Bingöl haberleri | Bingöl’de içki kesen sarsıntı tatbikatı

Bingöl’birlikte soluk kesen deprem tatbikatı

BİNGÖL – Bingöl’da vilayet ile AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, resmi ve toplamda 453 personelin katılımıyla çağ kesen zelzele tatbikatı gerçekleştirildi.

Bingöl’üstelik il koordinesinde İl Facia ve Ivedili Format Müdürlüğü ile kurumların katılımıyla koku kesen hareket tatbikatı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum ve Tunceli ekiplerinin yanı sıra gönüllülerden oluşan toplamda 453 personelin katılımıyla, senaryo gereği 6.0 kadar aynı hareket meydana geldi. Zelzele kaynaklı namına kaza, hararet üzere olaylara ekipler müdahale ederken, şehir merkezinde yıkımı başlayan sakat hükümet konağında koku kesen kurtarma operasyonları gerçekleştirildi.

İlk kendisine Kıyamet Kriz Merkezi’nde incelemeler yapılırken, elan sonradan kurtarma çalışmaları yapıldı.

Zelzele tatbikatının temas bölümünü inceleyici ve elan sonradan alana gelerek hikmet düzlük Ilbay Eder Maraba, burada açıklamalarda bulundu. Ilbay Çiftçi, “Bingöl sarsıntı ve afetsellik açısından riskli tıpkısı bölgede yer alıyor. Maşrık Anadolu ve Şimal Küçük Asya fay hatlarının kesiştiği bir numara aşama sarsıntı bölgesinde düzlük alan ilimizde her an depreme karşı, gayrı afetlere alın giderek yetişmek durumundayız. Bizlerde yapmış olduğumuz çalışmaları buna göre çalıştırıyoruz. Bugün üstelik kasaba illerden ortaklık ile birlikte gerçekten geniş katılımlı aynı tatbikatı hem masa başı hem dahi düz tatbikatını yürütme etme fırsatı bulduk. Bu tatbikatta toplamda 453 personelimiz, 76 aracımız görev aldı. Yeniden bu çerçevede ekiplerimiz 6 lokasyonda yangın, yer sarsıntısı, boşaltma kabilinden mütenevvi alanlarda fariza yürütme ettiler. Doğrusu gördük ki arkadaşlarımızın hem olaylara performansları, hem donanımları hem hızları hem dahi koordinasyon süreçleri gayet kudretli ve cüret donör şekilde oldu” dedi.

Yer Sarsıntısı tatbikatının gerçeğe yakın olduğunu ve manevi olarak etkilendiğini belirten vatandaşlardan Dilek Yamanoğlu ise, “Siren seslerini duydum. Zaaf ettim geldim, çokça da korkttum. Geldiğimde çarpık çurpuk üstü facia durumları amacıyla ayrımsız manevra yapıldığını gördüm. ve nerede hangi yapmamız gerektiğini öğrendim, bilgiler aldım. Çok pir aynı tatbikat olduğunu düşünüyorum. Manevi adına bile etkilendik, emeği geçen herkese teşekkürname ederim” şeklinde konuştu.

Vali Mesabe Dikici ve gelgel müdürleri, manevra sonrası ekiplere teşekkür ederek yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Share: