Artvin ve Rize’den hareket bölgesine ekipman ve personel sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde etkin olan depremler dolayısıyla Artvin ve Rize’den ekiplerin bölgeye sevki zaman da devam etti.

Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Artvin 112 Davet Merkezi’nde oluşturulan Deprem Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, çalışmalar karşı hikmet aldı.

Vali Şahika, burada AA muhabirine, yer sarsıntısı bölgesine Artvin’den 116 aksiyon makinesi ve çevirici ile 380 kişilik takım gönderildiğini söyledi.

Türkiye tarihinin sunu şişman felaketlerinden birisini yaşamanın dip üzüntüsünü yaşadıklarını ifade fail Şahika, “Bu hareket yavaş manada birey kaybı ve hasara misil açtı. Depremin ilk saatinden itibaren devlet namına organize kendisine bölgede faaliyetlere başladık.” dedi.

Sarsıntı sonrası bölgede tahaffuz, giysi, besin kadar ihtiyaçların ortaya çıktığını kaydeden Doruk, şöyle konuştu:

“Ülkemiz genelinde büyük kampanya başlatıldı. Bizde Artvin’üstelik gerileme tahammül, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla AFAD koordinesinde emek başattık. Enkazın kaldırılması üzere bölgeye 116 gelişim makinesi gönderdik. 380 can kadarda fahri ve amme kuruluşlarından vatandaşlarımız hareket bölgesinde taharri istirdat ve yardım faaliyetinde olmak amacıyla bölgeye gitti. Il adına başlattığımız arkalama kampanyasına Artvinlilerin vahim ilgisi ve fedakarlığı var. Çetin tıpkı katılma var. Özellikle battaniye kadar, akarsu kabil, ihtiyaç malzemelerini gerçekleştirme ederek bölgeye gönderiyoruz.” diyerek konuştu.

Vali Zirve, henüz sonra arkalama tırlarını hareket bölgesine uğurladı.

Rize

Rize’dahi kamu hava kuruluşları, sivil topluluk örgütlerinden 734 taharri istirdat personeli, 60 gelişim makinesi, 101 kamyon, 222 açar, 6 ambulans ve 5 itfaiye bölgeye gönderildi.

Rize Tecim Uran Odası Başkanı Şaban Eren Karamehmetoğlu, Rize’deki otelcilerin depremzedeleri misafir etmek istediklerini kendilerine bildirdiklerini, bunun için amade olduklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ise hareket bölgesinde kısaca 2 bin öğrencilerinin olduğunu ve ulaşmaya çalıştıklarını, bütün öğrencileri aileleri ile birliktemisafir etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Share: