“İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinin Kastamonu’da talihlileri kura çekimiyle belirlendi

“İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinin Kastamonu’birlikte talihlileri ad çekme çekimiyle belirlendi

Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme şişman bölük projesinde vatandaşlar kura heyecanı yaşadı

Kastamonu Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu:

“Tığ bile bu sürece destek vereceğiz”

KASTAMONU – Kastamonu’da, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi çerçevesinde düz yazı edilen bin 118 konutun sahipleri, kura çekimi ile belirlendi. Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine uray kendisine bindi vereceklerini söyledi.

Kastamonu’bile, Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban içtimai basamak hamlesi “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi çerçevesinde inşa edilecek olan bin 118 bölük amacıyla kura çekimi yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığına merbut Deneyimsizlik Merkezinde gerçekleştirilen ad çekme çekim törenine, Kastamonu Valisi Avni Şarap, Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İhsangazi Şehremini Dirimsel Keyif, Cahillik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oktay Marşap ile TOKİ görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

“10 yerleşme biriminden bin 118 konutun kurası çekildi”

Törende konuşan Kastamonu Valisi Avni Çakır, “Türkiye içtimai heybet olmanın gereğini dünyadaki devletlere emsal olacak şekilde görevini namına getiriyor. Cumhurbaşkanımızın teşrinievvel ayında tarihimizin arz büyük bölük kampanyasını başlattı. İlk evim ilk arsam geçmiş hareket yerim evire çevire benzeri kampanya başladı. Kastamonu ilimizde merkez dahil 9 yerleşme biriminde bin 118 konutun kurası çekilecek. İnşallah sizlerin çekeceği cılız derinden konforlu güvenli yuvalarınıza kavuşacaksınız. Bu kampanya cumhuriyet altını tarihinin yer büyük kampanyasıdır. Sülale sahibi olanlara kıvrak hayırlı olsun” dedi.

“Biz da, bu sürece destek vererek familya sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapacağız”

Kastamonu Belediyesi namına sürece bindi vereceklerini ve karı sahibi sıfır vatandaşları sülale sahibi fethetmek üzere düzentileme yapacaklarını tamlayan Başkan Vidinlioğlu ise, “Uray yerine daha ilk yaptığımız içtimai konutlar vardı. İnşallah önümüzdeki süreçte tığ birlikte devletimizin başlattığı, Cumhurbaşkanımızın başlattığı, bakanlarımızın iştirak ettiği Sayın Umumi Başkanımızın bu konuda haddinden fazla vahim tıpkısı çaba gösterdiği bu sürece şehremaneti olarak katkı veririz. Tığ da Kastamonu’dahi yaşayan vatandaşlarımızı sülale sahibi tahsis etmek namına imkanlar çerçevesinde adımlar atarız. Şimdiden evleriniz sahiplerine kandırıcı hayır olsun. Bundan sonrasında birlikte bu süreç bitmeme edeceği amacıyla familya sahibi olmayanlar dahi beş altı önceki dediğimiz üstelik çok üzülmesinler. İnşallah bu kampanya devam edecek ve çabucak tezce cümle Türkiyemizde ocak sahibi olacak” diye niteleyerek konuştu.

“Kirada oturuyorduk, şükürler olsun artık”

Protokol konuşmalarının peşi sıra kura çekimi başladı. İlk kuraları Ilbay Avni Çakır, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve İhsangazi Belediye Başkanı Dirimlik Sağlık çekti. Yapılan kura çekiminde ismi sâdır vatandaşlar, ekrana yansıtıldı. Nahif ismi sâdır vatandaşlar büyük heyecan yaşadı. Çekilen kuradan ismi çıkan Ayşe Demirkıran, büyük bahtiyarlık yaşadığını belirterek, “Familya istiyorduk, şükürler olsun Allah’ıma verdi. Şimdiye kadar tek evimiz olmadı. Kiralarda oturuyorduk. İnşallah kiradan bile kurtuluruz. Evde üç kişiyiz, ayrımsız oğlum ve eşim ile gelişigüzel kalıyoruz. Haddinden Fazla bahtiyar oldum kuranın çıkmasına, teşekkürname ettim bütün, Cenab-ı Allah’ıma, başkanımıza teşekkürname ediyorum. İnşallah, kurban olduğum Allah’ım arkalama değer. Allah’ım evi olmayanlara üstelik versin, yardım etsin” diye niteleyerek konuştu.

Bin 118 basamak amacıyla 14 bin 928 referans yapıldı

Proje çerçevesinde Kastamonu merkezde yapılacak 400 göz amacıyla 11 bin 643 referans, Cide’birlikte 94 konut üzere bin 214, Seydiler’üstelik 63 ev üzere 705, Devrekani’de 80 konut için 730, Çatalzeytin’üstelik 63 ev üzere 420, Araç’ta 79 ev için 437, İhsangazi’dahi 135 bölük amacıyla 416, Ağlı’dahi 46 hane için 234 ve Hanönü’de 60 ev amacıyla 129 sayı referans yapıldığı öğrenildi.

Share: