Gamze Atmaca İlgezdi: “Akp İktidarı Sona Ermedikçe Bu Ülkede Sınav Şaibeleri, Istifham Hırsızlıkları, Kavuşma Skandalları Bitmeyecek”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın arkeolog ve kütüphaneci alımı mülakatlarındaki ayıp iddialarıyla ilişkin “Bakanlığın sessizliğini koruyarak tek açıklama yapmaması bile iddiaları yalanlamadığı anlamına geliyor. Hars ve Turizm Bakanlığı Himmet ve Kayırıcı Bakanlığı olmuş durumda… AKP iktidarı sona ermedikçe bu ülkede imtihan şaibeleri, istifham hırsızlıkları, telaki skandalları bitmeyecek. Olan gençlerimizin emeklerine olacak” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve İstanbul Saylav Gamze Akkuş İlgezdi, Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın arkeolog ve bibliyotekçi alımı mülakatlarındaki şaibe iddialarını TBMM gündemine getirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Akkuş İlgezdi, şu açıklamayı yaptı:

“MÜLAKATLARI BAŞARILI GEÇTİĞİ HALDE TORPİLİ YOK DİYE ALMIYORSUNUZ”

“Geçtiğimiz ay, üniversite mezunu gençlerimizin başıboşluk süreçlerini anlatan ‘Diplomalı İşsizler’ raporu yayınlamıştık. Üstüne Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yaşanan mülakat skandalları ise bizi şaşırtmadı. Raporda ne dediysek aynısı yaşandı. Gençlerimiz hangi kadar erdemli benek alırsa alsın gine torpilsiz, referanssız tıpkısı yere yerleşemedi. Antrparantez ve antrparantez kontenjan açığı olduğu halde dahi giremediler. Henüz hangi yapacak bu çoluk çocuk? Sınava gir diyorsunuz giriyorlar, soruları çaldırıyorsunuz. Mülakata gel diyorsunuz geliyorlar, mülakatları liyakatli geçtiği halde torpili namevcut diyerek almıyorsunuz. gelişigüzel usulsüzlük iddiasına rağmen, sözlü mülakatların alıcı sistemiyle kayda alınması gerekiyor. Bunu yapmış olsalardı kimse zan altında kalmayacaktı.

“BU SİSTEMDE GENÇLERİMİZ ÇARESİZLİKLE VE ATI KAYGISIYLA BERABERCE BIRAKILIYOR”

Buluşma haset bazı adaylara ‘100 bin teklik karşılığında atanma garantisi’ teklif edildiği iddiaları Firez ve Turizm Bakanı’na sorduk. Teklifi reddeden 3 adayın elenmesi bir rast müdür? Bu teklifi kim ya da kimler yapmıştır? Yöntemsizlik iddiaları aldı başını gidiyor, adaylar isyanda amma yetkililerden hala ayrımsız açıklama yok. Bu sessizliklerinden anlıyoruz kim yolsuzluk iddiaları akla yatkın. Servet karşılığı kol satılan aynı ülkede, ayrımsız canlı hangi motivasyonla sınava çalışacak? Bihakkın benzeri yere gelemeyeceği esasen galiba olan bu sistemde gençlerimiz çaresizlikle ve ati kaygısıyla beraberce bırakılıyor.

“BİZİM İKTİDARIMIZDA LİYAKAT CALIP HİÇBİR ATAMA YAPILMAYACAK”

Arkeolog ve kütüphaneci alımı mülakatlarındaki yolsuzluk iddiaları ortadayken gelecek günlerde yapacakları restoratör alımında da aynı şeylerin yaşanmayacağını nereden bileceğiz? Bunu garanti edebilecekler mi? Bunun cevabını biz dahi gençlerimiz de çokça ferah biliyoruz. Sözümüz kortej; gençlerimizi iktidarın bindi sevdasına kurban ettirmeyeceğiz. Genel Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun gençlerimize verdiği sözün arkasındayız. Bizim iktidarımızda değim dışı hiçbir atama yapılmayacak. Iltimasçı, referans, keleş kavramlarının gelişim hayatında hiçbir etkisi kalmayacak.

“AKP İKTİDARI SONA ERMEDİKÇE BU ÜLKEDE SINAV ŞAİBELERİ, ISTIFHAM HIRSIZLIKLARI, BULUŞMA SKANDALLARI BİTMEYECEK”

465 bibliyotekçi ve 39 kazı bilimci alımı üzere ilan açıyorlar, binlerce gencimizi mülakata çağırıyorlar. Faziletli puanlı adaylara, sistemli bir şekilde mülakattan 60-65 bandında puanlar verilerek sıralamaları düşürülüyor. Bu formül ile önce sıralardan mülakata çağrılan birçok aday, buluşma sonucu listeye giremedi. Bakanlığın sessizliğini koruyarak hiçbir izah yapmaması de iddiaları yalanlamadığı anlamına geliyor. Ekin ve Turizm Bakanlığı Gayret ve Arka Bakanlığı ergin durumda! Eğitim Bilimi sistemini yerle bir eden AKP iktidarı, 20 yıldır kerem kadrolarına yandaşlarını yerleştiriyor. Bunu yaparken da sadece sorular çalınmıyor; gençlerimizin emekleri, umutları, gelecekleri çalınıyor. AKP iktidarı sona ermedikçe bu ülkede sınav şaibeleri, istifham hırsızlıkları, telaki skandalları bitmeyecek. Olan gençlerimizin emeklerine olacak.”

Share: