Bilecik’te yer sarsıntısı riski hakkında açıklama

İnşaat Mühendisleri Odası Bilecik Temsilcisi Mustafa Olmuş Sıra, Kahramanmaraş ve çevresinde oluşan depremlerin meydana getirdiği etken yıkıcı ivme değerlerinin Bilecik model ilçesinde de oluşmasının öngörüldüğünü belirterek, “Ancak tek ahit tedarik doğrudan bırakılmayıp, henüz fazla hazırlık alınması yönünde icraat yapılması gerekmektedir” dedi.

İnşaat Mühendisi Mustafa Reşit Devir, ‘Asrın afeti’ adına nitelendirilen depremde ahiret yolculuğu edenlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza birlikte müstacel şifalar diledi. Tarih, “İnşaat Mühendisleri Odası namına yıllardır haykırdığımız olan söz ‘Depremi değil ama afeti engelletmek mümkün’ sarsıntı tıpkısı doğa olayıdır. Depremin afete dönüşüp katabolizma ve ahiret yolculuğu getirmesini önleyebiliriz. Asıl herif haklarından olan ‘Barınma Hakkı’nın eksiksiz yurttaşlarımıza emin bir şekilde sunulabilmesi üzere depremi unutmama ve unutturmama ısrarımızı sürdürmeye güvenli ve dosdoğru çatı üretimi sağlanana kadar yasa yapıcıların, uygulayıcıların ve yöneticilerin görev ve sorumluluklarını hatırlatmaya kararlıyız. Bunun için rüçhan namına yapıların, mesleksel derinliği olan, oflaz, efdal ve etik bilimi anlayışı efdal patika insanları marifetiyle, mühendislik bilimine akla yatkın olarak tasarlanması ve üretilmesinin sağlanması hedeflenmelidir. Bununla beraber standartlara akla yatkın malzemeler kullanılarak etkin benzeri denetleme mekanizmasının uygulanması birlikte geliştirilmelidir.”

“2000 yılı öncesi yapılan yapıların depreme mukavemetli olup olmadığı gözden geçirilmeli”

Güneş, açıklamasının devamında, “Bilecik format ilçesi amacıyla konuşacak olursak, Maden Tetkik ve Taharri marifetiyle hazırlanan faal kırık haritalarına baktığımızda güney ve kuzeyimizde deli dolu faylar bulunmaktadır. Bu faylara olan uzaklıkta ayn önünde bulundurularak, proje tasarımlarında beğenilen Türkiye Sarsıntı Od Haritasına bakıldığında geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş ve çevresinde oluşan depremlerin meydana getirdiği hareketli yıkıcı ivme değerlerinin Bilecik kalıp ilçesinde oluşması öngörülmemektedir. Fakat hiçbir ahit tedarik aracısız bırakılmayıp, henüz fazla tedbir alınması yönünde icraat yapılması gerekmektedir. Bilecik model ilçesinde bulunan yapı stoku 5 bin skor civarında olduğu bilinmektedir. Bu çatı stokunun (özellikle 2000 yılı öncesi) depreme mukavemetli olup olmadığı gözden geçirilmeli, aynı tasrif istikametinde güçlendirilmesi ve yenilenmesi müstelzim binalar belirlenmelidir. Yapı üretim sürecinin cesim bire bir parçası olan yapı yeri şefliği konusu sorunun bire bir parçası olmaktan çıkartılarak ayrı ayrımsız uzmanlık alanı yerine değerlendirilmeli ve rastgele şantiyeye 1 şef görevlendirilmelidir. Odamız bununla ilgilendiren meslek içi eğitim bilimi programına hazırdır” dedi.

“Göreve hazırız”

İnşaat Mühendisleri Odası Bilecik Temsilcisi Mustafa Olmuş Sıra, akıbet adına, “Geçtiğimiz günlerde meydana gelen zelzele felaketinde hasar görmüş binaların tespitine yönelik Hasar Tayin Eğitimini tamamlamış odamıza mukayyet fahri meslektaşlarımızın isimleri Bilecik ÇŞİB İl Müdürlüğüne bildirilmiştir. Bizler, İnşaat Mühendisleri Odası kendisine halkımıza danışmanlık yapmaya, apotr olmaya, öğün göstermeye her antlaşma hazırız. Unutmayalım ki, depreme dayanabilen binalar ancak İnşaat Mühendislerinin danışmanlığında mümkündür. İMO Bilecik Temsilciliği olarak tamam ilmî-maharet repertuvar, sahada edinilen deneme ve bilgili kadrolarla ilkin sarsıntı doğmak için tabiat olaylarının afetlere dönüşmesini önleme konusunda fariza almaya amade olduğumuzu belirtmekteyiz. Ayrıca İlgili Amme kurumları ve kuruluşları ile kâin yapı stokunun değerlendirilmesi yönünde odamız namına seçme soy desteğe hazır olduğumuzu izah etmek isteriz. Ülkemize esbak olsun diyerek bire bir daha hakeza afetlerin yaşanmamasını istek ederiz” ifadelerine düzlük verdi. – BİLECİK

Share: