Düğün magandalarına alın denetimler sıklaştı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde düğünlerde havaya temas cebe atılmasının engellenmesine müteveccih yapılan pratikte ruhsatsız tabanca ve tüfek ele geçirildi.

Elbistan’de, bütün tembihat ve henüz önceleri yaşanan acı olayları ayn ardı ederek düğün ve alamet kabil merasimlerde havaya değme keder açan magandalara cebin Elbistan İlçe Güvenlik Müdürlüğü’nce yıpranmamış tıpkı eylem planı hayata geçirildi.

Vatandaşların duygusal ve para güvenliğini seçmek için hayata geçirilen gösteri planı kapsamındaki önce alışılmadık aplikasyon, dernek salonlarının çevresinde yapıldı. Salonların angajman yollarında aplikasyon noktaları oluşturuldu. Elbistan İlçe Itimat Müdürlüğü’nde memur haddinden fazla sayıda sivil ve resmi kadro, durdurulan araçları ve içindeki şahısların dip aramasını yaptı. Aramalarda 1 sayı ruhsatsız tabanca, 2 skor ruhsatsız tüfek ve 1 adet kurusıkı zırh muhafaza altına alındı. Kişiler hakkında birlikte adli ve yönetsel amal başlatıldı.

Kutlama mahallindekilerle çevredeki vatandaşların birey güvenliğini tehlikeye düşüren zırh atılmasına karşı ikinci uygulama ise her düğüne sivil polis görevlendirmesi oldu. Resmi ekipler, görünür şekilde dernek salonları uğrunda beklerken; sivil polisler birlikte çağrılı kabilinden tören alanında fariza aldı. Düğün sahiplerine uymaları gereken kurallar deklerasyon edildikten sonraları merasimler adese altına alındı. Sivil polislerin, düğünün esasen sonuna kadar alanda kalacağı ve kuralların çiğnenmesi halinde beklemedeki ekiplerle gelişigüzel olaya müdahale edeceği bildirildi.

Düğün böylecene tebliğe yeraltı debi fail dernek sahipleri üzere mazbata tutulduğu ve ceza işlemlerin kolaylıkla uygulanacağı belirtildi.

Elbistan İlçe Inanma Müdürlüğü’nün, kanayan yaraya dönüşen bu ayaklık tanımazlığın önüne salmak üzere toplumun cemi kesimlerini havi çalışmalarının süreceği vurgulandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: