Fındık üreticileri, e-Devlet’ten yapılan ÇKS kayıtlarından kıvançlı

Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlemesiyle Dikici Vasıta Sistemi’ne (ÇKS) kayıtların e-Ihtişam üzerinden yapılabilir ayla gelmesi Ordu’daki fındık üreticilerine balaban kolaylık sağlıyor.

Çiftçiler, tahminî iki günde yaptırmaya çalıştıkları ÇKS kayıtlarını fındık bahçelerinden ayrılmadan kısa müddet ortamında gerçekleştiriyor.

Bazı üreticiler bahçelerinde çalışırken cep telefonlarını kullanarak e-Cesamet üzerinden kayıtlarını yenilerken, bazıları ise evlerinden ayrılmadan teknolojinin sunduğu imkandan yararlanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ordu Ekincilik ve Orman Müdürü Kemal Yılmayan, uygulamadan duyulan memnuniyetini yerinde fethetmek amacıyla Altınordu ilçesindeki ara sıra mahallelerde üreticilerle tıpkısı araya geldi.

Yılmayan, AA muhabirine, Ordu’nun 128 bin ile Türkiye’dahi arz çok kayıtlı çiftçisi olan iller arasında olduğunu söyledi.

ÇKS işlemlerinin sayısal ortamda yapılmasının hem üreticilerin hem dahi vekillik personellerinin işlerinin büyük oranda kolaylaştırdığını tabir fail Yılmaz, “Henüz geçmiş süreçte Ekinci Araç Sistemi’ni yarmak isteyen üreticilerimizi diyar ve ilçe müdürlüklerimize çağırma ediyorduk. Bu üreticilerle alakadar olmak ortamında çokça sayıda personelimizi kurumda oyalamak zorunda kalıyorduk. Demincek bu maharet personelleri sahada çalışmalarını sağlayarak, üreticilere terbiye vererek daha faydalı olmalarını sağlıyoruz.” dedi.

Üretici 1 dakikada ÇKS yenilemesi yapılabiliyor

Şu anki aplikasyon ile imdi ÇKS güncellemesi çokça elan kıytırık şekilde yapılabildiğini aktaran Yılmayan, “Üreticilerimiz e-Büyüklük üzerinden kaldırmak yoluyla oturduğu yerden 1 dakika kabil çok gücük az buçuk içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.” diyerek konuştu.

Yılmayan, elan geçmiş süreçte üreticinin evrak temin etmesi ve bu evrakları ilgili yerlere giderek onaylatma süresinin arz az iki günü bulabildiğini rapor etti.

Üreticilerin işlemlerini teknolojiyi kullanarak yapabilmesinin avantajlarını yaşamaya başladığının altını çizen Yılmaz, “Deminden üreticilerimiz evrak peşinde harcadığı bu zamanını, bahçesinde çalışarak geçiriyor. Sonunda fındık üreticisi bahçesinin bakımına daha fazla ant ayırmış oluyor.” açıklamasında bulundu.

Yılmayan, elan önceki sistemin üreticiye ayrı tıpkısı maliyet getirdiğinin, e-Fehamet yardımıyla üreticinin bu yükten bile kurtulduğunun altını çizdi.

İl dışında durma eden üreticilere bile bu sistemin berenarı zahmetsiz sağladığını vurgulayan Yılmayan, “Kâh üreticilerimiz memleket dışında olduğu devir ÇKS başvuru dönemlerini kaçırabiliyordu. evet üstelik referans ücretini susturmak için başkasına vekalet verip ona dahi ücret bayılmak zorunda kalabiliyordu amma bu uygulama ile birlikte toprak dışında aktif üreticilerimizin tümü bu kadar sorunlardan kurtulmuş oluyor.” dedi.

Ordu genelinde şu anne kadar 46 bin civarında çiftçilerin ÇKS kaydı yaptığını belirten Yılmayan, bunun 23 bininin e-Kerem üzerinden yapıldığı bilgisini birlikte verdi.

Yılmayan, bu uygulamayı hayata geçirerek çiftçiye zahmetsiz sağlayan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye üreticiler hesabına teşekkürlerini sundu.

Üreticiler uygulamadan memnun

Öte yandan Delikkaya Mahallesi’nde fındık bahçesinde çalıştığı tam e-Ululuk üzerinden ÇKS kaydı yaptıran üreticilerden Haşim Şenyuva, “Elan eski senelerde bu işimizi 2 günde halledebiliyorduk. Resmi kurumlarda evrak dolaştırıyorduk. Şu anda bu işlemler kalktı. Bahçede çalışırken 1 an kadar gelişmemiş tıpkısı müddet içerisinde bu işlemimi telefonumdan yaptım. Gelişmemiş sürede birlikte işlemim onaylandı. Uygulamadan kıytırık memnunuz. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Esra Çiçek isimli müstahsil üstelik “ÇKS kayıtlarımızı evrak dolaştırarak yapıyorduk. Bu bile berenarı zamanımızı alıyordu. Deminden internet üzerinden bu işlemin yapılabilmesi bize iri kolay sağladı. Faaliyet saatleri içerisinde koşuşturmamıza lüzumlu kalmadan bu işlemi evimizde otururken ya da bahçede çalışırken yapıyoruz.” diye konuştu.

Share: