Amasya polisinden telefon dolandırıcılarının ‘beyin takımı’na cerrahi müdahale: 5 tevkif

Amasya polisinden telefon dolandırıcılarının ‘beyin takımı’na ameliyat: 5 tutuklama

AMASYA – Amasya polisi, kendilerini vatandaşlara telefonda polis ve müddeiumumi kendisine tanıtarak paralarını çarpan dolandırıcıların ‘beyin takımı’nı yakaladı. Mayıs ayında ayyarlık suçuna delalet eden 4 kişiyi yakalayan polisin sürdürdüğü operasyonda ‘beyin takımı’nı oluşturan 5 keleş enselendi. Şüpheliler sorgularının peşi sıra mahkemede tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Amasya’dahi telefon açtıkları ayrımsız vatandaşa polis güçleri ve müddeiumumi adına kendilerini tanıtan şahıslar 800 bin TL parasını istedi. Parayı almaya ise ara bulucu kişiler gönderildi. A.A. isimli şahsiyet yaklaşık 800 bin TL’yi elleriyle teyit etti. Sonrasında bile durumu yakınlarına anlatması konusunda dolandırıldığı iddiasıyla polise başvurdu.

Amasya Itimat Müdürlüğü güvenlik şubesi ekipleri beceri ve fiziksel takip sonucu şüphelilerin peşine düştü. Ilk geçen mayıs ayında Amasya’ya gelerek bahse bahis parayı vasıtasız düzlük Rüstem B., Samet G., Muhammed R. ve Şevki Ş. isimli kişiler Şanlıurfa’da kıskıvrak yakalanarak kente getirildi. Şüpheliler ifadelerinin peşi sıra çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Soruşturmayı derinleştiren ekipler bu şahısları yönlendiren kişileri belirledi. ‘Beyin takımı’ yerine ifade edilen İbrahim T., Eksiksizlik K., Fevzettin Y., Reşat A. ve Ömer A. isimli eşhas yakalandıkları Şanlıurfa’da gözaltına alınarak Amasya’ya getirildi. Şahıslar, çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevinde gönderildi.

Farklı illerde bile bir yöntemle bir nice vatandaşın dolandırıldığı belirlendi. Bu illerle koordineli kendisine 8 şahsın elan yakalanması sağlandı.

Share: