Çalınma endişesi ile 40 yıldır uray binasında dulda ediliyor

Çalınma endişesi ile 40 yıldır uray binasında vikaye ediliyor

TOKAT – Tokat’ın Niksar ilçesinde 117 almanak çan, çalınma endişesi ile 40 yıldır şehremaneti binasında kayırma altında tutuluyor.

Niksar kalesinde 1950’li yıllarda sergilenen kampana, çalınma ihtimali nedeni ile itfaiye aracı binasına getirildi. İtfaiye binası geçer not kampana, yapımı 1983 yılında tamamlanan şehremaneti bakım binasının alt katına konuldu. Kampana, bulunduğu yerden üstelik çalınma endişesi nedeni ile uray binasının üçüncü katında salonun girişine yerleştirildi. Şehremaneti bakım binasının 2012 yılında taşınmasının peşi sıra boşalan çatı polis güçleri merkezine dönüştürüldü. Yıllardır çalınma tehlikesi nedeni ile saklanan kampana yeryüzü güvenli yerde himaye ediliyor.

Kampana, 40 yıldır uray binasında saklanıyor

Niksar Uray Komutan Yardımcısı Dokuz Canlı Kayayurt, yıllarca çanın çalınma tehlikesine alın korumaya çalıştıklarını belirterek, “Amerika’dan bu çanın peşinde olan tıpkısı ekibin geldiğini ve onun için güvenliği almak için madun tekmil güç diye niteleyerek buraya aldık. Henüz sonraları dahi bu kata demirden küşayiş bap yaptık. Gayet muhafazalı benzeri biçimde bugüne büyüklüğünde sakladık. Çan, 40 yıldır burada” dedi.

Kampana’ın çok sakil olduğuna özen çeken Kayayurt, “İnsan gücüyle şu anda yerinden birlikte kıpırdatma şansı yok. Yani hareket makinesi gücüyle fakat kaldırılabilir. Inanma binası zarfında çan güvende. Site dışından gelenler çanın gösterici çekiyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: