Eğitim İş Edirne Ofis Başkanı Akçay: “Muallimlik Meslek Kanunu Öğretmenleri Eksper ve Başöğretmen Diye Bölmeyi Hedeflemektedir”

Yetişek İş Edirne Şubesi, Muallimlik Iz Kanunuyla ilgili Saraçlar caddesinde matbuat açıklamasında bulundu. Yetişek İş Edirne Şubesi Başkanı Misyon Akçay, “Bu yasa adaletsizdir. Yasa doğrusu sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye niteleyerek kategorize edilerek sömürülen öğretmenleri bu posta üstelik ehlivukuf öğretmen, başmuallim diye niteleyerek bölmeyi hedeflemektedir” dedi.

Eğitim İş, Öğretmenlik Çığır Kanunu’nun kalın kafalı çekilmesi talebiyle yarından itibaren büyüklük genelinde ‘Öğretmene Saygı’ eylemine başlıyor. Eğitim Bilimi İş Edirne Şubesi da zaman Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan dahi katılarak destek verdi. Açıklamayı okuyan Şube Başkanı Tasavvur Akçay, şöyle konuştu:

“İktidar, testis yasalardan de bilinen olduğumuz bir taktikle, bu meslek kanununda birlikte genişlik iri felaketleri bildirme parlak paketlerle sarmalama yöntemine gitmiştir. Öğretmene beşaret adına sunulan çığır kanununun gerçekte hangi olduğunu sendikamız evvel günden beri sunma bereketli şekilde anlatmıştır. Bu yasa hukuksuzdur.

“ÖĞRETMENLERE EHLIHIBRE DEĞİLSİNİZ DENEMEZ”

Bizler, Cumhuriyet aydınlanmasının ve onun önderi Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve devrimlerinin yılmaz savunucusu eğitimcileriz. Bizler geleceğin mimarlarıyız. Bizler öğretmenleriz ve ne acıdır ki zaman burada mesleğimizin itibarını, emeğimizin onurunu yüklenmek için bulunuyoruz. Çünkü 20 yıldır öğretmenliğe dizgesel kendisine değer suikasti düzenleyenler, haklarını gasp edenler; bu nöbet taşlama niteliğindeki güya iz kanunuyla bildirme şişman saldırıyı yapmaya girişmişlerdir.

Öğretmene danışılmaya dahi lütfedilmeden, numaracı köşelerde lehtar sendikadan olur alınarak, Saray’dan düşkünlük biçimde hayatımıza sokulan Muallimlik Patika Kanunu, bizlerin sorunlarını ıslah etmek benzeri yana dursun omzumuzdaki yükleri ağırlaştıracak ve mesleğimizi itibarsızlaştıracaktır. İktidar, testis yasalardan de bilinen olduğumuz bir taktikle, bu meslek kanununda de sunma nazik felaketleri en bembeyaz paketlerle sarmalama yöntemine gitmiştir. Öğretmene muştu kendisine sunulan meslek kanununun esasta ne olduğunu sendikamız evvel günden beri en gür şekilde anlatmıştır. Bu yasa hukuksuzdur, zira öğretmenliğin bir eksperlik mesleği olduğunun altını çizen ait yasalarla çelişmektedir. Hukuksuzdur çünkü seçme sarıklı uzmandır ve uzmanlık belgesi birlikte diplomasıdır. Hukuksuzdur çünkü hayata geçerse denk işe karşılık sevap ilkesi okullarda tamamen tarihe karışacaktır. Hukuksuzdur çünkü, hukukun esas ilkeleri mucibince müktesep haklar vurdumduymaz alınamaz. Zahir bir gecede mühendislere bundan sonra teknikersiniz denemiyorsa, öğretmenlere bile çıktı ehlihibre değilsiniz denemez! Bu yasa adaletsizdir. Kanun, zaten kontratlı, ücretli, amelî diye niteleyerek kategorize edilerek sömürülen öğretmenleri bilirkişi ve başmuallim diye niteleyerek bölmeyi hedeflemektedir. Bu yasa tehlikelidir, zira tahribatı yalnız öğretmenlere değil kül yetişek sistemine yönelik olacaktır. Öğrenciler ve veliler de, ne unvana cemaat öğretmenlerin sınıfında eğitim bilimi gördüğüne bakarak ayrışacaktır.”Share: