Beklenen akaryakıt indirimi yapılmadı, vatandaş ayaklanma başlattı! Sosyal medyadan yetkililere seslendiler

Uzun zamandır rekor üzerine rekor afet petrol fiyatları serencam günlerde inişe geçti. Brent tipi petrolün varil fiyatı tıpkı hafta içerisinde 10 dolardan fazla ayar kaybederek, 84 dolara büyüklüğünde geriledi. Amerikan petrolü ise 80 dolara indi.

HASHTAG AÇIP VERYANSIN ETTİLER

Petroldeki düşüşün akaryakıta tenzilat adına yansımasını muntazır vatandaşlar ise fon kırıklığına uğradı. Onlarca kullanıcı, toplumsal medyada #OİndirimGelecek etiketi altında ilkin rafineri şirketleri oluşmak amacıyla akaryakıt dağıtım firmalarına “İndirime gelince yoğun karar veriyorlar.” şeklinde ayaklanma etti.

O paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

5 LİRAYA VARAN İNDİRİM KONUŞULUYORDU

Sektör temsilcileri yoluyla ortaya atılmış iddialara göre akaryakıt fiyatlarında 5 liradan elan aşkın tıpkısı iskonto yapılacağı öngörülmüştü. Petroldeki düşüş dikkate alındığında bu hafta motorine ise sunma bir iki 1,50 Türk Lirası indirim gelmesi bekleniyordu.

BRENT PETROL NEDİR?

Acun petrol piyasasına cephe veren petroldür. Londra Brent ya birlikte Brent Blend kendisine birlikte bilinir. Çıkaran şeriklik Shell aracılığıyla “Brent Goose” ismi bırakılmış olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu üstelik Brent Petrol’ün işlenmesi henüz görgüsüz olan “şekerli petrol” sınıfında saha almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için bağan sülfürlü yani lezzetli dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı boşaltmak daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan yer yağı şekerli ve hafiftir. Bu yüzden musaffa edilmesi dümdüz zımnında benzin ve dizel mahrukat üretimi amacıyla uygundur. Antrparantez denizden çıkarıldığı amacıyla nakliyesi direkt bahir üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır. Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi elan pimpirik ve aceleci olan imdi dilek görür. Denizden çıkarılan yer yağı ile karadan çıkarılan yer yağı fiyatı arasında üstelik fark vardır.

BİR VARİL BRENT PETROL BIRÇOK LİTREDİR?

SPK’nın genel ağ sitesinde düzlük düzlük verilere göre; tıpkı varil yer yağı 42 galon incelmemiş petrol eşdeğerindedir (159 litre). Ayrımsız varil olmamış petrolden, 19,6 galon benzen, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağırbaşlı akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon sair türevler üretilebilmektedir. Bilcümle tor petroller herif değerde değildir.Share: