Bayraklı’nın Çehresi Kentsel Inkılap Çalışmaları ile Değişecek

Bayraklı genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren Bayraklı Belediyesi; Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Mahalleleri’ni havi 60 hektarlık düzlük için hazırlanan revizyon bayındırlık planını bile tamamladı. Askıya çıkarılan planlarda yeşil düzlük oranının, içtimai donatı alanlarının ve kat yüksekliklerinin artırılması öngörüldü. Başkan Başkumandan Sandalet, “Herkesin oydaş olduğu ve vatandaşın kazandığı kat sayı aynı kentsel tahavvül modelini hayata geçiriyoruz. Yolları, parkları, konutları, toplumsal alanlarıyla alışılmamış ve modern Bayraklı’yı birlikte yaratacağız” dedi.

Bayraklı Belediyesi, Doğruluk ve Manavkuyu mahallelerinin ardından, Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Yazar Baksı mahallelerini havi 60 hektarlık alandaki revizyon mamure planını bile tamamladı. Bayraklı Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla onaylanan planlar askıya çıkarıldı. Bölgenin görünümünü ağız ağıza değiştirecek planlama çalışmaları kapsamında, üç mahalledeki yeşil düzlük oranı 70 bin metrekare artırılarak 90 bin 500 metrekareye yükseltildi. Toplumsal teçhizat alanlarının oranı de 110 bin metrekareye çıkarıldı.

BELEDİYEDEN BİLGİ ALINABİLİR

Park, park, spor salonları, ilişki yeri gibi sosyal tesislere bile planda vadi verildi. Parsel bazında yapılacak bakir inşaatlar amacıyla bitirme sayısı arz fazla 15 yerine belirlenirken, yetişek alanları ve esenlik tesisleri için bile meydan ayrıldı. Mevcut plandaki terbiye ve tapınma alanları korundu. Planlama alanına keyif alanı de eklendi. Vatandaşların, belediyeye gelerek planlar hakkında vukuf alabileceği belirtildi.

“BENZER BİR INKILAP OLACAK”

Bayraklı Şehremini Başkomutan Sandal, “Yarınlara elan çağdaş ve henüz yaşanabilir aynı Bayraklı tasarruf etmek için, kaza genelinde kentsel inkılap ve planlama çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türe ve Manavkuyu’nun ardından, Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı revizyon bayındırlık planının birlikte tamamlanıp askıya çıkması serencam paye büyük. Yenilenen göz stoğu, yol bağlantıları, yeşil alanları ve içtimai tesisleri ile modern ve denk bire bir inkılap çalışması yürüteceğiz. Herkesin oydaş olacağı tıpkısı planlama anlayışı ile kimseyi kıygın etmeden, geleceğin Bayraklısını birlikte yaratacağız” dedi.Share: