Çoban maaşı 6 bin liradan 12 bin liraya yükseldi amma çalışacak birini esasen bulamıyorlar

Malatya Koyun Inat Yetiştiricileri Birliği’nin çoban beslemek için açtığı onuncu ağırşak başladı. Ilişki Başkanı İhsan Atak, kursun açılışında, “Ağırşak kapsamında 16 saat iş güvenliği, 24 saat güruh yönlendirme, 24 saat sürünün beslenmesi, 16 saat derinti bakım işleri, 24 saatte sürünün sağlığı tutmak amacıyla 104 saat terbiye verilecek” diye niteleyerek konuştu.

“MAHIYE 6 BİN LİRADAN 12 BİN LİRAYA ÇIKTI”

Akın, kursa 14 kişinin katıldığını belirterek, “Devletimiz, çobanlık kursunda şehadetname kayran ve seçme işletmede çalışıp şartlarını yerine getirenlere yüzdelik 100 remiks yaptı ve bu nicelik, 6 bin liradan 12 bin liraya çıktı. Çoban bulmakta zorlanıyoruz. Kırsalda göçün önüne geçilebilmesi noktasında, projelerle o bölgelerdeki eksiklerin giderilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Burada hem hayvanların hem bile çobanların esas ihtiyaçlarını istikbal noktasında çalışmaları yürütüyoruz. Ayrımsız taraftan de düzenlediğimiz eğitimlerle bu aileye ve çobanlık mesleğine insanlarımızı kazandırıyoruz. Bu ağırşak böylece değişik kurumlardan bindi da alınabiliyor.” dedi.

“TOPLUMSAL GÜVENCELERİ OLURSA GÜDÜCÜ SORUNU ORTADAN KALKAR”

Çobanlığın rustik kesimlerde meziyetli aynı hisse senedi olduğunu dile getiren Akın, “Çobanların temel ihtiyaçlarıyla ilişik sıkıntılar olabiliyor. Bire Bir ötekisi dahi insanlar, işsiz olmalarına rağmen kırsala gezmek istemiyor. Tığ, kırsaldan kente olan göçün önüne boşamak istiyoruz. Bu noktada afiyet ve sosyal güvenceyle ait daha geçmiş ilgilendiren nezaret, çalım ve kuruluşlarla görüştük. Çobanın annesi, eşi ya dahi kız kardeşi mümkün, birinin toplumsal güvencesi karşılanırsa orada göçün önüne geçilir ve çobanlık problemi da azalmış peki. Bugün aynı çoban, bambaşka tıpkı çobana kız vermiyor. O nedenle burada sosyal güvence haddinden fazla şanlı. Bu noktada, devletimizin çobanların toplumsal güvenceleriyle ilgili tıpkısı düzentileme yapmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: