CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Faaliyet Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Yakalamak Amacıyla Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz cıvıltı verilmesi üzere kurulması planlanan zaman enerjisi santrali amacıyla Şanlıurfa’ya himmet ziyareti gerçekleştirdi. Akın, 2 İlk posta Şanlıurfa’de açıklamak isteriz; İktidarımızın evvel 90 gününde zirai sulamada beğenilen elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 indirim yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Alt Çatı Projelerinden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Akış, Şanlıurfa’ya her an burada kurulması planlanan ruz enerji santrali ile ilişik basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Eren Okumuş ile Mahmut Tanal da katıldı. Akış, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Enerji hayattır, erke tarım, erke besin. Değme şeyin içerisinde var. Gelişmiş toplumlar enerjiye yankılanmak üzere uğraş ayar. Biz üstelik enerjiyi tıpkısı esas insan hakkı yerine biliyoruz. Bunun üzere uğraş ediyoruz. Enerji olmazsa tarım olamaz, erke olmadan endüstri çarkları dönmez. İşin yer muhteşem tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bire bir Türkiye ile cebin karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DOĞRU Öğür iktidarı? Enerjiyi zaten bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere konfirmasyon reşit, enerji lobilerine kendisini bağlamış. Hep acun ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Tığ celil alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası mecmu istiklal hedefimiz için müteharrik bire bir partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla akreditasyon, doğruluk bozulup orta gelirli sınıfı namevcut ettiniz.  Tarım, iktidarın kusurlu politikaları ile bitirildi. Fellah maatteessüf haddinden fazla edisyon durumda. Bugün ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, ruh faturası’ diyor. Biz bu sorunu çözeceğiz. Çokça değil, gücük azıcık sonra bu sorunların hepsinden el birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay ilk Şanlıurfa’da çiftçilerimize tarımsal sulamada mergup elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise tıpkı sene geçmeden tarımsal sulamaya bindirim konusunda zam yaptılar.  Tarımsal sulamada makbul elektriğe Umumi Başkanımızın vaadinin peşi sıra yüzde 143 oranında remiks yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Enerji politikası siyasi bire bir tercihtir. Bizim politik tercihimiz sizden yana. İktidarın DÜRÜST Parti’nin siyasi tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında herhangi bir 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği üzere kesildi. Bu uzanım hep ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize bindi yöneltmek namına, ithal gıda ürünlerini almayı yeğleme etti.

10 yıl geçmiş Türkiye’bile seçme 70 kişiye 1 ekinci düşüyordu; bugün 1 maraba başına 170 can düşüyor.  2022 yılı itibarıyla mukayyet fellah sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP olarak ülkemizde tarımı tekrar ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi de köylümüzü üstelik esasen milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi çokça önemli benzeri noktaya haiz.

Şanlıurfa’de 2021-2022 yılları beyninde erke sorunlarına kapalı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı amacıyla 1,1 milyon dekar alanda yasmık yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzdelik 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda sıska rüşvet yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda kuru rüşvet yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda zayıf yasmık yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kısaca yüzde 60. 300 bin dekar alanda arık buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kestirmece yüzde 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE BAKMAK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI NAZIK KRIZ GİBİ YANSITIYOR”

Bu örnek verdiğim mesail AK Fırka iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, erke buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Kesin çözülebilirdi. Bu tıpkı yeğleme meselesidir. İktidar bizdeki krizle uğraşmak yerine daim Avrupa’dahi yaşananları güya nazik aynı kriz yaşanıyormuş kadar yansıtıyor. Türkiye’birlikte gıda enflasyonu yüzde 95 namına hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu büyüklük yüzde 15.

Güneydoğu Rum Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini kapsayan Türkiye’nin balaban projelerinden biri. Hep ekilebilir arazi tahminî 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan tıpkı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte kısaca 7,6 milyon insanın gelişim bulacağı yöre tanıdık bir proje. GAP projesiyle alay malay, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 bilyon dolar yıllık sağlık elde edilecek ve üste 3,5 milyondan fazla insana iş sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen gailesiz meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa bile kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Hava Meydanı mensur edildi. Ancak 1 kilogram kitap gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine münasebetsiz dağıtım şirketlerinin hareket hakları nakız edilecektir. Bu de sulanabilir arazinin yalnızda yüzde 35’inde sulama yapılmasına bozukluk oluyor.

Çağ enerjisi santralleri amacıyla iki alternatifimiz var. Birincisi, mütenavip degaje kanallar üstüne sıra panelleri kurulup hem yerey tasarrufunu hatırlamak hem üstelik bulutsuz kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve tarih panellerinin alttan serinlenmesi ile azami erke üretimi sağlanabilir. İkincisi, alternatif işsiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ EMEKSIZ VERECEĞİZ”

Sonuç kendisine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız kâin.  Girişimci mehabet modeliyle amme öncülüğünde liyakatsiz bürokrasiyle gün enerjisi santralleri kuracağız. Zaman burada Şanlıurfa’dahi ara sıra ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, meslek örgütlerini dinleyeceğiz. Arkası Sıra yer ziyaretlerimize bitmeme edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

İlk defa Şanlıurfa’birlikte izah etmek isteriz; İktidarımızın ilk 90 gününde tarımsal sulamada geçer elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 tenzilat yapacağız. Bunu pekâlâ yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde iskonto yapacağız. EÜAŞ halihazırda karışık elektriği şirketlere satıyor. Tığ kaput elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan görmek amacıyla amme önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki gün erke santralleriyle tarımsal sulamada beğenilen elektriği karşiliksiz vermeye başlayacağız. 7,5 bilyon dolar tutarındaki gündüz enerjisi santralı yatırımı için yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan girmek için çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’bile gıda güvenliğini sağlayacağız. Gıda ithalatını azaltacağız, gıda enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız gıda yoksulluğu yaşıyor. Bu uygun değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: