Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere erim: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere erişim desteği sağlanacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim bilimi tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 öğün verilecek bu bindi yardımıyla kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara rastgele abra getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Güruh sonrası açıklamalarda mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel iktisadi krizin ve güvenlik tehditlerinin anbean arttığı tıpkı dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, emtia fiyatlarının yükselişi ile istihsal ve tedarik kanallarının tıkanması ile başlayan ve nekahet ihtimali ile tırmanan bu sıkıntılı periyot bittabi ülkemizi de etkilemektedir. Devlet ve milletçe ağır aksak barhana akınından sahn pahalılığına kadar tıpkısı saf sorumluluk ile mücadele ediyoruz. Ancak Türkiye sair devletlerden farklı adına uzunca benzeri süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların birlikte etkisi ile tehditleri başlangıçta görebilme ve acilen tedbir alabilme kabiliyetine cemaat bir ülkedir. Nitekim temas küresel akse ve ardından yaşanan ağız dalaşı Türkiye’nin bu vasfını tıpkısı el daha konfirmasyon etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile berkitme ettiğimiz düzenlilik ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki gayrı kaoslara alın birlikte korunaklı arkaç getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme erdemli istihdam rakamına başarmış olduk”

Diplomaside uzun uzun tıpkı süredir uğranan tekme standartların yıpranmamış lehçe dalgalanmalar karşısında kararlı ve olumlu politikalar ihya imkanı sağladığına aksan özne Cumhur Reisi Erdoğan şunları kaydetti:

“Hesaplı saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar yardımıyla küresel krizin yıkıcı etkilerini bildirme bir iki düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa ilkin tevessül etmek için birlik dünyayı yağız karaca düşündüren enerji krizini hem kök çeşitlendirmesine anbean hem domestik ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek mücehhez yakalandık. İstihdam odaklı tutum programımız sebebiyle nekahet tehlikesinin her an daha faziletkâr sesle konuşulduğu ayrımsız dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. İşte bugün ağustos kocaoğlan işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre aylaklık oranı tıpkısı geçmiş aya bakarak 0,4 puanlık azalış ile yüzdelik 9.6 ile biricik haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üstüne bundan sonra. Böylecene Cumhuriyet tarihinin genişlik faziletkâr istihdam rakamına nail olduk. Hükümetlerimiz döneminin averaj enflasyonu yüzdelik 13 iken, sonuç günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı siyasal ve toplumsal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını esasen anımsatmak istiyorum. Şişkinlik ile mücadelemizi sürdürürken herhangi bir kesimden insanımızın avlu pahalılığının el açtığı zenginlik kaybını telafi edecek adımları dahi birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu asıl büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Basamak İdaresinin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini henüz önceki paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakınları ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu anne kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4 buçuk milyonu yekpare şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği göz önüne alındığında bu rakamların elan üstelik artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin sunu iri içtimai hane projesi olan bu kampanyamıza gösterilen kilolu ilişki bizi henüz ileri adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin geçmiş etabındaki rakamı 250 olan basamak sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk aşama 250 bin konutumuzu 2 sene içerisinde adalet sahiplerine tasdik edeceğiz. Konut inşası gayeli arsa sayısını dahi 1 milyona emisyon kararı aldığımızı tıpkı süre önce duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı emek ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile ilişik hazırlıkları tamamladı.”

“Yan Yana parsellerdeki türe sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek”

Içtimai bölük projesine bile parsellerin de dahil edildiğini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Alay Malay parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada bölük mensur edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanç zait 4 yahut 5 dinsiz geçmeyecek. Bu şekilde nesir edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla bile işbirliğine gidilecek. Ev amacı arsa ve işyerlerinin başvuruları zaman bakımından alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını fasıla ayından itibaren alabilecekler. Yer tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ifa modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri birlikte 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diyerek konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim tedris gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız”

Darülfünun öğrencilerine üstelik müjdelerde bulunan Erdoğan, “Bire Bir müjde üstelik üniversite öğrencilerine yüklemek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim bilimi tedris gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 öğün verilecek bu destek sebebiyle kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara herhangi bir dara getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtası ile 60 kamer önel ile ve yüzdelik 7,5 ürem oranı ile istifade edebilecekleri 100 milyar liralık aynı emniyet kampanyası başlatıyoruz”

Tıpkısı değişik müjdelerinin de esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Rastgele dönüş olduğu üzere salgın ve savaş şartlarının önümüze çıkarttığı mukavemetli süreçte da esnaf ve zanaatkarlarımızın yanı sıra olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı düzlük veriyoruz. Mesela geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Avrat Müteşebbis Kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 milyar liranın üzerinde aynı töz kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla muhtelif isimler altında başlattığımız girişim kredilerinden 52 bin yaşama, 10 milyar lira bir kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demin bile Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız kullanılmamış tıpkı cesaret destek paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtası ile 60 ay vade ile ve yüzde 7,5 getiri oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 milyar lira ayrımsız emniyet kampanyası başlatıyoruz. Çabucak bununla kalmıyor, kredi dip limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve pusat kredisi limitlerini dahi 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Dinç girişimcilerimizin liyakatsiz faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp bile takibe düşen esnaflarımıza 6 taban büyüklüğünde düşüncesiz ödemesiz, 36 taban kadar vadeli yüzdelik 4 faizli emniyet ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 bilyon metreküpten iki hatim artım ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Enerji alanında de önemli adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve beklenmeyen kesintilere karşı hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile alay malay Avrupa’nın enerji yeryüzü güvenliği için bile ciddi öneme erbap TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 milyar metreküpten 2 mezuniyet artma ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbür anlaşması ile bu ülkenin ana kara sahanlığındaki petrol ve türevlerinin çıkartılması üzerine eskimemiş aynı işbirliği alanı oluşturduk. Ayrıca Umman, Şimendifer, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Mürekkep Fellah Emirlikleri ile enerji alanında kullanılmamış işbirliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Aynı şeb ansızın gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz”

Hat güvenliği noktasında güvenlik güçlerinin 7/24 uyanıklık halinde olduğuna ilgi çeken Erdoğan, “Terör örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve düzenlilik güçlerimize yönelik hiçbir saldırıyı yanıtsız ve cezasız bırakmıyoruz. hudut dışı harekatlarımızı kişi önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Bundan Sonra terör örgütleri ile alay malay ülkemize adavet besleyen herkesin kısık rüyası haline mevrut, ‘Tıpkısı gece akılsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen hesabına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: