CHP’li Demirtaş’tan, Amasra’daki Madenin Müdür Muavini ile İlgili Açıklama: “2 Yıl, Resmi Yerine Alım Müdür Yardımcısı Vasfında Olmasına…

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, beyaz zehir faciasının yaşandığı Amasra Organizasyon Müdür Yardımcısı Salih Atmaca’nın yetkilerinin alınması ile ilgilendiren izah yaptı. Demirtaş, “Amasra Kasıntı Müdürü Cihat Özdemir’ın; teknik işlere ve istihsal işlerine nazır Salih Akkuş adlı kişinin yetkilerini aldığını; bu yetkileri yönetimsel işlere icra vekili ve bu konulardan anlamayan Süleyman Bayraktar isimli kişiye verdiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu yaşama 2 yıldır kurumda çalışmış olmasına karşın ve resmi namına Gösteriş Müdür Yardımcısı vasfında olmasına karşın seçme hareket yapmadan aylık almaya bitmeme etmiştir” dedi.

CHP Zonguldak Mebus Ünal Demirtaş, Amasra’daki eroin faciasına ilgilendiren Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdür Yardımcısı Salih Akkuş ile izah yaptı. SIMURG Bilgelik Ajansı’na mütekellim Demirtaş, şunları söyledi:

“Amasra Tekebbür Müdürü Cihat Özdemir, DÜRÜST Parti’nin militanı üzere hareket eden, YANLIŞSIZ Parti’nin talimatları ile akıntı fail ayrımsız anatomi. Kendisi tutuklanmış durumda. Geriye dönük işlemlere baktığımız antlaşma kurumda hasis partizanca atamalar dolayısıyla benzeri tefessüh olduğunu görüyoruz. Amasra Müessesesinde da bu çürümenin yansımalarını gördük. ve bu kazanın ana sebeplerinden birisi olduğunu düşünüyoruz.

Amasra Organizasyon Müdürü Cihat Özdemir’ın, ustalık işlere ve istihsal işlerine nazır Salih Atmaca adlı kişinin yetkilerini aldığını; daha sonradan dahi bu yetkileri idari işlere bakan ve bu konulardan anlamayan Süleyman Bayraktar isimli kişiye verdiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Bununla ilgilendiren elan geçmiş Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e bire bir soru önergesi verdik. Bu soru önergesinin yanıtını bekliyoruz. Deminden buradaki sevgili şu: Bu hayat diyor kim ifadesinde, ‘Ben ferman almadım, ferman vermedim, yetkim yoktu; 2020 yılından itibaren’ diyor. ‘Benim, bütün yetkilerimi Cihat Özdemir almıştı’ diyor. Bu makul. Kurumda bilinen bir mahiyet. Zımnında bu can 2 yıldır kurumda çalışmış olmasına karşın ve resmi adına Organizasyon Müdür Yardımcısı vasfında olmasına rağmen her gelişim yapmadan aylık almaya devam etmiştir. Esasta bu üstelik ayrı bir skandaldır.

Teknik işleri ve istihsal işlerini özne, ika pozisyonunda olan, hoşgörülü olan, Çalım Müdür Muavini olan kişinin; bire bir beyaz zehir mühendisi olması gerekiyor. Ama bu maden mühendisi olan kişinin yetkileri alınmış, Cihat Özdemir yoluyla. Kime verilmiş? seçme teknik bilgisi sıfır Süleyman Bayraktar isimli kişiye verilmiş. Dolayısıyla burada aynı idare zafiyeti olduğunu de görüyoruz. Siyasal çürümeden ufuk, siyasallaşmadan dünya, partizanca uygulamalardan çevre; kurumda tıpkısı çürüme olduğunu görüyoruz.”

Share: