Akşener, Örtüsüz Dirim Çalıştayı’nda: “O Annelerin O Hissini Bildirme Organ İndirecek Ayrımsız Çalışmayı Birlikte Fora Etmek İstiyorum”

İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin düzenlediği Ayan Eğitim Çalıştayı’nda, “Haddinden Fazla gençliğimden itibaren belki teyzemden âlem, annemin kız kardeşi görme engelliydi, belki oradan kaynaklanan bire bir dikkatle özürlü fertler üzerinde kendimi STK’lar dahi dahil bilcümle çalışarak rapor etmiş bir insanım. Alelhusus zihnî özürlü çocukları bulunan annelerin evladını elbet bırakırım endişesini şurada gören, hisseden tıpkı insanım ego. O annelerin o hissini en uzuv indirecek, o annelerin o duygusunu itimat hissiyle değişme edecek, endişesini emniyet duyma, büzük sema çocuğunun yarına müteveccih atılganlık hissiyle yer değişecek ayrımsız çalışmayı birlikte yarmak istiyorum” diyerek konuştu.

İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, partisinin Içtimai Politikalar Başkanlığı’nın bugün Ankara’bile düzenlediği Belirgin Yaşam Çalıştayı’nın açılışını yaptı. Akşener, şunları söyledi:

“Bu emek münhal bir hayatı, engelli bireylerimize zahir sağlarız, tığ erk olduğumuzda hangi yapacağımız yapacağız sorusuna yanıt sağlayan benzeri emek. Bu çalışmayı ana işin sahiplerinin önerilerine, onayına açacağız. Sunduğumuz himmet bir sonuncu tığ hakeza düşünüyoruz böyle olacak hüküm cümlesinin var olduğu tıpkı iş değil. Dernekler, STK’lar, özürlü bireylerin alilerinin dinleyeceğiz. Burayı şereflendirdiniz çokça teşekkürname ediyorum. Ego ilkokul öğretmenliği eğitimi aldım. Yaparak, yaşayarak yaşayanların öneriyle şekillenecek, bizim politikamızın belirlenmesini sağlayacak.

Ailesinde mânialı bireylerin olduğu bire bir insanım. Ailelerin hangi bütün içerisinde olursa olsun sakat bireylerin, hayatlarındaki engelli yakınlarının maatteessüf Türkiye’dahi çok ağırlık yaşadıklarını biliyorum. Içtinap Etmek görürler, rahim duyulur ama kurumsal namına çok pres aynı hanay yaşanıyor. Çokça gençliğimden itibaren ihtimal teyzemden etraf, annemin kız kardeşi müşahede engelliydi, belki oradan kaynaklanan aynı dikkatle özürlü bireyler üzerinde kendimi STK’lar üstelik dahil bütün çalışarak rapor etmiş benzeri insanım. Anneyim, babaanneyim, tığ kadınların bildirme majör duygusu Allah’ım ne peki genç erkek acısı göstermedir. Tıpkı duamız henüz vardır Allah’ım evlatla sınav ika diye. Alelhusus zihinsel sakat çocukları bulunan annelerin evladını elbet bırakırım endişesini şurada gören, hisseden aynı insanım ego. O annelerin o hissini sunma organ indirecek, o annelerin o duygusunu inanma hissiyle değiş tokuş edecek, endişesini inanma duyma, çekinmezlik sema çocuğunun yarına müteveccih cüret hissiyle vadi değişecek tıpkısı çalışmayı birlikte tahsis etmek istiyorum. Mecmu arkadaşlarımıza haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Sunu koyu saygılarımı sunuyorum.”

İYİ Öğür Sosyal Politikalar Başkanı Ayfer Yılmaz da sakat yurttaşlara ilişkin hazırlanan taslak hakkında şunları söyledi:

“Biz İYİ Tümen yerine vatandaşlarımızın fiziki, zihinsel farklılıklarını önceleyerek ülkemizi bol bir cemiyet haline dönüşmesi için buradayız. Adalete, sağlığa, mücahede hayatına erişimde engelleyiz. Eğitimden sağlığa, emek hayatından sosyal haklara büyüklüğünde ayrımsız siyasa hazırladık. Bunu hep alay malay paylaşabilmek istiyoruz. Çalışmamıza destek veren kızıl akademisyenlerimize, Terbiye Politikaları Başkanlığı’mıza teşekkürname ediyoruz.

“BİZ ENGELLİLİĞİN BİREYSEL FARKLILIK KENDISINE GÖRMÜYORUZ BİR DOĞRULUK MESELESİ KENDISINE GÖRÜYORUZ”

Fırsat eşitliğinin sağlandığı, ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı aynı topluluk istiyoruz. Biz engelliliğin ferdî farklılık yerine görmüyoruz aynı hak meselesi olarak görüyoruz. Herhangi Bir alanda bu hedefi gerçekleştirecek politikalar üretmekteyiz. Erişilmez eğitimi, adaleti, sağlığı, istihdamı, bilgelik ve bilimi öteki yerine ayırmayı reddediyoruz. Sağlığa, eğitime, bilgiye katılımın önündeki engelleri kaldıracağız.

“MILLETVEKILI SİSTEME GEÇTİĞİMİZDE BAŞBAKANLIĞA BAĞLI ENGELLİLER MÜSTEŞARLIĞI KURACAĞIZ”

Bütün bunları yapabilmek için toplumda hangi büyüklüğünde engellimiz var? Engellilik durumlarına ilgilendiren verileri biliyor muyuz? Şayet acun nüfusunun yüzdelik 15’nin özürlü olduğunu gözetirsek ülkemizde da 10-12 milyon civarı engellimiz var. Bugün cumhurbaşkanlığı sistemi içerisinde Cumhurbaşkanlığı’na sınırlı Engelliler İdaresi Başkanlığı, güçlendirilmiş milletvekili sisteme geçtiğimizde Başbakanlığa mecbur Engelliler Müsteşarlığı kuracağız. Mevzuat, yetişek, sağlık, istihdam, sosyal müzaheret hizmetleri ile mesul ve koordinasyon sağlayan, sosyal nesiç envanteri hazırlanacak.

“ENGELSİZ GÜÇ ER ERİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERE DAİR TOPLUMSAL FARKLILIĞIN ARTTIRMANIN ÖNEMİNİN BİLİNCİNDEYİZ”

Kilitsiz Küreksiz can er erişimin önündeki engellere dayalı içtimai farklılığın arttırmanın öneminin bilincindeyiz. Hangi kadar er tespit edebilirsek o kadar tedbir alabiliriz. Geçmiş keyif. Apotr ve inhibitör sağlık hizmetleri kapsamından dünyaevi öncesinde parçalanmamış çiftlerin testleri ücretsiz yapılarak engelliliğe neden olabilecek etkenleri engellemeye çalışacağız. Yeni doğan çocuklarımızın gelişimleri izlem edilecek. Çocuk doktoru, psikolog, diyet uzmanı ve içtimai bakım uzmanı ile desteklenecek. Ülkemizde multidisipliner iyileştirme ekipleri oluşturulacak.

“SMA’LI ÇOCUKLARIN TEDAVİSİ İÇİN TECRÜBELİ ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELERLE İLETİŞİME GEÇİLECEK”

Afiyet oturmuş raporlarının Acun Keyif Örgütü’nün standartlarına akla yatkın adına düzenlenmesi sağlanacak ve denetlenecek. SMA’lı çocukların tedavisi için deneyimli arsıulusal üniversitelerle iletişime geçilecek. Afiyet politikalarımızla eş anlı namına eğitim politikalarımız üstelik uygulamaya konulacaktır.

“ENGELLİ MAAŞLARI YAŞAMSAL İHTİYAÇLARA BAKARAK YENİDEN DÜZENLENECEKTİR”

İYİ Öğür iktidarında büyüklük vatandaşların dilek ve müracaatını beklemeksizin aracısız gerekseme sahiplerine ulaşarak hayat kalitesini arttıracak koşulları sağlayacaktır. Toplumsal arkalama ve hizmetlerde kademeli bindi sistemine geçilecek. Sakat maaşları yaşamsal ihtiyaçlara bakarak yeniden düzenlenecektir. Okkalı özürlü çocukları kâin annelerimizin sigorta primi ihtişam marifetiyle karşılanacak. Engelli kişilerin kullanımı için alınacak ÖTV muafiyetli araçlarda uygulanan değer ense sınırı haset kazançlı koşullarına bakarak belirlenecektir.

“İSTİSMARA UĞRAYAN ENGELLİ KADIN VE ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ETKİN DULDA SAĞLANACAKTIR”

Vücut Boyu Hayat Merkezleri, 24 saat bindi veren merkezler ailelerin gözünün arkada kalmamasını sağlayacağız. Kadın korunma evleri erişilebilir ağıl getirilecek ve istismara uğrayan mânialı kadın ve çocuklarımız için etkili koruma sağlanacaktır.”Share: