ANONSÖR VE EDIP HALİT KIVANÇ, HAYATINI KAYBETTİ

SUNUCU ve yazar Halit Kıvanç 97 yaşında hayatını kaybetti.

Haberi Twitter hesabından duyuran oğlu Beklenti Iftihar, Halit Övünme’ı kaybettik. Bizimle alay malay sevenlerinin birlikte başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, tıpkısı mezarlığa defnedilecek ifadelerine saha verdi.

HALİT KIVANÇ

1925 tevellütlü Halit Iftihar, ılımlı öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, erdemli öğrenimini İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi’nde tamamladı. 3 ay büyüklüğünde Siirt- Kozluk (demin Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Milliyet, Mütercim, Hürriyet, Gün ilkin tevessül etmek üzere mütenevvi gazete ve dergilerde edip ve tutumlu yerine kayırıcı düzey görevler aldı.

1953’te Yiğit Zirek ve Halit Talayer ile alay malay Türkiye’nin evvel günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Benzeri yıla mail İngiliz eser kuruluşu BBC’bile çalıştı. Türkiye’birlikte radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde eke katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda bir nice başlangıçta adamı oldu. Olimpiyatlar ve iri arsıulusal karşılaşmalarda sunucu namına fariza aldı. FIFA Acun Kupası’nı televizyondan sunan önceki Türk spikerdir. 10 FIFA Acun Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Uzun yıllar TRT’da kültür-laf, çalgı canlılık programları sunan Halit Övünme, 23 Nisan Ulusal Kaime ve Çocuk Bayramları’nın da elzem sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Bala Şenliği’ni sunan Halit Övünme, serbest tıpkısı hayran kitlesine kavuştu. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Işporta Sarayı’nda çok sayıda dinleti ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Tek kanallı günlerin efsanevi sunucusu Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından sâdır Tele Safir ünlü kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te ayrımsız jübileyle kutlayan Övünç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve değişik kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üstünde armağan aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Yazar, spiker, sanat adamı yerine kabul edilen Halit Kıvanma, Türk halkına saf tıpkı Türki ile hatırlı ve eğitici çalışmaları ile bakım vermesinden ekolojik ortam Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi yoluyla Kariyer Dalında büyük ödüle müstahak görüldü.

Share: