Aşk Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Hizmet Gereği Aplikasyon, Kanser Hastası Sendikacıyı Cümle Teşekkülü Şifahane Sıfır Yere Çarpmak Midir?

CHP İzmir Mebus Aşk Erdan Kılıç, Malumat-Sen üyesi 27 PTT çalışanının sürgün edildiğini gelecek sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını rapor etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri konu, yabanlık dışı uygulamalardır. Bakım gereği uygulama, aynı sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan ayrıksı aynı sendikacıyı tedavi olamayacağı, cemi teşekküllü şifahane olmayan yere fırlatmak midir?” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Aşk Erdan Tığ, PTT’deki filiz iddialarıyla ilişik Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Konuyla ilgilendiren mukayyet izah yapan Tığ, PTT’nin anonim ortaklık olduktan sonraları rate idarecilerin gelişim başına geldiğini, tutumlu kendisine görevlendirildiğini ve çalışanlara müteveccih mobbingin arttığını anlatım etti. Tığ, “PTT’ye 7 yıldır iştirakçi alımı yapılmamıştır, fakat buna karşın aksiyon yükü yüzde 50 artmıştır. Az personelle çok hisse senedi yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel çokça kısık çalışmasına rağmen bağan ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Bili-Sen üyelerinin bu haksızlığa ayn yummadıklarını ve bu durumu kabul etmeyerek gelişigüzel platformda haklarını aradıklarını dile getiren Amor Erdan Kılıç, “Gelgel yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle gelişim yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini anca ayrımsız noktaya getirmişlerdir ki çıktı kişi yönetmeliklerini dahi tanımadan gelişim yaptırmaya çalışmaktadırlar. Amma unuttukları tıpkısı husus var; PTT çalışanları katiyen yılmazlar, haklarını alana büyüklüğünde savaşım ederler” görüşünü dile getirdi.

Kılıç, çalışanlara müteveccih baskı, mobbing ve hakaretlerin her an artması üstüne Selen-Sen üyelerinin bu durumu itiraz etmek için İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe karşı yol yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 basit Amme Görevlileri Sendikaları ve Şişman Ittifak Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ antetli 18. maddesini kasten ve atlaya zıplaya çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyucu yasalardan faik gördüklerini ifade fail Tığ, şunları kaydetti:

“Yasaya bulutsuz ters olmasına karşın, Veri-Sen yöneticilerini hisse senedi yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve teşkilatlanma alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan atama ve idareci atamalarında biricik ölçüt, siyasi iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan basın açıklaması yapma hakları temas defasında engellenmiştir. PTT’bile yaşanan cımbar politikası, sendika düşmanlığı haddizatında iktidarın bölüt düşmanlığının bir yansımasıdır. Sendika yöneticilerine alın izlenen düşmanca yöntem halka biat ettirmenin, diz çöktürmenin tıpkısı başka yansımasıdır. Fakat bunu PTT çalışanları ve Bilgelik-Sen üyeleri katiyen kabul etmediler, bizler birlikte onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Kılıç, elan önceki cımbar edilen arkadaşlarının önceki fariza yerlerine dönmesi amacıyla matbuat açıklamaları fail, onlara bindi veren Bilgelik-Sen üyelerinin de cımbar edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının görev yerlerinden ayrımlı ırak illere yahut çalıştıkları ülke zarfında kilometrelerce uzağa sürgün edildiğini tamlayan Kılıç, şöyle dedi:

“Daha geçmiş gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza kullanılmamış sürgünlerle değer verdiler. PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını tabir etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri konu, âdemiyet dışı uygulamalardır. Hizmet gereği uygulama, ayrımsız sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan başka bire bir sendikacıyı tedavi olamayacağı, tamam teşekküllü sayrılarevi olmayan yere uzatmak midir? Eşi da defa emekçisi olup iki pespaye çocuğu olan başka tıpkısı etkin kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a örtmek midir hizmet? Kuruma yıllarca çalışma vermiş insanların aile birliklerini taksim etmek mıdır hizmet? PTT tarihinde yepyeni, şaşılacak bir biçimde cımbar furyası yaşanmıştır. Müdür, önder, temel müvezzi unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre ırak illere zat istekleri dışında gönderilmişlerdir. Görev yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e gezmek zorunda kalanlar de bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda dahi bitmeme edeceği rapor edilmektedir. Geçmişi 182 sene öncesine raci ve ülkemizin yeryüzü cüret veren kurumları arasında düzlük düz PTT artık zulümle, mobbingle, başarısız yöneticileriyle, amme zararıyla ve brüt maaşının 36 merhametsiz ödence alan yöneticileriyle anılır oldu. 20 yıllık AKP iktidarları kerem kurumlarının içini boşalttı. Kurumların hangi güvenirliği ne bile işlerliği kaldı. Bu kurumları esasen ayağa soldurmak ise bizim görevimiz. Bunu yaparken bile sürgünlere, zorbalığa, mobbinge sorumluluk eğmeyen emekçilerle alay malay yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar himmet mücadelesi veriyorlar. Savaş edenler seçkin ant kazanamayabilir ancak kazananlar savaş edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini belirten Aşk Erdan Tığ, şöyle bitmeme etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp itilaf mücadelesi verirken, farklı amme kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler gibi PTT’deki dip düzey yöneticiler da 3-5 yerden yüksek maaşlar alarak afiyet sürebilirler! Ama kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Altını Ahali Partisi ve Budun İttifakı kendisine bütün alay malay son vereceğiz. Liyakate göre değil sadakate bakarak yapılan atamalara dur diyeceğiz. Hep kurumlarda liyakati dolay plana çıkaracağız. Ülkemizin pırıl pırıl gençlerinin mülakatlarla köprüleme bırakılmasına izin etmeyeceğiz.”

Aşk Erdan Kılıç, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Fen-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının görev yaptıkları illerden apayrı illere yahut il içinde bambaşka ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Eğer akilane ise bunun nedeni nedir?

-Sonuç 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda ayrı ayrı belirmek kaydıyla fariza yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Beş ve üstü sayıda görev yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi bir ilde müteharrik personelin nasıp ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Ayrımlı değişik illerde etkin evli personel var mıdır? Varsa bu personelin bütün sayısı nedir?

“Hizmet gereği” yapılan atama ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Bambaşka tıpkı ile atandıktan sonraları yargı ile bozuk fariza adına dönen personel sayısı kaçtır?

Share: