Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, helikopter kazası ve Marmaris’teki yangını değerlendirdi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Denizli Alaçık’ta meydana gelen helikopter kazasına ilgilendiren, kazada hayatını kaybeden ve yaralanan mürettebatın kimlik bilgilerini paylaşarak, ilçe kırım ekibinin görüngü adına vukuf ettiğini ve lazım tetkiklere başladıklarını bildirdi.

Kirişci, Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki nar el işi tesisinde yaptığı incelemelerin arkası sıra gazetecilere, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Yaralıların durumlarının bol olduğunu vurgulayan Kirişçi, şöyle konuştu:

“Muğla ilimiz Marmara ilçesi Ataköy Mahallesi rast meydana gelen orman yangınlarına engelleme üzere Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde konuşlu helikopter, saat 16.10 sıralarında bu yangına engelleme amacıyla kalktığında Denizli ili Çardak ilçesi Gemiş Mahallesi dürüst henüz sebebi adsız bire bir kazaya maruz kalmıştır. Türk Albeni Kurumu ile MGI hareket ortaklığında kiralanan Rusya menşeili RA-31591 pöçük numaralı KA32 diyerek adlandırdığımız helikopterde fariza eden 7 personelden 2’si ölüm etmiştir. Yaralı personellerimizin gelişigüzel şekilde pahal bakımları söz konusu değildir.”

Etiket bilgilerini paylaştı

Icra Vekili Kirişci, helikopterdeki mürettebatın etiket bilgilerini dahi paylaştığı konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bu hayatını kaybeden 2 sevimli Moskof tabiiyetli. Bunlar, uçuş mühendisi Aleksandr İakovlev ile pervaz teknisyeni Alexey Volkov. Ayrıksı 5 yaralımız ise teknik personeller Ömer Kaan Çakırdoğan ile Kenan Fazilet ve zeybek pilot İlya İvesenkho, pervaz teknisyeni Georgii Onvnvchın, koruyucu pilot Egor Turkov. Şu an çorlu personellerimiz Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde otama görüyorlar. herhangi bir şekilde alçak bakımlık durumları bahis konusu değil. Kazanın elbette olduğunu ve sebebin hangi olduğuna dair şu anda rastgele bilgi bulunmayan. Amma ilçe kırım ekibi görüngü mahaline fehim etmiş, mukteza tetkikleri başlatmış durumdalar.”

“Yangın taharri altına kırılmak amacıyla”

Vekil Kirişci, yangınla ait akıbet duruma ilişik soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Cuşiş arama altına darılmak üzere. Bu yangına müdahale sırasında 714 personelimiz etkili olarak görev almış durumda. Hararet müdahalesinde kullanmış olduğumuz 14 uçağımız ve 23 helikopterimiz var. 1 İHA’mız da hareketli olarak kullanılıyor. Yine 83 arazözümüz de bakım veriyor. İlk müdahale ara bulucu adına 22, gelişim makinesi adına da 5 aracımız cuşuhuruş söndürme operasyonunda fariza alıyor. Bildiğiniz üzere meydan Muğla ve Marmaris olunca hepimiz gerek istemez dikkat kesiliyoruz. O bölgede sıklıkla yangın meydana geldiği üzere… Yangının meydana geldiği saat 12.32. Bizim müdahale ekibimizin ulaştığı saat ise 12.40 kendisine kayıtlarımızda bulunuyor.”

Share: