıkla çalışmalarına bitmeme edeceklerini tabir eden Ocak ve Içtimai Politikalar Bakanı Yoğunluk Yanık, “Vekillik adına kadınların toplumsal hayatın seçkin alanında daha enerjik, yaratıcı ve hareketli şekilde vadi almaları, bedel ayrımsız biçimde türe, ana ve fırsatlardan yararlanmaları, kadının statüsünün güçlenmesi ve kadına müteveccih şiddetin önlenmesi için çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Sosyal yaşamın yekpare alanlarında avrat yardım ve katılımını yükseltmek ve kadınların elan fazla güçlenmesini keşfetmek üzere kamu paydaşlarımızla kalifiye işbirlikleri içerisinde çalışıyoruz. Türkiye’nin toplumsal hizmetler alanında değme adımında, değme hizmetinde, avrat odaklı çabamızı ve müspet sonuçlarını vira etmek türlü” dedi. – KASTAMONU

Share: