Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının 2023 Yılı Bütçesi TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu, emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) konusunda, “1,5 milyon kişiyi 1 yılda zahmetli etmeniz olanaklı değil. Madem bu insanlar emekli olacak, bütçeye neden benzeri kuruş mal koymadınız?” diye sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bitmeme eden, Mücahede ve Içtimai Asayiş Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmelerinde söz düzlük Bekaroğlu, Himmet ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci’in, EYT üzerine, “Yaş şartını kaldırırsak, şu anda prim bölüm sayısı ve hizmet süresi markajcı kestirmece 1,5 milyon dirilik var.” açıklamasını hatırlattı.

Bekaroğlu, “1,5 milyon değil, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 milyona yakın dirilik emekliliği türe edecek. Devam eden yıllarda kısaca 5,1 milyon gönül zor olacak. Neden akıllıcasına bilgi vermiyorsunuz, kamuoyunu münasebet yanıltıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

1,5 milyon kişinin, 1 yılda zor edilmesinin gibi olmadığını savunan Bekaroğlu, “Mademki bu insanlar tekaüt olacak, bütçeye niye ayrımsız kuruş dünyalık koymadınız? Bu mal nereden karşılanacak?” sorusunu yöneltti.

Bunun üzerine meze kayran Mücahede ve Toplumsal Asayiş Bakanı Bilim Adamı, “Mehmet Bey’in rakamları akıllıcasına değil. Benim söylediğim, gözyaşı şartını kaldırırsak şu anda prim periyot sayısı ve yılını dolduran yaşama sayısı. İkincisi, 5 milyon rakamı on paralık namevcut.” karşılığını verdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Cerbezeli, EYT’lilerin, işe başladıklarında bağımlı oldukları yasaya göre ötelenen emeklilik haklarını idraksiz istediklerini dile getirdi.

İstihdam üzerindeki idrak yüklerinin azaltılması amacıyla çalışanlardan alınan sağlık vergisi oranının azaltılması ve kaşe vergisinin kaldırılmasını isteyen Girgin, “Vergide düzenleme sadece minimal ecir tutarı üzerinden yapıldı meğerse bilcümle ücretleri kapsayacak şekilde, dirimlik vergisi dilimleri enflasyonist dönemin ihtiyaçlarına akıllıca olarak baştan belirlenmeli.” diyerek konuştu.

HDP Sazak Milletvekili Rıdvan Turan, enerjinin, cari açığın cesim kalemleri beyninde vadi aldığını söyleyerek, “Enerji faturasını azaltabilmek için müstehase yakıtlara yüklenmek geçişsiz, yani ant baskısı altında işçilerin henüz aşkın çalıştırılması, sömürülmesi gerekiyor. Bu mücahede insani değil, bu ocakların alayının kapatılması gerekiyor. Oradan cari açığa gelecek katkıya beddua olsun, gelmesin.” değerlendirmesinde bulundu

“Minimum ücreti belirlemek çokça yumruk”

İYİ Öğür Erzurum Mebus Muhammet Naci Cinisli, “Yaşlanma sorunuyla karşı karşıyayız. Bu, başımıza çokça nazik dertler açacak.” diye niteleyerek konuştu.

Ekonominin bunalımlı halinin, milli asayiş sorunu haline geldiğini doğacak süren Cinisli, “Minimal ücreti tayin etmek gerçekten çok baskı. Çalışanı bile işvereni dahi yakıcı bir sav. Bugün kıtlık sınırı 7 bin 500 liraya yakınken asgari ücretin 5 bin 500 teklik olması çok gaddarcasına. Katiyetle yükselmesi lazım. Minimal ücretin, kıtlık sınırının yüzde 30 üstünde olmasını teklif ediyoruz.” ifadesini kullandı.

-“Akla Yatkın tıpkı hal sağlanacağını biliyoruz”

DÜRÜST Öğür Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ise EYT konusundaki çalışmalarda sona gelindiğini hatırlatarak, “Ülkemizin geleceğini düşünen, mağdurlara haklarını konfirmasyon eden akla yatkın bire bir çözüm sağlanacağını biliyoruz.” dedi.

Çalışanların enflasyon ve hanay pahalılığına ezdirilmeyeceğini tamlayan Kılıç, “Herkesin yüzünü güldürecek minimum sevap düzenlemeleriyle vatandaşlarımızın emeğini da ekmeğini da koruyacağız. Ev ayında minimal ecir yeniden değerlendirilecek ve herhangi bir zaman yaptığımız gibi insanımızı kıvançlı edecek, çalışanımızın hakkını doğrulama edecek tıpkısı şevket belirleyeceğiz.” yorumunu yaptı.

“Pusat dışı istihdam işçi sigortası sistemi gelirlerini menfi etkiliyor”

MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Aksu, himmet hayatının, işçi ile çalıştıran haklarının stabil şekilde korunmasının beraberinde işin korunmasını dahi dikkate alan politikalar kapsamında düzenlenmesini lazım gördüklerini vurguladı.

Sosyal sigorta sistemi gelirlerini hırçın etkileyen araç dışı istihdamın, iri oranda rüşvet ve toplumsal güvenlik primi kaybına da bozukluk olduğunu tamlayan Aksu, şunları kaydetti:

“Anahtar dışı istihdam, sosyal güvenlik sisteminde açıklığa, aktif-cesaretsiz dengesinde bozulmaya misil açarak sistemin mali açıdan sürdürülebilmesini zora sokuyor. Bu nedenle her an azalsa üstelik anahtar dışı çalışmayla savaş konusunda farkındalığı artırmaya yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yaygınlaştırılmalı, pusat dışılığın geniş olduğu sektörler rüçhan doğmak için, yönlendirici ve kılavuzluk edici denetleme faaliyetleri artırılmalı. Pusat dışı iştirakçi istihdamına kez açan mevzuat, maliyet, denetleme yetersizliği, bürokrasi gibi hususlarda alınacak tedbirlerle kayıtlılığın özendirilmesi ve prim teşviklerinin kayıtlı istihdamı artıracak şekilde düzenlenmesi birlikte önem yeryüzü ediyor.”

Share: