Bakan Aristokrat: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’de hareket ve mutluluk tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Vekil Aristokrat: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’birlikte hareket ve talih tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Soylu: “Bu sene, Afet Tatbikat Yılı’nı bağlamak üzere bu ayın sonu itibarıyla mecmu 94 bin tatbikat yaptık”

Büyüklük genelinde “Çök-Intizam-Tutun” ve Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi

ANKARA – Devlet genelinde gerçekleştirilecek, Çök-Düzen-Tutun ve Tahliye Tatbikatı öncesi açıklamalarda kâin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu yıl, Facia Tatbikat Yılı’nı tutmak üzere bu ayın sonu bakımından mecmu 94 bin tatbikat yaptık. Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’de bire bir hareket ve mutluluk tatbikatı gerçekleştireceğiz” dedi.

Mevki genelinde 12 Teşrinisani 1999 Düzce Depreminin sene dönümde gerçekleştirilecek, Deprem Anı “Çök-Al-Tutun” ve Tahliye Tatbikatı öncesi, mikro genelindeki Yüreklilik ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne mecbur yaklaşık 2 bin 97 binada 850 bin kişinin katılımıyla hareket tatbikatı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun katılımıyla Cebeci Kent Kız Öğrenci Yurdu’nda saat 21.00’birlikte başlatılan tatbikatta öğrencilere yer sarsıntısı simultane neler yapılması gerektiğini dair bilgiler verildi.

” Türkiye, afetle ilişik herkesin yapacağı görevi hatırlatan planları sağlamaktadır”

Manevra sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Türkiye; lüzum afetlere tedbir, icap simultane, öncesinde ve sonrasında yapılabilecekler üzerine sivil yahut resmi hep unsurları harekete geçirebilecek herkesin yapacağı görevi hatırlamakta, hem birlikte planlar çerçevesinde bunu sağlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada bu konuda yer önde mevrut ülkelerden birisiyiz”

Türkiye’nin tatbikat üstüne avangart ülkeler arasında geldiğini belirten Bakan Soylu, “Dünyada bu konuda arz önde gele ülkelerden birisiyiz. Elden kendimiz için değil, etrafımızdaki coğrafya için birlikte amade olan ayrımsız Türkiye fotoğrafı çiziyoruz. Güzeşte sene ‘Afet Terbiye Yılı’ydı. 56 milyon vatandaşımıza ulaştık. Bu sene, ‘Kıran Tatbikat Yılı’nı tamamlamak için bu ayın sonu itibarıyla bütün 94 bin tatbikat yaptık. Türkiye’birlikte ilk defa yapılan tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Gelişigüzel kıyamet ve tatbikat bizi farklı benzeri şeylere hazırlıyor. Ihtişam olarak bizim yapmamız gereken vatandaşlara sunma eğitici bilgileri atfetmek, onları hatırlatmak ve vatandaşlarımızın ayrımsız facia takkadak hangi yapması gerektiğini çocukluğundan itibaren öğrenebileceği benzeri anlayışı ortaya koymaktır” ifadelerini kullandı.

“Düzce depreminin yıl dönümünde, saat 18.57’dahi tıpkı sarsıntı ve büyüklük tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Mevki genelinde gerçekleştirilecek tatbikata müteveccih hazırlıkların bitmeme ettiğini nâkil Icra Vekili Soylu, “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin yıl dönümünde, saat 18.57’da benzeri deprem ve ülke tatbikatı gerçekleştireceğiz. Burada, Türkiye’deki mecmu yurtlarda kısaca 2 bin 97 binada 850 bin mektepli, çalışan ve yöneticilerle alay malay tıpkısı tatbikat yapıyoruz. Afetlerle ilişkin altyapılarımızı hazırlıyoruz. Üniversitelerle aksiyon birliklerimiz sonuna büyüklüğünde devam ediyor. STK’ları akredite ediyoruz. Amme kurumları, sendikalar veya sivil topluluk kontrol istirdat kabilinden hepsinin bire bir afette ne bölgede nerede görev alacaklarını sıralama etmiş durumdadırlar” şeklinde konuştu.

“Biz, olayın ilk sıcaklığında bilcümle birlikte sahada milletimizle gelişigüzel gelmek istiyoruz”

Devletin temas tip durumda halkının birlikte olduğunu hatırlatan Icra Vekili Aristokrat, “Seçme özdek ayrımsız adımla başlar. İnşallah bunu hep bu arada gerçekleştireceğiz. Gelecek nesillerimize bırakacağımız miraslardan birisi de afat karşısında nasıl davranacağımızdır. Nasıl daha sonradan ahali birliğiyle cereyan edeceğimizdir. Bir Vakitler afetlerde mikrofonlar insanlara uzatıldığında önceki tamam, ‘Nerede bu fehamet?’ olurdu. Cumhurbaşkanımızın yönettiği bu ülkede ise ‘Allah bu devletten razı olsun’ denildi. Vaktiyle devletin yöneticileri görüngü soğuyunca giderdi. Meğerse biz, olayın önce sıcaklığında hep birlikte sahada milletimizle alay malay oluşmak istiyoruz” dedi.

Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van’da bulunan mektepli yurtlarıyla canlı bağlantı kuruldu. Programda Nazır Soylu’nun yanında İçişleri Vekil Yardımcısı İsmail Çataklı, Ankara Valisi Vasip Delice ve AFAD Başkanı Yunus Sezer meydan aldı.

Share: