BALIKESİR-NAZIR KURUM RUM COĞRAFYASI KİMSEYİ GERİDE BIRAKMAZ

Balıkesir’bile düzenlenen Dünya Yerleşme Günü etkinlikleri kapsamında kente gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çalım, Balıkesir Zağnos Vakarlı Cami saha çalışmalarını inceledi. Nazır Gelgel, elan bilahare yanı sıra Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, DÜRÜST Tümen milletvekilleri ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile birlikte vatandaşlarla sohbet etti.

‘NE MEZE VERDİYSEK HEPSİNİ TUTTUK’

Basın açıklaması eden Icra Vekili Hava, Balıkesir’e hangi kortej verildiyse hepsini yerine getirdiklerini belirterek, şunları söyledi ‘TOKİ Başkanımız de burada. Milletimiz müsterih olsun. ve bu kapsamda inşallah biz 25 Ekim’da Ankara’mızda 17 ilde beş bin konutun temellerini atacağız. Akabinde üstelik etaplar halinde toplumsal konutlarımızın temellerini atmaya devam edeceğiz. İnşallah 2023’ün önceki çeyreğinde bütün sözleşmelerimizi TOKİ başkanlığımız yoluyla imzalayacağız. Vatandaşlarımıza da 2 sene içerisinde söz verdiğimiz şekilde konutlarımızı bitirip etaplar halinde teslimini yapacağız. Balıkesir’deki konutlarımızı üstelik merkezde Karasi’de ve Altıeylül’bile var. Esasen ilçelerimizden gelen talepler doğrultusunda vatandaşımızın göz ihtiyacını giderecek adımları etaplar halinde da bu temelleri atacağız. Bizim, şurası birlikte net nakletmek icabında önümüzdeki seçimle ilgili bir kaygımız namevcut amma şu kaygımız var. İşte geleceğimizi güç edeceğimiz gençlerimize elan gür aynı ati genişlik kaygısı var. Bu kaygıyla çalışıyoruz. Bu kaygıyla üretiyoruz. Muhalefetin bu noktada ne dediğinin hiçbiri muhteşem değil. Tığ işimize bakıyoruz. Milletimize bakım götürüyoruz. Eser yapıyoruz, nişane siyaseti yapıyoruz ve bu anlayıştan de tek devir uzaklaşmayacağız.”

3 Ekim Dünya HABİTAT gününü bilcümle gelişigüzel gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Çalım, Balıkesir’de yerli ecnebi misafirleri ağırladıklarını anlattı. Nazır Çalım, ‘Tüm adamlık amacıyla, dünyamızın, şehirlerimizin geleceği üzere tarihi öneme sahip olan bu organizasyonun gerçekleşmesi için desteklerini kalık etmeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, muhterem Emine Erdoğan Hanımefendiye şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca ilkin BM Yurt İcra Direktörü Mürekkep Milletler Maimunah Mohd Sharif ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmayan başlamak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Benzeri defa henüz Acun Yerleşme gününün ülkemiz amacıyla, vatandaşlarımız için, cemi adamlık için hayırlar getirmesini murat ediyorum” dedi.

‘DÜNYAMIZ GÖLGEDE MÜTEZAYIT BİR DÖNEMDE’

Bugün cemi âdemiyet namına büyük tıpkı organizasyona karı sahipliği yapıldığını anlatan Nazır Gurur, ‘Dünyamızın göç, yıldırı, çatışmalar ve iklim değişikliğinin gölgesinde kaldığı benzeri dönemde; Türkiye’den Anadolu coğrafyasından tabiat harikası Balıkesir’den, eksiksiz dünyaya ‘artık kimseyi geride bırakmayalım yeryüzünde çarpışma arbede istemiyoruz’ mesajını verdik. Bayrı Rum’nun çoğalan, cömert topraklarından müsamaha ve adalet; barış ve varlık mesajları verdik. Ülkemizin kül insanlığa çocuklarımıza, gençlerimize cebin sorumlu duruşunu benzeri kere elan en somut şekilde gösterdik. Ben buradaki mesajların Balıkesir’den Türkiye’den dünyaya sunulan aynı sıhhat ve rahim deklarasyonu olduğunu düşünüyorum. İnsanlığın ve kuma evimiz dünyanın geleceğini bütün birlikte kurtaracağız; ben buna özden inanıyorum” diyerek konuştu.

‘BALIKESİR’E 24 MİLYARLIK YATIRIM YAPILDI’

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına Balıkesir’e AK Öğür hükümeti döneminde şu asıl büyüklüğünde 24 bilyon 123 milyon teklik yatırım yapıldığını belirten Icra Vekili Alım, ‘Bu yatırımların 4 bilyon 514 milyon lira kısmı halen bitmeme ediyor. Şehrimizde hep envestisman değeri 1 milyon 700 bin metrekare alana eş 9 sayı millet bahçesi projemiz var. Bu kavim bahçelerimizde 2’si açılışa hazır durumda. 4 kavim bahçemizden 3’ünün imal çalışması sürüyor. 1 budun bahçemizde ise saha seçimi aşamasındayız. Sosyal göz projelerimize bütün hızımızla devam ediyoruz. 100 bin Toplumsal Bölük Projemiz kapsamında de 5 değişik projede 3 bin 599 Sosyal Bölük üretiyoruz. TOKİ vasıtasıyla hayata geçireceğimiz 250 bin sosyal basamak projesi kapsamında Balıkesir’imize toplam 3 bin 900 konut kazandırıyoruz. İlk Evim Projemize şu anne kadar Balıkesirli hemşerilerimiz tarafından 42 bin müracaat yapıldı. Tarihi meydanlarımızın dönüşümü kapsamında 45 ilimizde 80 meydanımızı baştan diriltme ediyoruz. Bu kapsamda Balıkesir’birlikte Zağnos Paşa Meydanı Çevresi Çıkmaz ve Alnaç Sağlıklaştırması projemiz kül hızıyla devam ediyor. Herhangi Bir zaman söylediğimiz benzeri öz var; şehircilikte, insanın mutluluğu esastır. Şehirlerimizi güzelleştirmek; akman, metin ve emin dirim alanları haline ifham etmek üzere gayretle çalışıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE, İNSANLIK ADINA İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA HAZIRDIR’

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Hava sözlerini şöyle sürdürdü ‘İstisna gözetmeksizin her bir insanımızın, şehrin sunduğu imkanlardan eşit ve adil bire bir şekilde yararlanmasını dilek ediyoruz. Biz Türkiye yerine; mecmu şehircilik adımlarımızı, kökleri binlerce yıl maziye uzanan kadim medeniyetimizden aldığımız ilhamla atıyoruz. Cumhurbaşkanımızın veciz ifadeleriyle; daha adaletli bire bir dünyanın benzer olduğuna birlik kalbimizle inanıyoruz. Bu şuurla; insanlığın savaşlar, çatışmalar ve krizler zımnında yaşadığı sorunların sunu çabuk ve kararlı adımlarla çözülmesi noktasında, yer aktif, gönüllü ve öncü rollere iştahlı oluyor ve bu rolü arz akıllıcasına şekilde uyguluyoruz. Bu sene Acun Yurt Günü’hangi ocak sahipliği yaparak bu rağbet ve arzumuzu somut aynı biçimde benzeri öğün henüz bilcümle insanlığa göstermiş olduk. Hukuk ve beraberlik içre şehirlerimizin karşı karşıya kaldığı bir nice krizle mücadele etmek için bundan sonra el birliği içerisinde olmalıyız. Geçmiş olduğu kadar bugün dahi Türkiye, adamlık namına, kuma evimiz dünyanın geleceği namına, atılması gereken eksiksiz adımları atmaya, teşrikimesai yapmaya hazırdır. Elan adaletli tıpkı dünyanın tür olacağına dayalı tamlık inancımızla sizleri tıpkı kez daha nazikâne selamlıyorum” ifadelerini kullandı. (DHA)Share: