Denizli yerli: Çameli teknik geziyle gelişigüzel yönü gine tanıtıldı

Çameli beceri geziyle değme yönü gene tanıtıldı

DENİZLİ – Denizli Çameli Kaymakamlığı önderliğinde, Çameli Belediyesi tarafından planlı ve 3 aktarılma süresince devam eden ‘Çameli Sempozyumu’ Beceri ve Huy Gezisiyle sona erdi.

Denizli’üstelik Çameli Kaymakamlığı önderliğinde Çameli Belediyesi tarafından ilçenin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri başlıkları altında planlı ve 3 periyot süresince bitmeme fail ‘Çameli Sempozyumu’ Beceri ve Doğa Gezisiyle sona erdi. Çameli Kaymakamı Kübra Eroğlu, Çameli Şehremini Cengiz Arslan, sempozyumda demeç sunan bilgi insanlarına ve gazetecilere ilçeyi temas yönüyle yine tanıttı. Çameli İlçesi Teknik ve Natür gezisi Çameli Taş Konaklarının tanıtılmasıyla başladı. İlçeye bağlı Kızılyaka Mahallesi’nde bulunan Dr. Özcan Özçelik’in Karadağ Konağındaki müzesini görüşme eden konuklar. İlçeye sadık Elmalı Mahallesi’nde kâin trakking rotalarını de gezdi. İlçeyle ilgilendiren namına uzan zamandır yapmayı planladıkları sempozyumun sonuna geldiklerini, sempozyumda 55 bildiri ve yemek yapıldığını anlatan Çameli Belediye Reisi Cengiz Aslan, ilçe tarımı ve turizmiyle ilgilendiren sempozyumlar birlikte düzenleyeceklerini söyledi.

İlçenin değme yönüyle üç bölüm boyunca devam eden sempozyumda gene mercek altına alındığına ilgi calip Başbuğ Aslan, “İlk ahit Hayri Dev ekin merkezinde sunumlarımızı yaptık. 55 beyanat ve tike yapıldı. Hepsi birbirinden kızıl. İkinci ve üçüncü dönem özge sunumları tamamladık. Kudretli katılımı faziletkâr aynı sempozyumu gerçekleştirdik. Ustalık gezi ile Çameli tanıtımındayız. 60 ya mümasil akademisyenimiz taş konaklarından başlayacağı, hekim akıl konağından Elmalıdaki rotalarımıza büyüklüğünde değme yeri gezeceğiz. Çameli’nin her yeri gezmeye değer, kıtipiyoz benzeri kısmını zaman gösterebileceğiz. Sempozyumumuzu bitireceğiz. Ama sempozyumumuz bitmeyecek. Yürütme kurulundaki arkadaşlarımız Çamelili akademisyenler. Onlara şunu söyledim. Çameli’ye herkesin benzeri vefa borcu var. Bu sempozyum onun üzere balaban. Elimizdeki değerler periyot gelecek namevcut olacak. Sempozyumda unutulmaya yüz tutmuş bölümler vardı” dedi.

“Hep dünyadan ulaşabilsin diyerek bildirileri internete yükleyeceğiz”

Bildiri sunan herkese teşekkürname eden Komutan Cengiz Aslan, “Tarihle coğrafyayla ait üç sunumda Çameli tarihini yeniden yazmış olduk. Osmanlı’dahi bile Çameli nereye bağlıydı. Babun ve Likya ortasında kalık. Burdur yöresi menteşe Fethiye bölgesinin arasında eksik üçe bölünmüş bir coğrafya, gazi Mustafa Kemal Atatürk imzasıyla Karaman ismiyle toprak ergin. 1930’lu yıllarda mahalleler köyler karışma reşit. Elimizde akademik icraat var. Munsap yapısıyla ilişkin domestik dilimiz hibe etmek üzereydi ve hocalarımız tek biricik çalışmışlar. Çameli dümen fen dokumalı. Beyanat sunan herkese teşekkürname ediyorum. Kitabı basmadan sunumlar yaptık. Onlara müddet vereceğiz ilaveler yapılınca kitaplar basılacak. Hep dünyadan ulaşabilsin diye bildirileri internete yükleyeceğiz. Çameli tarihi ve kültürünü oradan öğrenecekler. Baştan beri istiyorduk. Pandemiden durmak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

“Ekincilik turizm çalıştayı yapmamız geçişsiz”

Bire Bir yılda 150’ye yakın endemik kök ile 600 nebat çeşidi tayin edildiğini tamlayan Başbuğ Aslan, “55 sunumun hepsini izlem ettim. Temas bildiride bilmediğimiz değişik konular ortaya daha çok. Çameli tarihi, bunu netleştirdik. Hangi Türk boyundan gelinmiş bütünü netleşti. Endemik bitkilerle ilişkin Türkiye dahi endemikler Torosları strateji ediyor. Bizde Torosların başındayız. Aynı yılda 150’ye yakın endemik çeşit ile 600 nebat çeşidi belirleme edildi. Türkiye ortalaması ve Denizli ortalaması yüzdelik 17 ise bizde yüzde 24’lerde on paralık çalışma yapılmamış. Tarım turizm çalıştayı yapmamız lazım. Çameli üstelik turizmde tarımda neler yapmalıyız bunu ortaya çıkartacağız. Bu işin elden güneş boyutu bulunmayan kazançlı boyutu da var. Çameli ye konuşu ne katabiliriz. Bunu çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: