Bingöl, Siirt ve Mardin’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Bingöl, Siirt ve Mardin’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Bingöl’da Site Stadyumu’nda düzenlenen törende, atletizm yarışmaları yapıldı, öğrencilerce şiirler okundu, karate ve umum oyunları gösterisi sunuldu.

Ilbay Kadir Ekinci, törende, Cumhuriyet Altını rejiminin milletin birlik bağımsızlığına ve vurdumduymaz koşulsuz egemenliğine dayandığını söyledi.

Ataların büyük azim ve kararlılıkla kurtardığı bağımsızlık ve istikbali tıpkı azim, stabilizasyon, can kuşu ve bilinçle sonsuza kadar koruyacak ve yaşatılacağını tabir eden Dikici, şöyle konuştu:

“Bilcümle yokluk ve sıkıntılara rağmen, doğudan batıya, kuzeyden güneye, yegâne canevi, bir tane bukağılık olan milletimiz, destansı tıpkısı savaşım ile ‘Kim bu cennet vatanın için imkânsız ki feda’ diyerek vatan topraklarını düşmandan temizlemiş ve hamdolsun baştan özgürlüğüne kavuşmuştur. Bir Nice kavim amacıyla benzer kendisine tarihe güzeşte bu mefret mücadelenin arkası sıra milletimizin karakterine ve geleneklerine arz makul yönetim biçimi olan Cumhuriyet, yeni devletimizin yönetim biçimi adına zar edildi.”

Törene, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ümit Çokbilmiş, İl Jandarma Komutanı Mümessil Miralay Gökhan Atmaca, İl Inanma Müdürü Yüksek Canbolat, gelgel müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt

Siirt’teki kutlamalar, Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun Vilayet binası girişinde tebrikleri kabulüyle başladı.

15 Temmuz Demokratlık Meydanı’nda bitmeme eden törende, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Hacıbektaşoğlu, törende yaptığı konuşmada, temas hatırat kahramanlıklarla meşgul benzersiz ayrımsız uğraş örneği olan Halas Savaşı’nın milletin var olma mücadelesi, Cumhuriyet ise yeniden dirilişin sembolü olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin ilanının 99. yılını kutlarken herkesin bu cesim mirasa ecdadın taşıdığı ruhla cemaat çıkması gerektiğini dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Cumhuriyeti henüz birçok yüzyıllara taşıyabilmemizin yolu birliğimize ve beraberliğimize sımsıkı sarılmamızdan geçiyor. Milletçe bildirme büyük güvencemiz bu topraklarda birlikte büyüttüğümüz kardeşliğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti artık bile uğrunda uzanan görgülü yolda güvenli adımlarla ilerlemeye devam edecek, hayatiyetli demokrasisi, kıvrak ekonomisi ile barış ve muadele iklimi zarfında yarınlara umutla yürüyecektir.”

Şiirlerin okunduğu ve ağabey gösterisiyle devam eden törende, İl Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğünce tekvando gösterisi sunuldu.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün enstrüman dinletisinin peşi sıra “El Erki ve Cumhuriyet” mevzulu fotoğraf, koşma ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören, resmi boğaz töreniyle son buldu.

Törene, Siirt 3. Komando Sancak Başbuğ Vekili Kaymakam Hüseyin Altınışık, Siirt Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Türe Komisyonu Başkanı Erhan Obut, Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tekin Delimsirek, Siirt Barosu Başkanı Muhammed Alptekin, hava ve kuruluşların yöneticileri, politik partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mardin

Mardin’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı coşkuyla kutlandı.

Merkez Artuklu ilçesindeki 21 Teşrinisani Kent Stadında düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Ilbay Mahmut Demirtaş, törende, Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını aktardı.

Demirtaş, şöyle konuştu:

“???????Asır önce yaşadığımız metin ve kilolu günlerden sonradan kanla, şanla ve irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sebebiyle zaman, şişman bire bir ulus ve izzet olmanın harbi gururunu yaşıyoruz. Tabiatıyla ki ulaşmamız müstelzim daha birçok murat, yapmamız müstelzim daha nice nazik işlemler var. Milletimizin hümayun medeniyet yolculuğunda Atatürk’ün asri medeniyetler seviyesinin üzerine gezinti ideali bugün dahi büyük mana taşıyan yeryüzü cesim hedeftir. Bu amaç istikametinde muttasıl gitmek bu memleketin beherglas ferdinin yer önemli görevidir.”

Programda şiirler okundu, umum oyunları ve spor gösterileri sunuldu.

Törene, 70. Mekanize Piyon Sancak Komutanı Liva Vukuf Yokarıbaş, İl Jandarma Komutanı Tugay İdris Tataroğlu, İl Inanma Müdürü Mahmut Sıkıntı, askeri ve mülki erkan, amme kurumları, sivil topluluk kuruluşları ve bazı politik partilerin temsilcileri, martir aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: